reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

badania dla partnerów kobiet które poroniły

iwonka2b

Fanka BB :)
Dołączył(a)
4 Marzec 2010
Postów
705
Miasto
środkowa Polska
Witajcie
o badaniach dla nas (po poronieniu i nie tylko)
jest dużo informacji, ale przecież nie zawsze to musi być coś z nami nie tak :(
może to być wina tej drugiej strony, jak to można wykryć??
jakie badania facet może sobie zrobić oprócz nasienia??
co wpływa na jakość plemników??
jakie choroby mogą powodować wadliwe plemniki??
takich informacji nie mogłam znaleść na forum

Pozdrawiam
 
reklama
Jak wykonać i przygotować się do badania nasienia
Przed przystąpieniem do badania nasienia konieczne jest zachowanie 3 do 5 dni (przeciętnie cztery dni) abstynencji seksualnej.
Plemniki - powstają w jądrach, wytwarzane są na bieżąco, magazynowane są w najądrzach;później mieszają się ze spermą w nasieniowodach;podczas jednego wytrysku w ejakulacie może być od 200 do 500 mln plemników;w sprzyjających warunkach w szyjkowym śluzie płodnym plemniki mogą przeżyć nawet 72 h
Materiał do badania, czyli nasienie uzyskuje się w wyniku masturbacji prowadzącej do wytrysku. Ważne jest, aby nasienie pochodziło z jednego, pierwszego wytrysku i jego cała objętość znalała się w pojemniku. Pojemnik, najlepiej jałowy (tj. do badania moczu) koniecznie należy dostarczyć do laboratorium w przeciągu 30 minut. Zwrócić uwagę należy na fakt, że próbka w trakcie transportu przechowywana powinna być w temperaturze ciała człowieka. W przeciwnym wypadku plemniki zaczną obumierać, tracić żywotność i w efekcie badanie nie będzie miało diagnostycznego znaczenia (możliwość zafałszowania wyniku - złe parametry nasienia w wyniku).
→ Jeżeli warunki te nie są możliwe do spełnienia, należy zrezygnować z pobrania ejakulatu w domu i pobranie materiału wykonać w klinice, czy laboratorium przeprowadzającym badanie seminogramu. Najczęściej znajdziemy tam specjalnie wyznaczone do tego celu pomieszczenie.
→ W laboratorium należy wypełnić ankietę, w której pyta się o informację m.in. na temat:

  • czasu oddania nasienia
  • ilości dni wstrzemięźliwości seksualnej poprzedzających badanie
  • stosowanych używek i leków
  • nałogów
  • przebytych chorób np. świnki, czy przenoszonych drogą płciową
  • urazów w okolicy jąder
  • narażenia na czynniki szkodliwe tj. wysoka temperatura, silne pole magnetyczne, promieniowanie jonizujące, ultradźwięki itp.
Na czym polega spermogram?
Ocenie poddaje się plemniki, wydzielinę prostaty oraz pęcherzyki nasienne. Kolejno sprawdzane są:

  • właściwości fizykochemiczne i biofizyczne spermy takie jak objętość i szybkość upłynnienia nasienia
  • mikroskopowo ocenia się liczbę plemników oraz rodzaj ruchu, a także ile % w nasieniu stanowią żywe plemniki
  • budowa plemników
Jak odczytać wyniki badania nasienia?
Obecnie odczytanie wyniku badania nasienia nie stanowi problemu, gdyż najczęściej labolatorium wykonujące badanie nasienia podaje odpowiednie normy i od razu można stwierdzić, czy wynik mieści się w zakresie podanych norm.

