reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

asymetria ciała niemlaka

reklama
kk2910 2razy w tygodniu przychodzi do nas rehabilitantka i robi z nia okolo godzinne cwiczenia ktorych my sami nie mozemy wykonywac , nam pokazali tylko jak podnosic mala,jak przebierac i przewijac, jak ja nosic-w jakich pozycjach zeby sie nie napinala..
"Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN).




Uzasadnieniem dla opracowanego postępowania Metodą NDT-Bobath było stwierdzenie, że rozwój dziecka z dysfunkcją OUN, w tym z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPDz), przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Doświadczenia czuciowo-ruchowe takiego dziecka są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Reakcje prostowania i równowagi często nie rozwijają się . Zaburzenia w napięciu mięśni i niewłaściwe jego rozłożenie powodują powstawanie odmiennych wzorców ruchowych, typowych dla poszczególnych zaburzeń. Pierwsze nieprawidłowe objawy dotyczą zwykle kontroli głowy i tułowia. Następnie rozwijają się nieprawidłowe ruchy w dystalnych częściach ciała. Dominują wzorce zgięciowe i wyprostne, a rozwój ruchów rotacyjnycch jest znacznie upośledzony.



W związku z powyższym główne zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath obejmują:
- wpływanie na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technik postępowania już od pierwszych miesięcy życia,
- hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz
- wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych, co zostaje osiągnięte poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych, czyli punktów kontroli ruchu, którymi są: głowa,obręcz barkowa , obręcz miedniczna i inne części ciała, oraz
- wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach.





Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie porusza wybranymi kończynami. Dzięki temu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane. Pomoc przy wykonywaniu ruchu powinna być taka, aby zapewniała maksymalny i aktywny udział dziecka, a jednocześnie nie wywoływała nieprawidłowych odpowiedzi wynikających ze zbyt dużego wysiłku czy stresu.





Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości. Rodzaj, tempo i rytm ćwiczeń dobiera się indywidualnie. Podczas ćwiczeń dziecko nie powinno płakać, gdyż płacz zmniejsza skuteczność działań terapeutycznych oraz powinno mieć zapewnione pełne poczucie bezpieczeństwa, co warunkuje osiągnięcie współpracy i akceptacji z prowadzącym ćwiczenia.





Mimo, że zajęcia prowadzi się najczęściej indywidualnie, ich celem jest zawsze przygotowanie dziecka do uczestniczenia w normalnym życiu rodzinnym i społecznym. To indywidualne podejście daje możliwość uwzględnienia potrzeb psychologicznych dziecka, stopnia jego sprawności, występujących zaburzeń, warunków rodzinnych i środowiskowych.





Jak już było wspomniane, usprawnianie według koncepcji NDT-Bobath jest szczególnie przydatne w leczeniu niemowląt i dzieci, ponieważ może być łatwo włączone w ich biologiczny rytm dnia. Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, noszenie dziecka, czy zabawa z nim są odpowiednimi momentami do utrwalania ruchów ćwiczonych przez fizjoterapeutę. Odpowiednio przeszkoleni rodzice i opiekunowie, którzy zrozumieją problemy i trudności występujące u ich dziecka kontynuują ćwiczenia w warunkach domowych. Za szkolenie rodziców odpowiedzialny jest lekarz prowadzący i fizjoterapeuta"
Jest tez druga metoda stosowana u dzieci z takimi zaburzeniami-metoda Vojty-podobno skuteczniejsza ale baardzo nieprzyjemna dla dzieci-czesto placza. I ta metode rodzice wykonuja czesto sami w domu-polega na uciskaniu punktow na ciele do uzyskania okreslonej reakcji np wyprostu raczek ale ja jakos nie oge sie zdecydowac na ta metode, zobaczymy jakie efekty przyniesie nam Bobath
 
Witam!
Mój 5- miesięczny synuś także ma asymetrie ułożenia ciała, chodzimy na rehabilitacje od półtorej miesiąca i jest znaczna poprawa...
Ćwiczenia wykonujemy sami w domku, chodzimy tylko na kontrole do fizjoterapeutki.
Jestem z Krakowa, i jakby co polecam Ośrodek Rehabilitacji Wieku Rozwojowego na Prochowej- rewelacja!
 
Mateusz , jak leżał w łóżeczku cały czas miał główkę skierowaną w stronę ramionka- tylko jednego zawsze...wyglądał troszkę tak , jakby miał przykurcz mięśnia szyi, jakby nie mógł do końca równo położyć główki( wzdłuż ciała).
Czasem też jak leżał układał sie w taki półksiężyc( także w te sama stronę)...ale to rzadziej.
Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam ale starałam sie jak najbardziej obrazowo...
Pozdrawiam
 
reklama
jolagrzes a jak u twojej malej wykryli ta asymetrie twarzy?
Ja sama zauważyłam,że mała trzyma główkę ciągle w jedną stronę.Lekarz mówił,że to przykurcz,masaże nic nie pomagały,więc wysłali mnie na zabieg.Jak lekarz zobaczył małą,to odrazu powiedział,że to nie przykurcz,bo mała ruszała główką na wszystkie strony bez problemu,a przy przykurczu to niemożliwe.Stwierdził wtedy asymetrie twarzy.Troche to widać:oczko ciut mniejsze,jedna połowa twarzy lekko cofnięta do tyłu,więc tył główki na tej połowie bardziej wypukły.Teraz córeczka ma 5 lat,trzeba sie dobrze wpatrzeć,żeby cokolwiek zobaczyć.Były obawy,że będzie żle widzieć,ale jest w porządku,nie przekręca już głowy na bok.
 
Do góry