reklama
 1. Kostki magnetyczne MagicubeKonkurs/

  Wybierz zabawkę, która uszczęśliwi twojego maluszka Konkurs/

  Zamknij powiadomienie

Badania - czyli jakie są standardem, a co można jeszcze zrobić dodatkowo

Temat na forum 'Archiwum wrzesień 2011' rozpoczęty przez fenulka, 13 Styczeń 2011.

 1. fenulka

  fenulka Będę mamusią ;]

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Mi ginek zaleciła:
  1. mocz ogólny
  2. morfologia + płytki
  3. glukoza
  4. VDRL ( nawet niewiem co to ? )
  5. toxoplazma IGM ( bo mam ujemne )

  a jak jest u Was ? macie jeszcze jakieś inne badania do zrobienia ? mam wrażenie ze to mało :crazy:...
   
 2. dosia82

  dosia82 Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ja badania będę miała zlecone dopiero za 2 tygodnie. Do tej pory robiłam beta hcg i toxoplazmozę (bo jestem posiadaczką 3 kotów). Lekarz powiedział mi wczoraj żeby badania na toxoplazmozę robić zarówno na IgM jak i IgG (ja tak sama od siebie zrobiłam), gdyż IgG stwierdza czy kiedykolwiek się chorowało natomiast IgM czy choruje się obecnie. :-)
   
 3. reklama
 4. aniawos

  aniawos Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ja w pierwszej ciąży miałam toxoplazmoze Igg i Igm, teraz nie będę robić, bo mam w sobie wirusa, ale coś dawnego, także nie działającego już na dzidzię.
  - cytomegalię Igm i Igg,
  - odczyn coombsa,
  -i jeszcze nie pamiętam jak to się nazywało, ale jakoś w 18-21 tyg robiłam coś na stwierdzenie czy nie ma podejrzenia o zespół Downa, nie pamietam jak to się nazywało..było to badanie krwi.
  Moj lekarz przepisuje dużo badań. Będę teraz 25.01 to napiszę Wam co jeszcze mam zrobić.
   
 5. Trixi

  Trixi Wrześniowka 2010 i 2011

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W wąku BAZA WIEDZY Sawi napisala jakie badania nalezy zrobic do 10 tygodnia ciazy !
   
 6. Piaf

  Piaf Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Hmmm..., chyba nie doczytałam... A w którym tygodniu te badania zostały Wam zlecone?
  Ja jestem w 4 tygodniu, u lekarza byłam w 3. i powiedziała, że mam przyjść za miesiąc. Wyjdzie jakiś 8-9 tydzień. Nie za późno?
   
 7. aniawos

  aniawos Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  piaf nie za późno, cytomegalię i toksoplazmzę miałam zlecane jakoś na początku, 6-7 tydzień a ten odczyn coombsa jakoś 16-20 tyg..nie pamiętam.
  Cytomegalia jest chorobą wirusową szeroko rozpowszechnioną wśród ludzi na całym świecie. W większości przypadków przebiega bezobjawowo.


  Wirus cytomegalii (Cytomegalovirus - CMV), swoisty dla ludzi, po raz pierwszy został wyizolowany z hodowli komórkowej w roku 1956. Nazwa wirusa pochodzi od zmian jakie powoduje on w komórce - zakażona komórka znacznie powiększa się zawierając charakterystyczne wtręty zlokalizowane wewnątrz jądra oraz w cytoplazmie.

  Ocenia się, że w Europie Centralnej 60 - 80 % mieszkańców jest nosicielami wirusa cytomegalii, w Stanach Zjednoczonych nieco mniej, bo 50 - 60 %. Wśród ciężarnych mieszkanek Europy obecność wirusa na początku ciąży stwierdza się w 45 % przypadków. Tak częste występowanie wirusa cytomegalii w populacji ludzkiej spowodowane jest łatwym szerzeniem się zakażenia : przez kontakt ze śliną, moczem, nasieniem, wydzieliną pochwy, w wyniku przetoczenia krwi lub preparatów krwiopochodnych oraz po przeszczepach narządów.