Przykładowe normy badania nasienia - prawidłowe parametry nasienia
czas upłynnienia < 60 min objętość >= 2ml pH >= 7.2 zapach typowy kasztanów kolor białawy opalizujący lepkość prawidłowa liczba plemników w 1 ml >= 20 mln całkowita liczba plemników o prawidłowej budowie > 15% prawidłowych żywotność > 75% ruchliwość >= 50% ty a +b, lub >25% typ a
aglutynacja nieobecna liczba leukocytów <=1 mln/ml komórki spermatogenezy < 5 mln/ml cynk całkowity > 2,4 mikromola fruktoza całkowita > 13 mikromoli

Wyniki badania nasienia - interpretacja

Objętość płynu nasiennego:
› średnia wartość wytwarzanego przez mężczyzn płynu nasiennego waha się pomiędzy 2.5 a 5 ml
› mniejsze wartości mogą świadczyć np. o schorzeniach gruczołu krokowego lub częstych stosunkach, natomiast mniejsze od 1ml o przeszkodzie w przewodach nasiennych
› podwyższone wartości mają związek z zapaleniem pęcherzyków nasiennych

Aspermia - 0-0,5 ml
Hipospermia - 0,5-2,0 ml
Normospermia – 2 – 6 ml prawidłowe nasienie
Hiperspermia - >6,0 ml



Liczba plemników w nasieniu:
› Azoospermia - brak plemników, nawet po wirowaniu
› Oligospermia czyli obniżona liczba plemników w nasieniu < 20 mln w tym:

- oligozoospermia ekstremalna -pojedyńcze plemniki
- oligozoospermia bardzo ciężka - 1-5 mln/ml
- oligozoospermia ciężka - 5-10 mln/ml
- oligozoospermia lekka - 10-20 mln/ml
› Polizoospermia - powyżej 250 mln/ml



Asthenospermia to nieprawidłowa ruchliwość plemników, poniżej 50 % wykazuje ruch postępowy lub poniżej 25% ruch liniowy.
Liczba leukocytów (krwinek białych) ponad normę świadczy o stanie zapalnym narządów rozrodczych mężczyzny.
Teratozoospermia to nieprawidłowa budowa plemników czyli poniżej 30% ma nieprawidłowo zbudowaną główkę.
Aspermia oznacza brak ejakulatu.
Niskie stężenie enzymów może wskazywać na niedrożność przewodu najądrzy.


W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wyniku badanie nasienia koniecznie należy powtórzyć, najwcześniej za około trzy tygodnie. Natomiast przy dużych nieprawidłowościach najlepiej powtórzyć badanie za trzy miesiące (czas dojrzewania plemników).
Badanie nasienia może być niewystarczające w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej jąder, wówczas należy również wykonać badanie bakteriologiczne.

Nieprawidłowy wynik badania nasienia

Niektóre wady plemników da się wyleczyć wspomagając organizm mężczyzny witaminami, mikroelementami, a czasami też hormonami. Niezwykle ważna jest też zmiana trybu życia na zdrowszy, w tym nieprzegrzewanie jąder (luźna bielizna, rezygnacja z sauny i gorących kąpieli), unikanie szkodliwych czynników tj. praca w wysokiej temperaturze, narażenie na promieniowanie czy ultradźwięki. Warto też zadbać o zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne zapewniające dobrą kondycję.
 
Ostatnia edycja:
Jak poprawić jakość nasienia ?


Mniej stresu

Zalecana jest zmiana trybu życia , mniej zabiegania , stresu który może wpływać na zmniejszenie liczby plemników . Choć czasem o to trudno warto w codzienności przystopować i zwrócić uwagę na inne aspekty życia niż np. praca .

Koniec z używkami

Alkohol, papierosy a nawet kawa mają niekorzystny wpływ na jakość
spermy. Wpływają także na zmniejszenie potencji . Mężczyzna powinien zatem ograniczyć je do minimum lub zrezygnować z nich całkowicie .


Walka z nadwagą

Nadwaga nie sprzyja jakości plemników. Może być przyczyną ich mniejszej liczebności oraz zmniejszonej ruchliwości .
Zaleca się przejście na zdrową , rozsądną dietę dążącą do zmniejszenia nadwagi . Jednak połączoną z aktywnością fizyczną co daje najlepsze rezultaty w tym kierunku . Jeśli mężczyzna cierpi na otyłość zalecana jest konsultacja z lekarzem .


