reklama

art 93 krio jak interpretowac

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez anowi82, 21 Styczeń 2014.

1. anowi82

anowi82 Fanka BB :)

Mam 4 letnią Córkę. Ojciec dziecka nie uznał dziecka w USC. ojcostwo było ustalane sądownie, były tez badania dna. W wyroku nie nadano władzy rodzicielskiej.Ojciec nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem. Chciałam złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodz.Moje pytanie brzmi: czy sąd będzie rozpatrywał wniosek, czy np. stwierdzi że jest bezzasadny, w oparciu o art 93?Jak Pani to interpretuje?

2. Katasza

Katasza Fanka BB :)

Pozwolę sobie zacytować fragment komentarza do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
    "władza rodzicielska w przypadku sądowego ustalenia ojcostwa nie przysługuje ojcu z samego prawa, lecz może mu być przyznana orzeczeniem sądu." "O przyznaniu władzy rodzicielskiej w zasadzie rozstrzyga sąd w wyroku ustalającym ojcostwo."
    Przyjmuje się, że jeśli w wyroku ustalającym ojcostwo, władza rodzicielska nie została ojcu nadana, brak rozstrzygnięcia należy traktować w taki sposób, że władza rodzicielska ojcu nie przysługuje. Jeśli więc w wyroku nie ma rozstrzygnięcia, to ojciec władzy rodzicielskiej nad małoletnią nie posiada, a co za tym idzie składanie wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie ma sensu.

Ostatnia edycja: 21 Styczeń 2014
  3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Dokładnie tak jest. Dziękuję :)

5. anowi82

anowi82 Fanka BB :)

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
    Mam jeszcze jedno pytanie, czyli np w urzędach, w szkole, wszędzie tam gdzie potrzebna jest zgoda drugiego rodzica wystarczy ze pokażę wyrok o ojcostwo i alimenty?
    Może jest jakaś forma zaświadczenia ze drugi rodzic władzy nie posiada, czy np to powinni wiedzieć np w szkole, w urzędach?

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Powinno wystarczyć.

Poleć forum