  Najczęściej do zakażenia CMV dochodzi w okresie dzieciństwa ( żłobek, przedszkole ) oraz w okresie dorastania ( szkoła ).
  Stąd stosunkowo często spotykamy się z cytomegalią wrodzoną u młodocianych ciężarnych. Wirus cytomegalii jest najczęstszą wirusową przyczyną wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Uważa się, że około 1% noworodków ulega zakażeniu w okresie płodowym, następstwem czego są zaburzenia i opóźnienia w rozwoju umysłowym, trudności w nauce, zaburzenia słuchu oraz upośledzenie widzenia.
  U dorosłych cytomegalia jest jedną z ważniejszych przyczyn zachorowalności i umieralności osób z upośledzoną funkcją układu immunologicznego, szczególnie poddanych przeszczepom lub zakażonych ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV).

  Do zakażenia płodu najprawdopodobnie dochodzi podczas wiremii u ciężarnej (świeże zakażenie) poprzez barierę naczyń włosowatych i przestrzeni międzykosmkowych. Występują masywne zmiany zapalne kosmków, aż do ich obumierania, rozwija się również pierwotne zapalenie kosmówki. Na podstawie przeprowadzonych badań epidemiologicznych określono grupy wysokiego ryzyka urodzenia noworodka z wrodzoną infekcją CMV. Należą do nich matki młodociane oraz pracujące w handlu, a także nauczycielki i opiekunki w żłobkach i przedszkolach. Szacuje się, że rocznie około 8 - 20 % kobiet pracujących z małymi dziećmi zaraża się CMV i jest to około 4 razy częściej niż ogół populacji.


  Obraz kliniczny

  Pierwotna infekcja CMV u zdrowych dorosłych a także u kobiet ciężarnych zwykle jest bezobjawowa, ale u około 10 % stwierdza się następujące objawy : podwyższona temperatura ciała, która może utrzymywać się do 30 dni, zmęczenie, ból głowy, kaszel i ból gardła. Badaniem fizykalnym stwierdza się zapalenie gardła, powiększenie węzłów chłonnych szyi lub uogólnione, czasami powiększenie wątroby i śledziony, a także anemię hemolityczną i trombocytopenię.

  Infekcja CMV u kobiet ciężarnych

  Ciąża nie zmienia przebiegu choroby u ciężarnej, która rozwija się również bezobjawowo. Infekcja może mieć charakter pierwotny, nawrotowy a także może być spowodowana innym szczepem wirusa. Uważa się, że ciąża może zwiększać wrażliwość ciężarnych na zakażenie wirusem oraz na uaktywnienie się postaci dotychczas nieaktywnych. Zakażenie wirusem cytomegalii jest najczęstszym czynnikiem infekcji wewnątrzmacicznych wszystkich urodzonych dzieci i dotyczy to około 2% noworodków. Zakażenie płodu następuje na drodze przenikania wirusa przez łożysko lub na drodze wstępującej z szyjki macicy przez zachowane błony płodowe.

  Najbardziej niebezpieczna dla płodu jest pierwotna infekcja rozwijająca się u ciężarnej do 20 tygodnia ciąży, bo może prowadzić do małogłowia, oraz zwapnień śródczaszkowych. Natomiast infekcje rozwijające się w II poołwie ciąży mogą powodować u noworodków zapalenie wątroby, płuc, ciężką małopłytkowość.

  Zakażenia nawracające u matki tylko w 1% przypadków kończy się infekcją wrodzoną u płodu, bo płód i noworodek chronione są przez przeciwciała wytworzone przez matkę w trakcie pierwszej infekcji. 40 - 60% noworodków karmionych piersią przez matki chore na cytomegalię zostaje zakażonych w pierwszych miesiącach życia, ale infekcje te przebiegają bezobjawowo i nie pozostawiają żadnych konsekwencji.