Nie przegrzewać

Należy unikać ciasnej bielizny , obcisłych w kroku spodni które przyczyniają się do podwyższenia temperatury w intymnych miejscach a tym samym przegrzewania jąder .
Należałoby także unikać gorących kąpieli oraz sauny . Trzymanie laptopa
w okolicach intymnych także sprzyja przegrzewaniu miejsc intymnych a tym samym przyczynia się do problemów z jakością nasienia . Jeśli mamy pracę siedzącą starajmy się robić krótkie przerwy na „przespacerowanie się „ ponieważ podczas siedzenia w jednej pozycji przez kilka godzin narządy płciowe są ściśnięte i przegrzane – dlatego dajmy im co jakiś czas „odetchnąć „ – jakkolwiek zabawnie by to nie brzmiało .


Witaminy , minerały…

Można je stosować na własną rękę lecz oczywiście z rozsądkiem . Istnieją preparaty , które mogą poprawić np. ruchliwość czy ilość plemników czyli ogólnie ich jakość .
Jedną z popularniejszych jest np. l- karnityna , która obok innych zalet poprawia ruchliwość męskich plemników .
Dostępna w aptekach i sklepach zielarskich Maca jest preparatem , który zawiera sproszkowany korzeń mąki a stosowana regularnie przez mężczyzn zwiększa liczbę plemników .
Bardzo dobre efekty przynosi także przyjmowanie witaminy C , co ma wpływać na ruchliwość plemników oraz ich żywotność. Warto aby przede wszystkim dieta była wzbogacona o produkty zawierające witaminę C np. owoce , soki.
Preparaty typu Salfazin pomagają wzbogacić męską dietę w m.in. cynk , który odpowiada za „poprawne” działanie męskich narządów płciowych . Przyjmowanie go w dużej mierze może poprawić ruchliwość ( ogólną aktywność ) plemników oraz zwiększyć ich liczebność .
Naturalnym źródłem cynku są m.in. ryby , czerwone mięso
, strączkowe rośliny .
Preparaty na bazie żeń szenia wspomagają siły
witalne oraz pomagają przedłużyć czas erekcji czyli tym samym podnoszą sprawność seksualną co tez nie jest bez znaczenia.
Selen – wartości selenu są nieocenione . Minerał ten wpływa na poprawę jakości plemników – ich liczebność , ruchliwość , ogólną zdolność . Najlepszym i naturalnym źródłem selenu są orzechy brazylijskie . Należałoby je zatem wprowadzić do swojej diety i podjadać kiedy się da.
 
Odświeżam, temat WAŻNY!!!!


Męskie sprawy
Generalnie na poprawę ilości i jakości plemników ma wpływ zdrowy styl życia. Panowie nie powinni przegrzewać narządów płciowych, nosić obcisłych spodni ani zażywac gorących kąpieli. Przy staraniu o dziecko trzeba też koniecznie przestać palić papierosy a także ograniczyć alkohol.
Pamiętać też należy, że proces tworzenia plemników trwa ok. 72 dni a ponadto na jakość spermy ma wpływ aktualny stan zdrowia, stres, zmęczenie, czas abstynencji płciowej. Jeśli zatem wyniki badania wyjdą nieciekawe należy je powtórzyć za ok. 2-3 miesiące.
Jeśli chodzi o wspomagacze to dla panów najskuteczniejsze są preparaty witaminowe typu Salfazin, Androwit i preparaty z cynkiem, selenem i witaminą E oraz żelazem. Ostatnim odkryciem w tej mierze jest też preparat Maca, zawierający sposzkowany korzeń maki, zwiększający w znacznym stopniu ilość plemników. Na poprawę ruchliwości można zażywać L-karnitynę, zaś na rozrzedzenie nasienia (zwłaszcza przy problemach z nadmierną aglutynacją) wspomniany już wcześniej Mucosolwan.
Aby nadać przyspieszenia plemnikom można też na godzinę przed stosunkiem wypić szklankę coli lub kawy (zawarta w nich kofeina działa jak "dopalacz") a codziennie przyjmować witaminę C, która jak się ostatnio okazała ma bardzo dobry wpływ na ich ruchliwość.
Ponieważ nie zaszkodzi a może pomóc dobrze jest też razem z żoną łykać kwas foliowy (i tak jest go w naturalnym pożywieniu za mało), magnez (panowie też piją kawę), ewentualnie inne preparaty witaminowe.
Przykładowa kuracja na 3 miesiące, polecana zwłaszcza w przypadku kiepskich wyników badania plemników i konieczności ich powtórzenia za jakiś czas oraz w przypadku niepłodności idiopatycznej (niewiadomego pochodzenia) to następujący zestaw:
3 x 1 tabletka Macy
2 x 1 tabletka Salfazinu
2 x 1 tabletka vit. C
1 x 1 tabletka L-karnityny
1 x 1 tabletka kwasu foliowego
W przypadku braku konkretnych mikroelementów we krwi można niektóre z tych preparatów zastąpić innymi, zawierającymi te brakujące. Co jakiś czas można je zmieniać i robić przerwy w stosowaniu.
Dobrze też pamiętać, że dobroczynny wpływ na plemniki mają pestki z dyni (zdrowa przegryzka zamiast słodyczy), szkodzi natomiast soja w zbyt dużych ilościach.
Dobrze jest też wstrzymać się ze współżyciem na kilka dni przed owulacją, aby plemników było więcej.
 
