reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Dziewczyny nie pozostaje nic innego tylko czekać na następne usg i obserwować. Jest dużo historii, ze przeziernosc powiększona i brak noska na pierwszym usg, a później wszytsko dobrze się kończy. Mam nadzieje ze w tym przypadku tak też będzie. Lekarz prowadzący mówi, ze biochemia dobra i nifty tez więc będzie dobrze. Nic innego zrobić nie można, a amiopunkcji mi nie zlecą.

na kolejne usg 2 trym wybiorę się do innego lekarza, który poświęci więcej czasu.
 
reklama
Dziewczyny nie pozostaje nic innego tylko czekać na następne usg i obserwować. Jest dużo historii, ze przeziernosc powiększona i brak noska na pierwszym usg, a później wszytsko dobrze się kończy. Mam nadzieje ze w tym przypadku tak też będzie. Lekarz prowadzący mówi, ze biochemia dobra i nifty tez więc będzie dobrze. Nic innego zrobić nie można, a amiopunkcji mi nie zlecą.

na kolejne usg 2 trym wybiorę się do innego lekarza, który poświęci więcej czasu.
Nie musisz czekac do 20 tyg, mozesz isc wczesniej zeby np zobaczyc czy jest kosc nosowa itp. Wiadomo NT juz Ci nie zmierza w 14 tyg ale wiele parametrow moga z powodzeniem sprawdzic juz w kazdej chwili. Poza tym niefajnie ze lekarz nie poczekal az bedzie widac twarz tylko olal to na 1 prenatalnych...
 
Oczywiscie rozumiem choc nie wiem po co ktos mialby ją identyfikowac zwlaszcza ze ona tu nie pisze :) pytalam bo ciekawa bylam czy rzeczywiscie nie do wykrycia, bo czasem tak lekarze mowia a okazuje sie ze mozna bylo cos zobaczyc... no ale lekarzom sie tez czasem nie chce zbytnio.
Jest do wykrycia, ale jest to na tyle niespotykana wada, że nikt tych badań nie robi.
Na samym usg nie było szans zobaczenia wady. Wykryli ją dopiero kilka miesięcy po porodzie i wielu specjalistycznych badaniach.
Także nie da się zbadać i sprawdzić wszystkiego. Czasami trzeba odpuścić i czekać.
 
Nie musisz czekac do 20 tyg, mozesz isc wczesniej zeby np zobaczyc czy jest kosc nosowa itp. Wiadomo NT juz Ci nie zmierza w 14 tyg ale wiele parametrow moga z powodzeniem sprawdzic juz w kazdej chwili. Poza tym niefajnie ze lekarz nie poczekal az bedzie widac twarz tylko olal to na 1 prenatalnych...
Niestety, byłam na tym usg z pakietu pracowniczego, lekarz poświecił może na badanie 20 minut. Na kolejna wizytę poszłam prywatnie (ale nie na usg prenatalne) w 14+0 to jeszcze za przeproszeniem dostałam „opierdol”, że dziecko miało nt 3,39 i brak kości nosowej, a ja czekam łaskawie na wyniki PAPPA, która i tak wyjdzie zle w moim wieku! (Mam 25 lat). I do tego uzyskałam komentarz „to nie usg prenatalne, żebym teraz szukała i mierzyła kość, ale serce jest w porządku, a przy takik nt często występują wady”. Na koniec usłyszałam, ze dziecko może urodzić się zdrowe przy nt 3,39. Po tym zdecydowałam się na nifty.
 
Hej!


Pytanie nt. Usg 11-13 tydzień/ testu PAPPA oraz NIFTY.

Na usg przezierność karku 3,4 mm, kość nosowa niezbadana (ze względu na złe ułożenie płodu - nie wiadomo czy brak, czy za krótka, czy w normie), tętno 168 uderzeń na minutę, przepływy ok, reszta tez.

Wykonany test PAPPA, ryzyko dla ZD 1:1315, dla pozostałych dwóch wad około 1:3000. Ale uwaga! Lekarz który robił usg wpisał nt na wyniku 3,0, a w rzeczywistości na usg jest pomiar 3,39. Jak mogło to wpłynąć na wynik całego testu PAPPA?

Biochemia:
bhcg - około 0,4 mom,
białko pappa - około 0,9 mom

Ze względu na niskie (powyżej 1000), prawdopodobieństwo wady amniopunkcja niewchodzila w grę. Polecono test nieinwazyjny. Wykonany test nifty, który wykazal niskie ryzyko wad (1/4821066656 dla zd) drążyć dalej temat, czy po prostu traktować wyniki z usg jako przypadłość dziecka lub błędu pomiaru/ obrazu? W późniejszym czasie mam wykonać echo serca płodu.
Idź na jeszcze jedno dokładne usg

nT jest wysokie i może to nie znaczyć nic a może podpowiadać ryzyko innych wad
 
Zastanawiam się, czy nie pójdę jeszcze jedno usg genetyczne. Jestem zła na to, że czekałam z NIPT do wyników USG, bo teraz chodzę po ścianach.
Ciągle szukam informacji, dlaczego BETA HCG mogła wyjść podwyższona. Miałam krwiaka podkosmówkowego, epizody wysokiego ciśnienia, brałam przez 7 dni duphaston i luteinę w 7 i 9 tc.
Wiem, że ryzyko 1:255 to nie jest dramat.
USG wyszło poprawnej, ale martwi mnie biochemia (PAPPA 0,649 MoM, BETA HCG 2,696 MoM).
Moje wyniki krwi były zbliżone (ryzyko wyszło 1:214 chyba) i do końca ciąży nie wyszło nic nieprawidłowego więc czasem mogą być problemy z łożyskiem np. ale nie muszą ☺️
 
reklama
Na dokładne usg u dobrego lekarza nie jest nigdy za późno, dobry lekarz przecież i tak robi je co wizytę i monitoruje dziecko :)
W przypadku USG prenatalnego, jeżeli minął wiek ciążowy 13+6 to ocena markerów najczęstszych wad genetycznych mija się z celem. Co oznacza, że stwierdzenie obecności kości nosowej i prawidłowej przezierności karkowej w 15tc ma się nijak do obliczeń ryzyka wady płodu. Więc jeśli lekarz powiedział, że jest "za późno" to jest za późno.
 
Do góry