reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Sanco jest na pewno szybsze. Można robić już od 10 TC. Natomiast amniopunkcja jest możliwa od 15 TC. I tutaj przy Fishu wynik jest w ciągu kilku dni. Inaczej około 3 tygodni. Myślę, że wielu przyszłym mamom zależy na jak najszybszym rozpoznaniu.
Jak najbardziej masz rację, chodziło mi jednak o to czemu są takie zalecenia żeby w przypadkach dużego ryzyka trisomi od razu zalecać amnio? Czy przy dużym ryzyku testy typu sanco są jakieś "gorsze" , "mniej pewne" niż np. przy ryzyku średnim bądź niskim?
 
reklama
Maraton, te testy dają bardzo wysoką pewność ze jest dobrze :) aczkolwiek ja po prenatalnych miałam ryzyko 1:650 i teraz jestem w tym punkcie w którym jestem wiec 100% pewności nikt Ci nie da..

Nie chce nikogo straszyć ale moja Pani Doktor powiedziała mi w środę ze w Krakowie jest ostatnio seria porodów z ZD gdzie prenatalne są na pograniczu ryzyka pośredniego i niskiego (czyli około 1:999) dziewczyny nie decydują się na dalszą diagnostykę i tym sposobem tylko w jednym szpitalu urodziły się trzy dzieciątka z ZD ;(
Dodała też ze serie mają to do siebie że zawsze się kończą i tego się trzymajmy...

Teraz przez obowiązujące przepisy będzie się rodziło coraz więcej takich dzieci, szczególnie w małych miejscowościach, wsiach, w mniej zamożnych rodzinach gdzie opcja wyjazdu za granicę nie będzie możliwa...
 
Jak najbardziej masz rację, chodziło mi jednak o to czemu są takie zalecenia żeby w przypadkach dużego ryzyka trisomi od razu zalecać amnio? Czy przy dużym ryzyku testy typu sanco są jakieś "gorsze" , "mniej pewne" niż np. przy ryzyku średnim bądź niskim?
Chodzi o to, że nie są jednoznacznymbadaniem diagnostycznym. Badają też wybiórczo - przykład mojej przyjaciółki, usg ok, pappa kiepsko - ryzyko t21 w granicach 1:30-40. Sanco : zdrowy chłopiec.
Radosc trwała kilka dni, do następnego usg. Pokazywać zaczęły się wady oun. Amnio i wynik : triplodia... czyli o wiele wiele gorzej niż t21.
testy NIPT mogą się pomylić w przypadku ciąży bliźniaczej z obumarciem bliźniaka, w przypadku mozaiki płód - łożysko...
 
Chodzi o to, że nie są jednoznacznymbadaniem diagnostycznym. Badają też wybiórczo - przykład mojej przyjaciółki, usg ok, pappa kiepsko - ryzyko t21 w granicach 1:30-40. Sanco : zdrowy chłopiec.
Radosc trwała kilka dni, do następnego usg. Pokazywać zaczęły się wady oun. Amnio i wynik : triplodia... czyli o wiele wiele gorzej niż t21.
testy NIPT mogą się pomylić w przypadku ciąży bliźniaczej z obumarciem bliźniaka, w przypadku mozaiki płód - łożysko...
A amnio to pewnik sto procent?🤔
 
hej, pozwole sobie skomentowac. ja wlasnie podchodze do invitro z badaniem zarodka, przez 3 straty wczesniejsze, jedna udokumentowana genetyczna wada. nie jest to tanie ale ja juz mialam traume straszna, dziewczyny trzymam kciuki zeby bylo dobrze z Wami, dziwne te wyniki sanco rzeczywiscie , normalnie jest 99%. trzymajcie sie cieplo. w krk polecam do usg Doc Wiechcia jak cos, mega specjalusta i jest w stanie szybko wady wychwycic.
Kochana, dajesz nadzieje! Ufff, już myślałam ze w Polsce jeszcze tego nie robią i będę musiała leciec do Stanów. Jeśli mogę spytać która klinika IV? ja właśnie jestem pacjentką doktora Wiechecia i jak go dobrze znasz to nie spocznie dopóki nie dowie się co z tym wynikiem 🙄usg prenatalne robił mi dwa razy mówiąc ze chociaż cokolwiek mogłoby naprowadzić na to ze jest nie tak ale nic nie ma. Zdrowe dziecko na usg..
Maraton, ciężkie pytanie naprawdę. Możemy spytac na jakiej podstawie masz takie wysokie ryzyko?
 