Złe parametry nasienia mogą powodować m.in. "ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO"

Żylaki powrózka nasiennego

Żylakami powrózka nasiennego określa się poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Splot ten wchodzi w skład powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Żylaki powrózka łatwo wyczuwa się w tej okolicy w formie miękkich guzowatych tworów rozmaitej wielkości.

Występowanie

Żylaki powrózka najczęściej spotyka się u młodych mężczyzn. Sporadycznie wykrywa się je przed 12-tym rokiem życia, a po 15-tym roku życia częstość ich występowania stabilizuje się.
Występują u około 15% mężczyzn, znamiennie częściej (do 90%) po stronie lewej.
W populacji mężczyzn szukających porady
z powodu bezpłodności odsetek występowania żylaków wzrasta do 30-40%.

Przyczyny

Przyczynami powstawania żylaków powrózka nasiennego jest niewydolność lub wrodzony brak zastawek w żyłach jądrowych. Upośledza to odpływ krwi żylnej, która "zalega" w żyłach wywierając nadmierne ciśnienie hydrostatyczne na splot wiciowaty i powodując jego żylakowate poszerzenie. Zjawisko to występuje prawie zawsze po stronie lewej i ma związek z różnicami anatomicznymi w przebiegu żył jądrowych po prawej i lewej stronie ciała. Lewa żyła jądrowa uchodzi do żyły nerkowej pod kątem prostym, prawa zaś wnika skośnie do żyły głównej dolnej. Przeciętna długość lewej żyły jądrowej wynosi 42 cm i zaliczana jest ona do najdłuższych naczyń człowieka. Słup krwi w jej obrębie jest znacznie wyższy, większe jest również ciśnienie hydrostatyczne wywierane na splot wiciowaty.

Żylaki powrózka nasiennego mogą mieć charakter wtórny, objawowy - towarzyszą one wówczas chorobom powodującym ucisk na żyłę jądrową (nowotwór nerki, przestrzeni pozaotrzewnowej), zakrzepicy żylnej. Szczególnie żylaki prawostronne zmuszają do poszukiwania choroby, która je wywołała.

Obraz kliniczny

W większości przypadków żylaki powrózka nie powodują istotnych dolegliwości. Niekiedy chorzy skarżą się na uczucie dyskomfortu, ciężaru lub tępe pobolewania w obrębie moszny i/lub pachwiny, nasilające się w czasie długiego stania lub w czasie erekcji. Czasami zgłaszają się do lekarza, ponieważ przypadkowo wyczuli u siebie guzowate twory umiejscowione w mosznie ponad jądrem, które nie występują z reguły po stronie przeciwnej. Żylaki powrózka rozpoznawane bywają również w czasie konsultacji lekarskiej z powodu niepłodności.
Żylaki powrózka powodują zmiany degeneracyjne w jądrach. Ich przyczyną jest podwyższenie temperatury jąder, przewlekłe niedotlenienie oraz cofanie się krwi z żyły nerkowej przez żyłę jądrową do jąder. Krew ta zawiera dużą ilość, niekorzystnie działających na czynność jądra, katecholamin, kortyzolu i reniny.
Do prawidłowego rozwoju plemników potrzebna jest w mosznie temperatura o 2-3 stopnie niższa niż w jamie brzusznej. U chorego z żylakami ta różnica temperatur wynosi nieraz zaledwie 0,1 stopnia. Mimo, że żylaki występują zasadniczo jednostronnie, zmiany degeneracyjne dotyczą obu jąder (podwyższenie temperatury w całej mosznie). Opisane zmiany powodują zmniejszenie całkowitej liczby plemników w nasieniu oraz wzrost odsetka plemników nieprawidłowych. Rezultatem jest upośledzony potencjał płodności mężczyzny
z żylakami powrózka nasiennego.

