reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

reklama
Hej kochana,
Ja doskonale rozumiem przez co przechodzisz to jest taki stres którego nikomu nie życzę :( Jednak Twoje ryzyko tez nie jest tak straszne i przy tym wyniku zaleca sie diagnostykę nie inwazyjna jeśli możesz sobie na nią pozwolić. Ja zrobiłam sanco Plus jeśli będzie oki raczej odpuszczam amnio... zdecyduje ostatecznie po wizycie u mojego ginekologa, któremu najbardziej ufam:)
wychodze z założenia ze chcemy wykryć ZD a sanco w tek kwestii daje 99,9%, dlatego taka jest moja decyzja.
Nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ze nifty i sanco to taka sama statystyka jak Pappa bo jest między nimi spora różnica, wiec dlatego moja decyzja.
Nic nigdy nie da mi 100% gwarancji, 0,1% błędu to dla mnie dużo w porównaniu z 1-2% ryzykiem poronienia!
Na nic nie namawiam to musi byc Twoja decyzja:)
Dziękuję bardzo za odpowiedź ❤️
Masz rację , nigdy nic nie będzie pewne w 100% ale chyba lepiej wiedzieć na co się ewentualnie przygotować niż nie spać po nocach.. No najgorsze jest chyba to w amnio że w moim przypadku ryzyko poronienia jest większe niż urodzenia chorego dziecka
 
Cześć wszystkim 👋
Przebrnęłam chyba 300 stron tego wątku ..
Może ktoś miał podobne wyniki do moich i może mi pomóc doradzić.
Otóż jestem aktualnie w prawie 14 tygodniu ciąży.Tydzień temu miałam robione pierwsze badania prenatalne czyli USG płodu oraz test PAAP-a. Z USG wszystko wyszło bardzo dobrze,kość nosowa obecna (lecz utrudniona wizualizacja, ponieważ dziecko nie chciało się obrócić ) byłam spokojna aż do wczoraj kiedy to dostałam telefon żeby pilnie zgłosić się do lekarza w celu omówienia wyników.
Obecne wyniki
- beta HCG 1,483 MoM a z samego papp-a 0,285 MoM
ryzyko trisomii 21 1:306
nie ukrywam,że to moja pierwsza ciąża i jestem troszeczkę przerazona. Lekarz przedstawił mi dalsze kroki do badań i powiem szczerze,że zastanawiałam się nad amnio( tym bardziej kiedy okazało się że mam to refundowane ) ale po przeczytaniu różnych opinii na ten temat nie wiem czy w razie gdyby coś poszło nie tak podczas badania byłabym w stanie sobie to wybaczyć
.. tak też myślę coraz bardziej nad zrobieniem testu sanco,który jest mniej inwazyjny. Jak myślicie dziewczyny , wiem że te wyniki nie są jakoś bardzo złe ale jestem taka panikara że chciałabym wiedzieć na czym stoję w razie w . Co byście wybrały na moim miejscu ? Zrobienie testu sanco czy po prostu olaniu tego wszystkiego? czy może faktycznie tą amnio ? Jestem w rozsypce ..
Niska pappa zwiększyła Ci ryzyko trisomi ale sama wartość daje znak ostrzegawczy że mogą pojawić się inne komplikacje w czasie ciąży typu nadciśnienie, hipotrofia płodu, problem z łożyskiem, stan przedrzucawkowy itd itd wszystko jest ze sobą powiązane. Dlatego nawet jeśli zdecydujesz się na dalszą diagnostykę i wykluczy ona ZD czego życzę Ci z całego serca, nie ignoruj samego wyniku pappy bo trzeba bardziej kontrolować ciśnienie i przepływy. Miałam bardzo podobne wyniki tyle że samo ryzyko wad wyszło niskie ale do jego obliczania uwzględnia się wiele czynników nie sama biochemia wiec stąd różnice.
 
Niska pappa zwiększyła Ci ryzyko trisomi ale sama wartość daje znak ostrzegawczy że mogą pojawić się inne komplikacje w czasie ciąży typu nadciśnienie, hipotrofia płodu, problem z łożyskiem, stan przedrzucawkowy itd itd wszystko jest ze sobą powiązane. Dlatego nawet jeśli zdecydujesz się na dalszą diagnostykę i wykluczy ona ZD czego życzę Ci z całego serca, nie ignoruj samego wyniku pappy bo trzeba bardziej kontrolować ciśnienie i przepływy. Miałam bardzo podobne wyniki tyle że samo ryzyko wad wyszło niskie ale do jego obliczania uwzględnia się wiele czynników nie sama biochemia wiec stąd różnice.
Właśnie wyszła mi cukrzyca ciążowa i do tego niedoczynność tarczycy i się przez moment zastanawiałam czy może przez to wyniki wyszły takie jakie wyszły🤔
Na pewno zrobię dalsze testy żeby wykluczyć ZD ale dziękuję ci bardzo za te spostrzeżenia ❤️ na razie lekarz z prenatalnych kazał brać acard na ten niski wynik białka więc zobaczymy co będzie dalej
 
Ja też się zdecydowałam. Miałam amniopunkcje we wtorek. Nic Złego się nie dzieje ale się oszczędzam. Czekam na wyniki ale po wynikach nifty nie mam aż takiego strachu.
 
reklama
Kasiu,
Sanco, dla jasności, również jest jedynie statystyką. Jedynie amnio to badanie diagnostyczne.
1:274 To nie jest wcale takie wysokie ryzyko, wyniki owszem odbiegają od normy, ale usg ładne, więc nie ma co się denerwować.
Beta może mieć związek z tym że szybko przyrastala, bo to właśnie ja badamy w biochemii, ale nie przyrasta tak bez powodu.
Jeśli nie będzie wady genetycznej konieczny monitoring pod kątem IUGR, nadciśnienia, cukrzycy, wydolności lozyskowej:-)
Zła biochemia jak widać po tym wątku zwykle nie oznacza wady genetycznej, choć i tak się zdarza.

Dziękuje za odpowiedź:)
Tylko czy wolna podjednostka Beta hcg może mieć związek z badana po uzyskanym pozytywnym teście ciążowym Beta hcg? Bo to ponoć zupełnie inne badania? Ale nie mam pewności...
rozumiem ze to badanie różniez jest statystyka ale chyba nie porównywalna z testem Pappa skoro dane pozyskiwane są z DNA płodowego wyodrębnionego z krwi matki a Pappa razem. Wiem ze nie wykrywa tez innych wad, ale w przypadku trzech trisomi chyba jednak nie zdarzają sie błędy? ( poza mozaika oczywiście).
Ja mialam praktycznie takie same wyniki biochemii jak Ty- beta 3.65, pappa 0.85. Wyliczone ryzyko z racji wieku trpchę wyzsze niż u Ciebie. Zrobiłam Nifty, które potwierdziło zdrową dziewczynkę. U mnie wysoka beta jak sie okazało, nie świadczyła o niczym. Ciąża bez komplikacji, koło mnie leży śliczna, zdrowa, prawie 3 miesięczna córeczka. Powodzenia !!!
 
Do góry