  Infekcje wrodzone u płodów i noworodków

  Infekcje wrodzone występują w 30 - 40% pierwotnych zakażeń przebiegających u ciężarnych, ale ocenia się, że tylko 1% noworodków rodzi się z cytomegalią wrodzoną i u około 10% z nich ujawnia się zespół wrodzonej cytomegalii. Charakteryzuje się on opóźnieniem wzrostu wewnątrzmacicznego, żółtaczką, powiększeniem śledziony i wątroby, małopłytkowością i zapaleniem płuc a także zwapnieniami śródczaszkowymi, zapaleniem siatkówki i naczyniówki, głuchotą. Rokowanie jest bardzo poważne, bo 20 - 30% noworodków umiera, a u tych które przeżyją mogą rozwinąć się zaburzenia rozwoju umysłowego, upośledzenia słuchu i wzroku. U wielu tych dzieci po urodzeniu nie żadnych objawów, ale mogą one rozwinąć się dopiero w okresie szkolnym.

  Rozpoznanie

  Rozpoznanie cytomegalii u ciężarnej opieramy na badaniu poziomu miana przeciwciał w klasie IgM i IgG. Obecność przeciwciał klasy IgM (które jednak mogą przetrwać do 18 miesięcy od pierwotnej infekcji) oraz znaczny wzrost przeciwciał IgG świadczą o istnieniu pierwotnej infekcji, a czułość metody określana jest na 99%.

  Obecność przeciwciał u kobiety na kilka miesięcy przed ciążą świadczy o przechorowaniu przez nią tej choroby, a obecne przeciwciała chronią ją przed świeżą infekcją i czynią zakażenie płodu mało prawdopodobnym. Leczenie

  Leczenie cytomegalii u ciężarnych jak dotychczas nie zostało opracowane. Odbywają się dyskusje nad stosowaniem Gancycloviru (lek przeciwwirusowy), ale efekty są wątpliwe. Trwają też prace nad skuteczną szczepionką, ale nie ma dowodów potwierdzających fakt, że zastosowanie obecnie istniejącej szczepionki zapobiega infekcji wewnątrzmacicznej.

  Odczyn coombsa

  Konflikt serologiczny to choroba, która zdarza się gdy matka o grupie krwi z czynnikiem Rh(-) rodzi dziecko o grupie krwi z czynnikiem Rh(+) odziedziczonym po ojcu który ma również czynnik Rh(+). Konflikt pojawia się w momencie, gdy niewielka ilość krwi dziecka dostaje się do krwioobiegu matki (najczęściej podczas porodu). Organizm matki wytwarza automatycznie przeciwciała IgG (których obecność można wykryć przez pobranie krwi na odczyn Coombsa), a te przeciwciała mogą przeniknąć przez łożysko do krwi płodu.
  Pierwsza ciąża z konfliktem serologicznym zazwyczaj nie ma komplikacji (chyba, że do wytworzenia przeciwciał dochodzi jeszcze w czasie ciąży z powodu wypadku, inwazyjnego badania lub innego zdarzenia, które wymiesza krew dziecka z krwią matki). Każda kolejna ciąża z dzieckiem z czynnikiem Rh(+) może już powodować głęboką anemię hamującą rozwój płodu, ciężką żółtaczkę hemolityczną lub uogólniony obrzęk płodu (ponieważ raz wytworzone przeciwciała IgG utrzymują się przez wiele lat).  ja jeszcze miałam to

  • Test PAPP-A
  Badanie to jest wykonywane pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży jako badanie przesiewowe (głównie w kierunku wykrycia u płodu predyspozycjo do zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau). Polega ono na ocenie biochemicznych parametrów krwi matki oraz ocenie parametrów ultrasonograficznych płodu. Test PAPP-A jest odpowiedni dla pacjentek w każdym wieku, ponieważ około 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia! W wielu krajach europejskich test PAPP-A stanowi standardowe badanie wykonywane u każdej ciężarnej. Na podstawie wyniku testu PAPP-A lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym skierowaniu na inwazyjne badania prenatalne.

  Test nie wykrywa 100% przypadków zespołu Downa i innych patologii płodu. Nieprawidłowy wynik testu nie oznacza choroby płodu, ale oznacza podwyższenie ryzyka, które należy zweryfikować innymi metodami takimi jak np. inwazyjne badania prenatalne. Nieprawidłowy wynik testu może oznaczać inną patologię, dlatego w przypadku prawidłowego wyniku amniopunkcji wskazana jest szczególna opieka nad ciężarną i ewentualna dalsza diagnostyka.
  Więcej na temat testu PAPP-A


  • Test podwójny i test potrójny
  Test podwójny wykonywany jest jako badanie przesiewowe w kierunku ustalenia prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych u płodu tj. zespół Downa czy zespół Edwardsa. Polega on na ocenie biochemicznych parametrów krwi matki to jest stężenie wolnej podjednostki glikoproteiny beta-hCG oraz alfa- fetoproteiny (AFP).