Rozpoznanie

Podstawowym badaniem jest badanie fizykalne (dotykalne) chorego w pozycji
stojącej. W czasie badania dotykiem moszny odczuwa się wrażenie "worka z glistami". Często jądro jest obniżone i ułożone poziomo. Należy ocenić wielkość i konsystencję jąder.

Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania żylaków powrózka nasiennego:

I stopień - małe, początkowo trudno wyczuwalne, ujawniające się w pozycji stojącej, zwłaszcza w czasie napięcia powłok brzucha;
II stopień - większe, mimo że słabo widoczne, dają się stwierdzić dotykiem, a próba napięcia powłok powoduje ich dalsze powiększenie;
III stopień - duże żylaki, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny.
Potwierdzenie badania fizykalnego można uzyskać badaniem ultrasonograficznym (USG) z uwidocznieniem wstecznego przepływu krwi.
Ważne jest badanie nasienia, które ma istotne znaczenie zarówno przy kwalifikacji do leczenia jak i w ocenie jego wyników.


Leczenie

Leczenie żylaków powrózka jest operacyjne. Wskazaniem do jego podjęcia są dolegliwości bólowe jądra po stronie żylaków, powodujące dyskomfort i upośledzające jakość życia chorego, a także nasilanie się stopnia zaawansowania zmian. Wskazaniem do operacji będą zmiany jakości nasienia (wykazane w minimum dwóch badaniach), towarzyszące stanowi niepłodności małżeńskiej.
Najczęstszym wskazaniem do leczenia nastolatków jest zahamowanie wzrostu objętości jądra po stronie żylaków połączone z II i III stopniem klinicznego zaawansowania żylaków.
Z wielu metod operacyjnych najczęstsze zastosowanie ma sposób polegający na pozaotrzewnowym podwiązaniu żyły jądrowej w jej środkowym odcinku (metoda Bernardiego), niekiedy wspólnie z tętnicą jądrową. Operację tę można przeprowadzić również na drodze laparoskopowej.

Wyniki leczenia

Poprawa stanu nasienia następuje u około 70 - 80 % operowanych mężczyzn, brak poprawy notowany jest u około 15 - 20 %, zaś pogorszenie stanu nasienia obserwuje się u około 5% chorych poddanych zabiegowi. Odsetek zapłodnień po leczeniu operacyjnym waha się w granicach 40 - 55% operowanych - jest zatem niższy od obserwowanej poprawy stanu nasienia.
 
c.d. inne choroby...


Niedrożność nasieniowodów, uniemożliwia przedostawanie się nasienia do prącia, bywa wrodzona lub jest spowodowana przebytą chorobą weneryczną.

