reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amh a tabletki antykoncepcyjne

Dołączył(a)
5 Czerwiec 2023
Postów
5
Witam,
Zbadałam sobie Amh i wyszło mi 0,833 ng/ml (mam 24 lata). Nie suplementowałam niczego od 2 lat i moja dieta raczej była uboga. Na wizycie u gine poinformowałam ją o tym, jednak nie reagowała. Nigdy na nic nie chorowałam, w rodzinie też nie ma chorób przeszkadzających w zajściu w ciążę, cytologia w normie, fsh, progesteron, prolaktyna też, . Planowałam zacząć starania za 1,5 roku. Ginekolog przypisała mi tabletki antykoncepcyjne, co mnie zdziwiło, bo nie zleciła żadnych innych badań. Twierdzi, że tylko tak zachowamy owulacje (mam ją regularnie) i jajeczka, bo za rok mogę potrzebować kd. Czy to jest normalne? Też tak miałyście? Nigdy wcześniej nie brałam antykoncepcji hormonalnej?
Pozdrawiam
 
reklama
AMH świadczy o niskiej rezerwie jajnikowej. Tabletki mają zapobiegać owulacji, by jak najwięcej jajeczek przetrwało do momentu kiedy zapragniesz dziecka. Moim zdaniem - zalecenia ok.
 
Ja bym zaczęła starania już. AMH jest niskie jak na twój wiek. Może być tak, że pierwszy cykl i zajdziesz w ciąże. A może być tak, ze pojawią się jakieś dodatkowe trudności i będzie bardzo mało czasu na jakiekolwiek działania.
 
Czytałam w jakimś artykule, że Amh nadal będzie malało. Podobno niedobory witamin i zła dieta przekłamują wyniki. Czy któraś z was miała taką sytuacje i miała zalecone tabletki? Nie ukrywam, że obawiam się ich, bo panuje przekonanie, że bardzo obciążają wątrobie i rozwalają gospodarkę hormonalną.
 
AMH zależy od dnia cyklu, ale nie zmienia się drastycznie. Nie słyszałam, żeby niedobory witamin i zła dieta mogły coś zmienić. Raczej niedobry i dieta wpływają na jakość komórek jajowych a nie ich ilość. Rodzimy się z określoną rezerwą jajnikową. Mamy określoną ilość jajeczek i AMH pokazuje jak dużo czasu mamy. Oczywiście, może być tak, że utrzyma się tak latami. A może być tak, że spadnie bardzo za pół roku.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to badanie za 2 miesiące. Dobrze jest robić w placówce, która robi to na miejscu a nie wywozi. Jak kliniki niepłodności.
 
Wielkie dzięki, wdrożę suplementację, dietę, więcej ruchu i za 2 miesiące (lub miesiąc jeśli nie wytrzymam) ponowie badanie amh.
 
Ja również zaczelabym starania teraz. Poza tym zależy jeszcze jakie tabletki masz przepisane bo nie wszystkie hamują owulację. I generalnie branie ich moim zdaniem nie zwiększy ani nie zatrzyma spadku amh. Nie ma na to wpływu rowniez dieta. Skonsultowałabym wynik z innym lekarzem. Najlepiej z takim, który pracuje w klinice leczenia niepłodności.
@kate_p7 dzień cyklu nie ma kompletnie żadnego znaczenia przy badaniu.
 
Staranie się o dziecko na razie nie wchodzi w grę, bo niestety jeszcze nie mam warunków, ani środków. To 1,5 roku miało być dla mnie i dla partnera czasem, kiedy oboje już będziemy mieli stałą pracę.
 
reklama
Do góry