reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Arsa

Dołączył(a)
27 Czerwiec 2019
Postów
6
Witam drogie mamy!
Jestem tu nowa i jak większość potrzebuje porady. Jestem po badaniu połówkowym i lekarz stwierdził u dziecka błądzącą prawą tętnice podobojczykową (Arsa). Podobno 30% dzieci z taka wada maja również ZD. Jesteśmy po testach wolnego dna dziecka z krwi matki i wyszły idealnie . Nie wiem czy martwić się wadą wrodzoną serca czy jest możliwość ze dzidzia ma jednak ZD? Jest ktoś w podobnej sytuacji? Mamy umówione echo serca na 1 sierpnia.
 
reklama
Rozwiązanie
Cześć, u mnie juz na pierwszym usg w 12 tyg lekarz zauważył „ogniska hiperechogeniczne w sercu płodu„. W 18 tyg miałam echo na którym lekarz zauważył tętnice błądzącą tzw. ARSA. Wszystkie Inne wyniki byly super. Parametry płodu, widoczny nos, przezierność - wszystko ekstra. Ryzyko z Pappy niskie. Mimo to lekarz prowadzący zalecił amniopunkcję i się na nią zgodziłam. Poza zespołem Downa są jeszcze setki innych chorób genetycznych, dużo rzadszych niż ZD, śmiertelnych i strasznych. U nas właśnie wystąpiła taka wada.
Każdy zrobi co uzna za stosowne, ale jeśli macie możliwość Dziewczyny to nie rezygnujecie z amniopunkcmi. Są tez inne choroby niż ZD.
pozdrawiam
Termin mam na 7 listopada tez jestem po testach Harmony czyli wolne dna z krwi matki i wyszły pozytywnie wiec lekarz powiedział ze ZD mamy wykluczony. Mała rozwija się prawidłowo poza arsa nic jej nie dolega. Serce zbadane przez kardiologa szczegółowo na echo i wolne od wszelkich wad. Dokładnie taka sama informacje uzyskałam odnośnie późniejszej profilaktyki. Trzeba dziecko obserwować ale i zbadać od razu po narodzeniu. Mam mieć wyniki echo przy porodzie i od razu w szpitalu na oddziale maja dzidzie zbadać jak daleko idzie Arsa od tchawicy i przełyku. Kazano nam się nie denerwować ale gdzieś z tylu głowy ciagle mam ten ZD :( mam ogromna nadzieje ze jest to po prostu taka anatomia naszej księżniczki
Hej mogłabyś dac znac Jak twoja historia się potoczyła?
 
reklama
Hej. Jestem po badaniu połówkowym. U mojej córeczki również wykryto ARSA. Wszystko jest w normie, tylko ten prawostronny łuk aorty.. Ryzyko ZD podobno jest niskie, jednak wciąż odczuwam niepokój. Nie chcę też decydować się na amniopunkcje. Jest tu jeszcze ktoś kto był w podobnej sytuacji? Jak wyglądało to u Was? Jak rozwijały się dzieciaczki? Czy miały jakieś wczesne objawy?
Cześć, u mojej córki tez wykryto tylko arsę jako nieprawidłowość. Właśnie czekam na wynik amniopunkcji i również bardzo się boję... jak było u Ciebie?
 
Hej. Jestem po badaniu połówkowym. U mojej córeczki również wykryto ARSA. Wszystko jest w normie, tylko ten prawostronny łuk aorty.. Ryzyko ZD podobno jest niskie, jednak wciąż odczuwam niepokój. Nie chcę też decydować się na amniopunkcje. Jest tu jeszcze ktoś kto był w podobnej sytuacji? Jak wyglądało to u Was? Jak rozwijały się dzieciaczki? Czy miały jakieś wczesne objawy?
Moja córeczka ma już 4 miesiące .
Na połówkowych też wykryto Arsę :( lekarz mówił że nie ma ZD ryzyko niskie mówił też że. Będzie nagminnie ulewać problem zjedzeniem. . Moja doktor ginekolog wysłała mnie na patrologia ciąży. Do poradni W szpitalu zrobili echo serca podważyli kompetencje lekarza u którego byłam na tych prenatalnych (pracował kiedyś w tym szpitalu) że Arsy nie ma że jest ok sprawdzając poszłam na 3 prenatalne do tego lekarza wykrył wielowodzie i tu powiedział że może być to przez tą Arsę , dobra. Będąc jeszcze raz po 33 tyg na echo w tej poradni patologi ciąży gdzie od 22 tygodnia musiałam prowadzić ciążę. Arsy nie ma. , Wielowodzie nie ma ... Ale będąc 09.03 na sorze zbadali USG zrobili "o kurcze. Wielowodzie pani ma , idzie pani na odział wyleczymy duszności i po tym jak wyleczymy duszności CC " ja za to odpowiadam no "to ja wiem. Że wielowodzie jest ale wy jesteście tacy nie douczeni " sprzęty macie do dupy gdzie To jest ten 1 szpital . W marcu slcesarka następnego dnia wzięli do kardiologa i. Mówili no Arsy nie ma. Przy wypisie Pani powiedziała że jednak arsa jest. 6 mają po 2 miesiącach dowiedziałam się że miała szmery na serduszku 😡😡😡
 