świnka,
Zapalenie gruczołu krokowego, jest dość popularnym schorzeniem występującym u dojrzałych mężczyzn, najczęściej w przedziale wiekowym 40 - 50 lat. Stanowi ono niejednorodną grupę kilku stanów patologicznych o różnej etiologii i objawach. Wyróżnić można następujące postacie zapalenia gruczołu krokowego: ze względu na przebieg - ostre i przewlekłe, z punktu widzenia etiologii - zapalenie bakteryjne i niebakteryjne. Pewną, szczególną postacią choroby jest tzw. prostatodynia - bóle stercza pochodzenia niezapalnego. Niebakteryjne zapalenie, najczęściej spotykana, dotycząca ponad połowy chorych, postać zapalenia stercza ma charakter zapalenia przewlekłego. Jego objawy nie są charakterystyczne. Chorzy skarżą się na pobolewania okolicy podbrzusza. krocza, odbytu, moszny, ud. Występować mogą zaburzenia w oddawaniu moczu z częstomoczem i bolesnymi mikcjami osłabionym strumieniem moczu. Czasami dochodzi do zaburzeń ejakulacji - bolesnego i/lub przedwczesnego wytrysku. Pojawić się może skąpa, śluzowa wydzielina z cewki.
Zapalenie bakteryjne gruczołu krokowego, na które zapada ok. 30% chorych, najczęściej jest spowodowane zakażeniem na drodze wstępującej - z dróg moczowych lub (znacznie rzadziej) drogą krwiopochodną z ognisk odległych. Czynnikiem etiologicznym są bakterie, zazwyczaj Gram-ujemne, z rodzaju - Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter.
Choroba w swej ostrej postaci ma nagły początek, charakteryzuje się gorączką oraz silnymi bólami krocza, podbrzusza, jak również nasilonymi zaburzeniami w oddawaniu moczu - częstym bolesnym parciem na mocz z pieczeniem w trakcie mikcji. Stercz jest powiększony, obrzęknięty, bolesny, niekiedy jego obrzęk powoduje zatrzymanie moczu. Innymi powikłaniami będą ropień stercza i zapalenie najądrza.
Postać przewlekła bakteryjnego zapalenia prostaty jest niekiedy zejściem i następstwem zapalenia ostrego, jednakże najczęściej dochodzi doń w wyniku przeszkody w cewce lub urologicznych zabiegów przezcewkowych - zakażony mocz przedostaje się z cewki w głąb kanalików stercza powodując jego zapalenie. Objawy są podobne jak w zapalenie niebakteryjnym, jednakże częściej dochodzi do epizodów nasilania się dolegliwości. Stercz jest umiarkowanie tkliwy, rozpulchniony, o nierównej powierzchni ze zwapnieniami i zwłóknieniami. Potwierdzeniem etiologii bakteryjnej jest wyhodowanie drobnoustrojów z wydzieliny stercza.
Leczenie każdej z opisanych postaci zapalenia gruczołu krokowego jest trudnym zadaniem z uwagi m. in. na to, że niewiele chemioterapeutyków dobrze penetruje w głąb tkanki stercza, w przypadku zapalenia niebakteryjnego ich stosowanie zazwyczaj nie przynosi spodziewanej poprawy, wreszcie schorzenie odznacza się dużą skłonnością do nawrotów. W przypadku ostrego bakteryjnego zapalenia podaje się dożylnie antybiotyk o szerokim spektrum działania w stosunku do pałeczek Gram-ujemnych, a następnie kontynuuje się to leczenie przez kilka tygodni lekami doustnymi. Leczenie postaci przewlekłej zapalenia bakteryjnego polega na zastosowaniu leku, który wyeliminuje drobnoustroje powodujące zapalenie oraz osiągnie odpowiednio wysokie stężenie w tkance gruczołu. Kurację utrzymuje się co najmniej przez okres 4 - 6 tygodni.
Leczenie najczęstszej postaci, niebakteryjnej, opiera się na pewnych zaleceniach natury dietetyczno-higienicznej (unikanie przechłodzenia, alkoholu, ostrych potraw, nadmiernej abstynencji płciowej) oraz stosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych (masaż stercza, przegrzewanie) wreszcie podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a w przypadku dolegliwości mikcyjnych, antycholinergików i alfa-blokerów.
Najrzadszą odmianą zapalenia stercza jest tzw. prostatodynia, przypominająca przebiegiem zapalenie niebakteryjne, dotycząca głównie mężczyzn w wieku średnim i objawiająca się bardzo dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi zlokalizowanymi podobnie jak przy innych postaciach zapalenia stercza. Silnie zaznaczone są objawy podrażnienia pęcherza i cewki oraz trudności w mikcji (częstomocz, osłabienie siły strumienia moczu). Nasilenie i uporczywość powyższych dolegliwości powodują szereg następstw w psychice chorych. Są oni niespokojni, drażliwi, przygnębieni i zrezygnowani. Schorzenie powoduje u nich powstanie ciągłego stresu, ten zaś nasila dolegliwości - powstaje błędne koło... Choroba odznacza się długimi okresami poprawy i nagłymi, nieprzewidzianymi zaostrzeniami i jest schorzeniem trudnym do leczenia, zwłaszcza w przypadku dołączenia się dolegliwości nerwicowych i seksualnych.. Ulgę przynoszą zabiegi hipertermii, masaż przezodbytniczy gruczołu, wreszcie postępowanie o charakterze psychoterapii, mające na celu m. in. zdystansowanie się chorego od dolegliwości. Dolegliwości mikcyjne można leczyć podawaniem alfa-blokerów.
 
