reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne - I trymest

Wykonujesz badania prenatalne I trymestru?


  • Wszystkich głosujących
    40
reklama
@Megi86 Moje pytanie jest oboczne, ale jestem ciekawa, a nie zapytałam lekarza. Czy dane z poszczególnych badań nadal są zbierane przez FMF i statystyki są aktualizowane?

Ciekawe pytanie :) Szczerze mowiac to nie mam pojecia :) Gdzies kiedys czytalam o bazie kobiet (nie moge juz tego tekstu znalezc) w Londynie i zastosowanym algorytmie. Hmm na logike to sadze, ze jest rozszerzana, bo przeciez im wieksza proba tym wieksza wiarygodnosc wynikow. Jak znajde ten tekst to go podrzuce :)
 
Jestem w 12 tyg 8 stwierdził że powinna miec 2mm a ma 1.2mm no i już koniecznie test pappa i amio

To jakas bzdura chyba. Na poczatek to bez paniki. Czy lekarz posiada FMF? Co do kosci nosowej to w 1 trymestrze lekarz sprawdza jej obecnosc, dopiero w 2 trym. podczas USG polowkowego sprawdza sie jej dlugosc i jesli ta jest krotsza niz 4 mm to moze to swiadczyc o Z.D.
W pierwszym trymestrze obecnośc kości nosowej zmniejsza ryzyko Z.D. 3-krotnie, zas jej brak zwieksza ryzyko 48-krotnie.

Nie wiem dlaczego lekarz tylko na podstawie kosci nosowej - tym bardziej ze ta jest - chce zlecic inwazyjne badania (!)
Z tego co wiem to pappa juz w tym przypadku sie nie stosuje - STOSUJE SIE TYLKO GDY USG WYSZLO OK! Takie sa procedury. W ogole to pierwsze slysze o tak dziwnej decyzji lekarza.

Podaj inne parametry z USG i na razie sie nie stresuj - serio. No i czy ten lekarz mial FMF?
 
Ostatnia edycja:
Wyniki
 

Załączniki

  • IMG_20180725_112303.jpg
    IMG_20180725_112303.jpg
    1,4 MB · Wyświetleń: 740
reklama

A jakie były wnioski?

Podaj jeszcze CRL (długość ciemieniowo-siedzeniową) Maleństwa. Bo od tego zalezy prawidłowe NT.

EDIT: Z tego co dowiedziałam się na ostatniej wizycie FMF to kiedyś za normę uważano NT nie przekraczającą 2,5 mm a dopiero od niedawna przesunięto tą granicę do ok 1,0 mm. Nie ma jednak 100% pewności, że dziecko które NT ma 1,0 mm nie bedzie miało Z.D. ani, że dziecko które ma powyżej 2,5 mm bedzie na 100% chore. Ale fakt jest taki, że NT jest troche wyższe - bo powyżej 2 mm, jednak na wykresie na którym jest korelacja CRL do NT wszystko u Ciebie powinno być jeszcze w normie. Podaj zatem CRL.
 
Ostatnia edycja:
Do góry