Hej. Jestem po badaniu połówkowym. U mojej córeczki również wykryto ARSA. Wszystko jest w normie, tylko ten prawostronny łuk aorty.. Ryzyko ZD podobno jest niskie, jednak wciąż odczuwam niepokój. Nie chcę też decydować się na amniopunkcje. Jest tu jeszcze ktoś kto był w podobnej sytuacji? Jak wyglądało to u Was? Jak rozwijały się dzieciaczki? Czy miały jakieś wczesne objawy?
Moja córeczka ma już 4 miesiące .
Na połówkowych też wykryto Arsę :( lekarz mówił że nie ma ZD ryzyko niskie mówił też że. Będzie nagminnie ulewać problem zjedzeniem. . Moja doktor ginekolog wysłała mnie na patrologia ciąży. Do poradni W szpitalu zrobili echo serca podważyli kompetencje lekarza u którego byłam na tych prenatalnych (pracował kiedyś w tym szpitalu) że Arsy nie ma że jest ok sprawdzając poszłam na 3 prenatalne do tego lekarza wykrył wielowodzie i tu powiedział że może być to przez tą Arsę , dobra. Będąc jeszcze raz po 33 tyg na echo w tej poradni patologi ciąży gdzie od 22 tygodnia musiałam prowadzić ciążę. Arsy nie ma. , Wielowodzie nie ma ... Ale będąc 09.03 na sorze zbadali USG zrobili "o kurcze. Wielowodzie pani ma , idzie pani na odział wyleczymy duszności i po tym jak wyleczymy duszności CC " ja za to odpowiadam no "to ja wiem. Że wielowodzie jest ale wy jesteście tacy nie douczeni " sprzęty macie do dupy gdzie To jest ten 1 szpital . W marcu slcesarka następnego dnia wzięli do kardiologa i. Mówili no Arsy nie ma. Przy wypisie Pani powiedziała że jednak arsa jest. 6 mają po 2 miesiącach dowiedziałam się że miała szmery na serduszku 😡😡😡
 
Moja córeczka ma już 4 miesiące .
Na połówkowych też wykryto Arsę :( lekarz mówił że nie ma ZD ryzyko niskie mówił też że. Będzie nagminnie ulewać problem zjedzeniem. . Moja doktor ginekolog wysłała mnie na patrologia ciąży. Do poradni W szpitalu zrobili echo serca podważyli kompetencje lekarza u którego byłam na tych prenatalnych (pracował kiedyś w tym szpitalu) że Arsy nie ma że jest ok sprawdzając poszłam na 3 prenatalne do tego lekarza wykrył wielowodzie i tu powiedział że może być to przez tą Arsę , dobra. Będąc jeszcze raz po 33 tyg na echo w tej poradni patologi ciąży gdzie od 22 tygodnia musiałam prowadzić ciążę. Arsy nie ma. , Wielowodzie nie ma ... Ale będąc 09.03 na sorze zbadali USG zrobili "o kurcze. Wielowodzie pani ma , idzie pani na odział wyleczymy duszności i po tym jak wyleczymy duszności CC " ja za to odpowiadam no "to ja wiem. Że wielowodzie jest ale wy jesteście tacy nie douczeni " sprzęty macie do dupy gdzie To jest ten 1 szpital . W marcu slcesarka następnego dnia wzięli do kardiologa i. Mówili no Arsy nie ma. Przy wypisie Pani powiedziała że jednak arsa jest. 6 mają po 2 miesiącach dowiedziałam się że miała szmery na serduszku 😡😡😡
Teraz mówią żeby wykluczyć Arsę pod tomograf pod narkozę
 