I jeszcze raz rzut oka na spermę...;-)



Uploaded with ImageShack.us
 

Załączniki

  • nasienie.jpg
    nasienie.jpg
    13,7 KB · Wyświetleń: 898
Ostatnia edycja:
Ewelinko bardzo dziękuję za odpowiedz na ww temat masz ogromną wiedzę :-) mojemu zaraz po poronieniu kupiłam salfazin niby miał dobra ilość plemników ale na pewno ten preparat mu nie zaszkodzi a może nam pomóc w staraniu o potomka
 
BADANIA DLA MĘZCZYZN:

Badanie nasienia dla mężczyzny - JAK WYŻEJ

Badanie andrologiczne dla mężczyzny

Przygotowanie

Wskazane opróżnienie jelita przed badaniem prostaty. Konieczny wypełniony pęcherz moczowy.

Na czym polega

Badanie narządu płciowego. Badanie prostaty przez odbyt oraz w USG. Badanie moczu na obecność plemników w przypadku ich braku w nasieniu. USG jąder i prostaty

Czemu służy

Ocena budowy jąder i penisa, wykrywanie wad i chorób (np. przepukliny, wnętrostwo, żylaki powrózka nasiennego, stulejka, wsteczny wytrysk)

Czas trwania


30-60 minut

Wyniki

Opinia lekarza i wynik USG zaraz po badaniu, badanie moczu po kilku- kilkunastu godzinach.

Uwagi

• Wskazane przy nieprawidłowych parametrach nasienia

Badania hormonalne dla mężczyzny

Przygotowanie

Nie wymaga

Na czym polega

Pobranie krwi do oznaczenia stężenia hormonów w surowicy

Czemu służy

Ocena czynności męskiego układu rozrodczego

-Testosteron

-Prolaktyna

-Androstendion

-FSH

-LH

-Estradiol

Czas trwania

Kilka minut


Wyniki

Po kilku-godzinach, do kilku dni

Uwagi

• Wskazane przy nieprawidłowych parametrach nasienia

Wazogram dla mężczyzny

Przygotowanie

Nie wymaga

Na czym polega

Badanie radiologiczne nasieniowodów po dożylnym podaniu kontrastu

Czemu służy

Ocena drożności nasieniowodów. Pozwala na uwidocznienie ewentualnych przeszkód w przewodach wyprowadzających nasienie

Czas trwania

Do godziny

Wyniki

Po opisaniu zdjęć przez radiologa

Uwagi

• Rzadko stosowane (głównie po wcześniejszym podwiązaniu nasieniowodów)

• Wykonywane przed ewentualną operacją naprawczą

Biopsja jąder dla mężczyzny

Przygotowanie


Jak do krótkiego zabiegu; konsultacja anestezjologa, podstawowe badania krwi

Na czym polega

Pobranie, w krótkim znieczuleniu ogólnym lub miejscowym drobnego wycinka tkanki jądra

Czemu służy

Ocena pod mikroskopemobecności lub braku komórek plemnikotwórczych i plemników w jądrach

Czas trwania

20-30 minut

Wyniki

Po kilku- kilkunastu dniach

Uwagi

• Wykonywane przy braku plemników w nasieniu i normalnym poziomie FSH

• Pozwala wykryć inne nieprawidłowości, np. zanik lub rak jądra
 
reklama
Do góry