reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Hej dziewczyny ja już po t. Było bardzo ciężko, było trochę komplikacji ale opieka w cz. naprawdę była znakomita. Mam nadzieje, że żadna z Was nigdy nie będzie potrzebowała pomocy ale jeśli tak to piszcie śmiało do fundacji i pamiętajcie, że nie jesteście z tym same napewno Wam pomogą. Trzymałam moją malutką na rękach, pożegnałam się z nią. Wciąż jest bardzo trudno się z tym pogodzić, jeszcze długa droga przede mną, trudno powstrzymać płacz ale mam bliskich, którzy mnie wspierają i wiem, że mała jest przy mnie w moim sercu na zawsze. Jeśli któraś z Was będzie miała jakieś pytania, piszcie śmiało jeszcze będę tu zaglądać co jakiś czas. Trzymajcie się dzielnie.
Powiedz o jakiej fundacji mówisz? Ja jestem w 16tc i mam stwierdzone wielowadzie, uogólniony obrzęk i amnio w poniedziałek ale jest bardzo źle i najprawdopodobniej ciąża obumrze. Rozsypałam się na milion kawałków
 
reklama
Hej dziewczyny, wczoraj 16tc dowiedziałam się że maluszek ma wielowadzie..jest obrzęk karku, narządów wewnętrznych z sercem też nie najlepiej. W pn amnio ale cudów nie będzie przy tak rozległych i widocznych wadach. Świat się rozbił na milion kawałków i może wy wiecie gdzie szukać pomocy (nie chodzi o ginekologów bo tych mam świetnych) w takich wypadkach?
 
Hej dziewczyny, wczoraj 16tc dowiedziałam się że maluszek ma wielowadzie..jest obrzęk karku, narządów wewnętrznych z sercem też nie najlepiej. W pn amnio ale cudów nie będzie przy tak rozległych i widocznych wadach. Świat się rozbił na milion kawałków i może wy wiecie gdzie szukać pomocy (nie chodzi o ginekologów bo tych mam świetnych) w takich wypadkach?
Masz np fundację Aborcyjny dream team. Ponoć bardzo fajnie pomagają od strony formalności gdybyś chciała się zdecydować na temrinację. Mi maluszek oszczędził podjęcia decyzji tylko szkoda, że nie doczekał się badania amniopunkcji wiedziałabym co faktycznie wpłynęło na taki jego stan. Koralek korzystała z usług innej fundacji, poczytaj jej posty tu bo podawała nazwę
 
Masz np fundację Aborcyjny dream team. Ponoć bardzo fajnie pomagają od strony formalności gdybyś chciała się zdecydować na temrinację. Mi maluszek oszczędził podjęcia decyzji tylko szkoda, że nie doczekał się badania amniopunkcji wiedziałabym co faktycznie wpłynęło na taki jego stan. Koralek korzystała z usług innej fundacji, poczytaj jej posty tu bo podawała nazwę
Bardzo Ci dziękuję. Już do nich napisałam.
 
Bardzo Ci dziękuję. Już do nich napisałam.
Spróbuj też poszukać w wypowiedziach koralek, ona niestety również musiała z nich skorzystać i wiem, że była zadowolona z pomocy, łącznie chyba z załatwieniem spraw w Czechach. Nie wnikałam w szczegóły, bo to zbyt osobiste, ale na pewno na priv napisze Ci jak wszystko przebiegło, a jest to już sprawdzona pomoc. Opinie o aborcyjnym dream czytałam swego czasu jak ja potrzebowałam pomocy, tyle, że samo u mnie się rozwiązało.
 
Kasiu, czy to możliwe, że amniopunkcja wykazała Trisomię 21, a dziecko urodzi się zdrowe, bo to mozaika?
U mnie amniopunkcja wykazała trisomie ale z adnotacja że w 2 płytkach badanych nie stwierdzono trisomii i po porodzie badanie kariotyp dziecka pod kątem mozaiki. Ale z tego co wiem to mozaika to też trisomia tylko ze nie pełna więc ja nie użyłabym stwrdzenia że dziecko urodzi się zdrowe
 
Kasiu, czy to możliwe, że amniopunkcja wykazała Trisomię 21, a dziecko urodzi się zdrowe, bo to mozaika?

generalnie nie powinno być takiej sytuacji ale jest to możliwe, biopsja kosmówki jest tym obarczona dużo mocniej. Przy czym moizaicyzm nie oznacza tylko innego kariotypu płodu a trofoblastu, to tylko jego skrajna postać. Mozaika oznacza też ze tylko cześć komórek płodu / łożyska ma abberację.
Obserwuje się, że w około 1-2% żywych ciąż badanych za pomocą biopsji, aberracja chromosomowa jest ograniczona do łożyska.
Czyli 1-2 ciąże na 100 które wyjdą jako chore z badania biopsji ma szanse okazać się zdrowymi. W amnio to niestety szanse o wiele mniejsze.

Jeżeli błąd w podziale komórki pojawi się tuż po zapłodnieniu , mozaicyzm może obejmować zarówno tkanki płodu jak i łożysko.
Kiedy błąd pojawi się w późniejszym stadium rozwoju zarodka, komórki z nieprawidłowym kariotypem mogą występować tylko w łożysku lub tylko w tkankach płodu.
 
Ostatnia edycja:
Kasiu, czy to możliwe, że amniopunkcja wykazała Trisomię 21, a dziecko urodzi się zdrowe, bo to mozaika?
Jeśli dziecko w części komórek ma trisomie 21 a część komórek prawidłowych to niestety ale mimo, że to mozaika będzie widać, że ma zespół Downa. Zapewne będzie trochę łagodniejszy przebieg choroby.
 
Jedną z możliwości jest, że nieprawidłowe komórki ma tylko trofoblast - dzieje się tak jeśli do nieprawidłowych podziałów doszło na późniejszym etapie podziałów.
Jeśli dziecko w części komórek ma trisomie 21 a część komórek prawidłowych to niestety ale mimo, że to mozaika będzie widać, że ma zespół Downa. Zapewne będzie trochę łagodniejszy przebieg choroby.
 
reklama
generalnie nie powinno być takiej sytuacji ale jest to możliwe, biopsja kosmówki jest tym obarczona dużo mocniej. Przy czym moizaicyzm nie oznacza tylko innego kariotypu płodu a trofoblastu, to tylko jego skrajna postać. Mozaika oznacza też ze tylko cześć komórek płodu / łożyska ma abberację.
Obserwuje się, że w około 1-2% żywych ciąż badanych za pomocą biopsji, aberracja chromosomowa jest ograniczona do łożyska.
Czyli 1-2 ciąże na 100 które wyjdą jako chore z badania biopsji ma szanse okazać się zdrowymi. W amnio to niestety szanse o wiele mniejsze.

Jeżeli błąd w podziale komórki pojawi się tuż po zapłodnieniu , mozaicyzm może obejmować zarówno tkanki płodu jak i łożysko.
Kiedy błąd pojawi się w późniejszym stadium rozwoju zarodka, komórki z nieprawidłowym kariotypem mogą występować tylko w łożysku lub tylko w tkankach płodu.
Dziękuję za wyjaśnienie.
 
Do góry