Chodzi o to, że nie są jednoznacznymbadaniem diagnostycznym. Badają też wybiórczo - przykład mojej przyjaciółki, usg ok, pappa kiepsko - ryzyko t21 w granicach 1:30-40. Sanco : zdrowy chłopiec.
Radosc trwała kilka dni, do następnego usg. Pokazywać zaczęły się wady oun. Amnio i wynik : triplodia... czyli o wiele wiele gorzej niż t21.
testy NIPT mogą się pomylić w przypadku ciąży bliźniaczej z obumarciem bliźniaka, w przypadku mozaiki płód - łożysko...
Wiem że nie są diagnozą, tylko ciągle nie rozumiem tych zaleceń, które są podawane i rekomendowane przez PTG dla wyniku powyżej 1:100. Są zalecenia do amnio ponieważ jest to badanie diagnostyczne a sanco tylko statystyczne?
 
A amnio to pewnik sto procent?🤔
Z tego co ja wiem od lekarzy to wynik na 100% bo pobierasz próbkę prosto z owodni w której pływa płód czyli nie ma możliwości żeby wynik był zaburzony czymkolwiek innym. W przypadku Sanco/nifty pobiera się krew w którym krąży DNA z łożyska i ono może wskazywać wynik fałszywie dodatnie lub fałszywie negatywny. Poza tym to nadal test statystyczny a nie diagnostyczny.
ja to rozumiem w ten sposób że na ileś kobiet z takimi wynikami jedna urodziła dziecko z wadą. Ale my tez się różnimy, możemy mieć rożne organizmy, lub chociażby zdrowe/chore łożysko podczas gdy dziecko będzie chore/zdrowe.
odsetek tych zafałszowanych wyników jest oczywiście mały :)
 
Wiem że nie są diagnozą, tylko ciągle nie rozumiem tych zaleceń, które są podawane i rekomendowane przez PTG dla wyniku powyżej 1:100. Są zalecenia do amnio ponieważ jest to badanie diagnostyczne a sanco tylko statystyczne?
Sanco (NIPT) nie są statystyką w takim rozumieniu jak pappa. Sanco bada geny i przez to wybik jest super dokładny. Ale w sytuacjach (bardzo rzadkich!!!) takich jak mozaika łożyska lub ciąża początkowo bliźniacza - może dać wynik fałszywy.
amniopunkcja i pozyskiwanie tych genów bezpośrednio z płynu owodniowego wyklucza błędy jak wyżej.
 
reklama
Kochana, dajesz nadzieje! Ufff, już myślałam ze w Polsce jeszcze tego nie robią i będę musiała leciec do Stanów. Jeśli mogę spytać która klinika IV? ja właśnie jestem pacjentką doktora Wiechecia i jak go dobrze znasz to nie spocznie dopóki nie dowie się co z tym wynikiem 🙄usg prenatalne robił mi dwa razy mówiąc ze chociaż cokolwiek mogłoby naprowadzić na to ze jest nie tak ale nic nie ma. Zdrowe dziecko na usg..
Maraton, ciężkie pytanie naprawdę. Możemy spytac na jakiej podstawie masz takie wysokie ryzyko?
Nurtuje mnie to właśnie jakoś czy zalecają bo zalecają czy jakiś powód jest... Pewnie jakiś jest?🤔 Taką informację znalazłam na moim wyniku sanco, że jest rekomendacja ekspertów PTG żeby zapropowac ciężarnej wykonanie badania diagnostycznego gdy wynik wyższy niż 1:100...no niby Tylko informacja ale jakby zaburzyła lekko mój spokój. Moje ryzyko 1:66, wiek prawie 37, jedno poronienie samoistnie, białko 0,37 ; beta 1,91; USG bez uwag
 
Do góry