  Test potrójny jest badaniem przesiewowym w kierunku zespołu Downa, Edwardsa i otwartych wad centralnego układu nerwowego (CUN) u płodu. Test potrójny jest wykonywany między 14 a 20 tygodniem ciąży i polega na oznaczeniu we krwi matki alfa- fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (HCG) i wolnego estriolu (fE3)
   
 8. Trixi

  Trixi Wrześniowka 2010 i 2011

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jest jeszcze bardzo wazne badanie dla kobiet po 35 a w zasadzie po 30 roku zycia

  BADANIE PRZEZIERNOSCI KARKOWEJ (NT)

  To jedno z najważniejszych badań przyszłej mamy. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Na czym polega i dlaczego jest tak istotne?

  Przezierność fałdu karkowego (NT – Nuchal Translucency) to parametr oceniany w badaniu USG płodu, odzwierciedlający obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karkowej. NT to nic innego jak odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu.
  Pomiar przezierności karkowej płodu to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane USG z uwzględnieniem NT.
  Zdrowie dziecka

  Badania NT pozwala z dużą dokładnością określić ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości chromosomowej, wad serca i innych chorób uwarunkowanych genetycznie (zespół Downa, Edwardsa, Patau).

  Jak przebiega badanie?


  Pomiar NT warto wykonać, zwłaszcza, że badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne (dokonywane jest przez powłokę brzuszną). Ocenę przezierności karkowej powinno dokonywać się wtedy, gdy wartość pomiaru ciemieniowo - siedzeniowego płodu (CRL) oscyluje pomiędzy 45 a 84 mm, co odpowiada 11.3 a 13.6 tyg. ciąży. Badanie przeprowadzone później bądź wcześniej jest niewiarygodne. Powinno ono być przeprowadzone przez odpowiednio wyszkolonego lekarza, dysponującego wysokiej jakości sprzętem.
  Wartość przezierności karkowej nie powinna przekraczać 2,5 mm. Wynik powyżej tej wartości traktowany jest jako nieprawidłowy. Nieprawidłowy wynik to jeszcze nie wyrok. Nie oznacza on choroby a jedynie podwyższone ryzyko choroby dziecka, które trzeba zweryfikować. W takiej sytuacji lekarz zleca dodatkowe badania takie jak na przykład amnipunkcja, echo serca.
   
 9. aniawos

  aniawos Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  ja mam do zrobienia:
  1. cytomegalię,
  2. odczyn coombsa,
  3. Hbs tg (?) anty HCV,
  4. WR,
  5. TSH,
  6. glukoza, morfologia i mocz.
  jeszcze grupę krwi, ale to już mam.
   
 10. reklama
 11. wakako

  wakako Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  dziewczyny tak czytam, że macie tyle badań zleconych a mi moja gin zleciła tylko morfologię, glukozę i mocz bo grupę krwi mam oznaczoną :/ jak wogóle jest z tymi badaniami od prywatnego lekarza? ona nie dała mi żadnego skierowania tylko powiedziała co mam zrobić.. mogę zrobić to w swoim ośrodku za darmo?
  może podpowiecie mi co jeszcze powinnam zrobić dodatkowo, co jest najważniejsze? ja nie wiem co z tą moją panią doktor :/
   
 12. aniawos

  aniawos Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  wakako jeśli chodzisz prywatnie, to badania też robisz prywatnie. Ja za wszystko sama płacę, nie dostaję skierowania tylko nazwę badań które mam robić. Za darmo robisz tylko ze skierowaniem, a skoro nie masz musisz zapłacić.
  Mi się wydaje, ze toksoplazmoza jest ważna, bo ją można w ciąży leczyć. Reszta nie wiem...można mieć, ale czy koniecznie??
   

Poleć forum