Dodam coś od siebie. Też mieliśmy wykrytą tętnicę błądzącą ARSA podczas USG. Moja pierwsza ciąża (40 lat), stresy, nerwy, echo serca na Agatowej w W-wie, poradnia genetyczna na Kasprzaka. Mój lekarz prowadzący w ogóle nie słyszał o ARSA - no comment :/ Cóż, wiem, że każdy przypadek jest inny, ale Syn urodził się w 2018 roku, 10 p. w skali Apgar, zero problemów z krztuszeniem się podczas karmienia piersią lub butelką, zero ulewania i potem podczas rozszerzania diety też nie było problemów. Teraz jest najwyższy w swojej grupie przedszkolnej i energia go rozsadza :)
 
Dziewczyny które już urodziły dajcie znać jak wasze bobasy?
U nas na genetycznym (12+5) ARSA, czekamy na wyniki testu Harmony, za dwa dni echo serca na Agatowej.
Usg genetyczne bez innych nieprawidłowości, a ja czuje ze zwariuje.
 
Cześć dziewczyny Bardzo proszę o poradę. Na badaniach prenatalnych w 13 tygodniu lekarz wpisał podejrzenie ARSA (nieprawidłowość, anomalia tętnicy) oczywiście zlecił dalszą diagnostykę dlatego zapisałam się do doktora Roszkowskiego na USG a następnie na amiopunkcję jeśli będzie taka konieczność po wizycie u pana doktora ponieważ Arsa często wiązana jest z markerem ZD, równie dobrze może być zwykłą anomalią nie mająca wpływ na rozwój. USG prenatalne poza Arsa ok, pappa również ok. Oczywiście ze stresu przeczytałam już cały internet nawiązałam kontakt na Facebooku z kilkoma mamami i już wiem że nie mam żadnej gwarancji Bo spotkałam mamy które podczas ciąży miały tylko arse a po porodzie był dodatkowe dolegliwości jak i takie które w ciąży miały tylko Arsa i po porodzie nic więcej. Bardzo się martwię czy ktoś z was miał doświadczenie z Arsa? Liczę na to że doktor Roszkowski rozwieje wątpliwości co do arsy i pokieruje dalej, rozważam też echo serca u dr Daniel na Agatowej w Warszawie. Jeśli wiecie coś o arce miałyście z tym styczność to bardzo proszę o odpowiedź ponieważ jestem kłębkiem nerwów :(
 
reklama
Cześć dziewczyny Bardzo proszę o poradę. Na badaniach prenatalnych w 13 tygodniu lekarz wpisał podejrzenie ARSA (nieprawidłowość, anomalia tętnicy) oczywiście zlecił dalszą diagnostykę dlatego zapisałam się do doktora Roszkowskiego na USG a następnie na amiopunkcję jeśli będzie taka konieczność po wizycie u pana doktora ponieważ Arsa często wiązana jest z markerem ZD, równie dobrze może być zwykłą anomalią nie mająca wpływ na rozwój. USG prenatalne poza Arsa ok, pappa również ok. Oczywiście ze stresu przeczytałam już cały internet nawiązałam kontakt na Facebooku z kilkoma mamami i już wiem że nie mam żadnej gwarancji Bo spotkałam mamy które podczas ciąży miały tylko arse a po porodzie był dodatkowe dolegliwości jak i takie które w ciąży miały tylko Arsa i po porodzie nic więcej. Bardzo się martwię czy ktoś z was miał doświadczenie z Arsa? Liczę na to że doktor Roszkowski rozwieje wątpliwości co do arsy i pokieruje dalej, rozważam też echo serca u dr Daniel na Agatowej w Warszawie. Jeśli wiecie coś o arce miałyście z tym styczność to bardzo proszę o odpowiedź ponieważ jestem kłębkiem nerwów :(
Hej, ja też mam podobną sytuację, dzisiaj wykryto u mnie na badaniu II trymestru (20 tydzień ciąży) Arsę. Lekarka jak na razie skierowała mnie na echo serca (na NFZ można zrobić, jeśli jest skierowanie od lekarza) i w zależności jak wyjdzie proponowała albo test Nifty/Harmony (na choroby genetyczne, nieinwazyjny) albo amniopunkcję. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i to tylko mała anomalia, ale też się martwię, mimo wszystko :(
 
Do góry