reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

anemia, kroplówka z Fe, a planowanie ciąży

Dołączył(a)
13 Październik 2018
Postów
3
Cześć Dziewczyny,
mam takie pytanie...
Od 9 lat mam problemy z anemią. W związku z tym, ze slabo toleruje tabletki z zelazem, w zeszlym roku mialam pierwsza kroplowke z Fe (Monover 1000). Wystarczyla mi ona na rok. Teraz jestem doslownie kilka dni po drugiej. Czekalam na ta kroplowke, aby naladowac się żelazem i zaraz po niej starac sie o dzidziusia. Znalazlam w internecie informacje, że w ciazy mozna podawac ta kroplowke tylko jesli korzysci przewyzszaja ryzyko. Chcialam zaczac starania o dzidziusia w najblizszym cyklu, zastanawiam sie tylko czy to calkiem bezpieczne. Czy ktoras z Was przyjmowala w ciazy lub przed nia żelazo w kroplowce??
Bede wdzieczna za wszelkie informacje :)
 
reklama
A dieta bogata w żelazo i witaminy C Ci nic nie daje? Może pomogła by wydluzyc działanie kroplówki? Generalnie w witaminach dla kobiet w ciąży często są małe ilości żelaza może takie by Ci sie przyjęły? W ciąży żelazo zawsze spada odrobinkę bo dzidzia potrzebuje więc trzeba albo dietę albo suplementację...
 
W tej chwili nie jesteś w ciąży. Wiele kobiet w ciąży suplementuje żelazo bo ma problem z anemią. IMO nie powinno to być problemem, ale skonsultuj się z lekarzem. Nie ma co panikować. Obecnie wiele specyfików ma napisy ostrzegawcze - ostatnio znalazłam nawet taki na opakowaniu herbaty z kopru włoskiego ;)
 
Jestem akurat w temacie bo od wielu lat mam anemię. Wygrałam z nią dopiero w ciąży dzieki odpowiedniemu suplementowaniu żelaza. Należę również do instytutu hematologii. Wiem jedno, nie można w pierwszym trymestrze przyjmować zbyt dużo żelaza. Jest to groźne dla dziecka. Zalecili mi jedna tabletkę Szelazo SR popijanego sokiem z cytryny bądź kwaśnym z Wit. Ć. Absolutnie żadnych kroplowek na początku ciąży. Żelazo nie przyswaja się z wapnem, za to bardzo dobrze wchłania się z Wit C i kwasem foliowym. Mi dzieki tej metodzie w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży skoczylo z 7 do 11 i dalej rośnie . Tylko dzieki tej jednej tabletce na czczo.
 
ja w 3 trymestrze z powodu anemi przyjmowałam również wlewy żelaza. Córeczka urodziła się zdrowa a ja trochę podładowałam akumulatory. wszystko odbywalo się w szpitalu. dlaczego nie skonsultujesz sprawy z lekarzem który przepisuje ci kroplowkę?
 
Lekarz powiedział mi, że mogę zaraz po kroplówce starać się o dziecko oraz, że mogę wziąć kroplówkę w ciąży, ale na ulotce wyczytałam, że należy poinformować lekarza przed podaniem kroplówki, że zamierzamy starać się o dziecko lub jesteśmy w ciąży. W przypadku ciąży piszą, że można przyjmować tylko jeśli jest to konieczne i jeśli korzyści przewyższają ryzyko, więc widać nie jest to takie nieszkodliwe.Bardzo zalezało mi, aby starać się w najbliższym cyklu, ale mam wątpliwosci i nie chce zaszkodzic dziecku...
Zelazo bardzo slabo mi sie wchlania i moj zoladek kiepsko reaguje na preparaty z zelazem, dlatego mialam kroplowke.
 
Ale skoro lekarz Ci powiedzial, ze mozesz zaraz po kroplowce starac sie o dziecko to znaczy, ze wie co mowi i dlaczego probujesz podwazyc zdanie lekarza ulotkom?
Na każdym leku nawet na witaminie C MUSI byc napisane, ze nalezy sie skonsultowac z lekarzem w czasie ciąży i nie tylko dlatego, ze producent nie ma zamiaru sobie zaszkodzic i miec problemów, dlatego pisza takie cos, zeby miec niepodwazalny dowod na.to, ze poinformowali pacjenta o tym by bez zgody lekarza nie decydowal o niczym...
Sa przypadki, gdzie kobiety w czasie ciazy musza brac nawet chemie i inne takie i rodza dzieci, a Ty sie boisz o zelazo w kroplowce, gdzie lekarz wyraznie Ci powiedzial, ze mozesz starac sie o dziecko. Jak bedziesz miala za niskie zelazo to w czasie ciazy sie wykonczysz, bo dziecko bedzie pobieralo z Ciebie i bedzie to wtedy niebiezpieczne i dla Ciebie i dla dziecka.
 
reklama
Wiesz.. spytalam o to lekarza, powiedzial, ze spojrzy na ulotke. Otworzyl neta, przeczytal skrotową ulotke z tego preparatu i powiedzial, ze nie ma nic na temat ciazy wiec to znaczy ze nie ma przeciwskazan i ze mozna. Taka jest jego wiedza na ten temat. Dlatego pytam czy ktos ma doswiadczenie w tym temacie.
 
reklama
Do góry