reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne ryzyko preeklampsji

Malinka30

Początkująca w BB
Dołączył(a)
7 Lipiec 2021
Postów
27
Dziewczyny, wracam właśnie z badań prenatalnych, jestem w 12 tygodniu ciąży i wszystko było by Ok, gdyby nie fakt, że ryzyko preeklampsji u mnie to 1:108. Dajcie proszę znać, czy byłyście w podobnej sytuacji i jak to się potoczyło. Czekam jeszcze na wyniki Pappa z krwi i mój lekarz prowadzący będzie podejmował jakieś dalsze kroki.
 
reklama
Dostaniesz pewnie Aspirynę/Acard 150mg na noc profilaktycznie do 36tc. Przy wdrożeniu jej przed 16tc jest szansa o 80% (wg badań) zredukować ryzyko. No i koniecznie kontroluj ciśnienie w drugiej połowie ciąży i białko w moczu. Ważne jest aby się prześlizgnąć bez problemów do jakiegoś 34tc.

Ja miałam podobne ryzyko, teraz jestem w 37tc, mam trochę podwyższone ciśnienie, ale jak do tej pory nie rozwinęło się w niebezpiecznym kierunku.
 
Żałuję że nie zrobiłam prenatalnych- u mnie nadciśnienie od ok 20 tyg. Dopegyt na nadciśnienie poczatkowo 2x1 skonczone na 4x2 dziennie. Ciśnienie 170/110.Acard do 36 tc. Cukrzyca ciążowa. Obrzęki że japonek nie moglam nawet założyć. Obrzęki twarzy. Duży białkomocz. Poród w 36 tc przez CC decyzją lekarza bo już dalej bym nie dała rady. Córka zdrowa ale malutka, waga urodzeniowa 2340 g przy wypisie 2100 g. Jeszcze 2 tyg po utrzymywało się nadciśnienie, nadal mam mierzyć co jakiś czas i sprawdzać czy nie rozwinie się nadciśnienie.
 
U mnie także wyszlo takie ryzyko. Bodaj 1:84. Zalecenie- acard 150 na noc. Mierze ciśnienie 3x dziennie ze względu na to, że u lekarza zawsze mam podwyższone. Ale jestem dobrej myśli ;)
 
Do obliczenia ryzyka preeklampsji potrzebne jest białko pappa, wiec nie wiem w jakim celu lekarz pbliczal Ci je bez wynikow krwi.
zaraz po badaniu USG lekarz wydrukował wyniki i wytłumaczył mi o co chodzi z preeklampsją, podkreślił mój wynik 1:108, po czym wspomniał, ze jak pod badaniu krwi wynik zmieni się na mniej niż 1:100, to muszę to zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu. Nie wiem, czy to jest standardowe działanie w przypadku tych badań…?
 
zaraz po badaniu USG lekarz wydrukował wyniki i wytłumaczył mi o co chodzi z preeklampsją, podkreślił mój wynik 1:108, po czym wspomniał, ze jak pod badaniu krwi wynik zmieni się na mniej niż 1:100, to muszę to zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu. Nie wiem, czy to jest standardowe działanie w przypadku tych badań…?
Nie mam pojecia, ja w obu ciazach ryzyko preeklampsji mialam liczone wraz z wynikami krwi, do tego dochodzi pozniej wywiad, czy jest np nadcisnienie, badanie z usg przeplywow tetniczych i wlasnie w połaczeniu z wartoscią białka pappa program wyliczal ryzyko. W pierwszej ciazy mimo nadcisnienia i niskiego bialka pappa ryzyko nie bylo tragicznie wysokie, dziecko urodzilo sie zdrowe. W drugiej ciazy znow niskie pappa, brak nadcisnienia, przeplywy, tetnice, lozysko, wszystko ok, ryzyko jakos 1:350 wiec nie za wysokie, a przy porodzie stan przedrzucawkowy, dziecko zdrowe, moje winiki krwi w miesiac po wrocily prawie ze do normy.
 
Cześć dziewczyny. To moj pierwszy wpis na forum w życiu, wiec miło mi Was poznać. 12+6, usg wzorowo.
Odebrałam dziś wyniki testu pappa - ryzyko skorygowane dla T21: 1:4333, T18: 1:281, T23: 1:2336.
Preeklampsja przed 34 tc: 1:40
Preeklampsja przed 37 tc: 1:18
Zahamowanie wzrastania płodu przed 37 tc: 1:20.
O ile trisomie wyglądają względnie okej (zdecydowaliśmy z mężem, ze nie robimy dalszej diagnostyki bardziej inwazyjnej) to nie spotkałam na forach tak wysokiego ryzyka preeklampsją i zahamowaniem wzrastania płodu. Dziewczyny - czy jest tu ktoś kto miał takie wysokie ryzyko? Lekarz zalecił acard 150 mg przed snem, wizyta dopiero za 5 dni.
Powiedzcie proszę - czy przy podobnych wynikach miałyście jakieś przeciwskazania jeśli chodzi o aktywność fizyczna (sport) oraz prace? Pracuje w korporacji, stres oceniam 6/10 - nie wiem jeszcze na ile czynnik w postaci stresu jest istotny przy ciąży podwyższonego ryzyka a na ile nie ma czym się martwić, ale planowałam jeszcze popracować, a w tej sytuacji nie wiem co będzie najlepsze dla dziecka.
Dziękuje Wam za każda odpowiedź!
 
Cześć dziewczyny. To moj pierwszy wpis na forum w życiu, wiec miło mi Was poznać. 12+6, usg wzorowo.
Odebrałam dziś wyniki testu pappa - ryzyko skorygowane dla T21: 1:4333, T18: 1:281, T23: 1:2336.
Preeklampsja przed 34 tc: 1:40
Preeklampsja przed 37 tc: 1:18
Zahamowanie wzrastania płodu przed 37 tc: 1:20.
O ile trisomie wyglądają względnie okej (zdecydowaliśmy z mężem, ze nie robimy dalszej diagnostyki bardziej inwazyjnej) to nie spotkałam na forach tak wysokiego ryzyka preeklampsją i zahamowaniem wzrastania płodu. Dziewczyny - czy jest tu ktoś kto miał takie wysokie ryzyko? Lekarz zalecił acard 150 mg przed snem, wizyta dopiero za 5 dni.
Powiedzcie proszę - czy przy podobnych wynikach miałyście jakieś przeciwskazania jeśli chodzi o aktywność fizyczna (sport) oraz prace? Pracuje w korporacji, stres oceniam 6/10 - nie wiem jeszcze na ile czynnik w postaci stresu jest istotny przy ciąży podwyższonego ryzyka a na ile nie ma czym się martwić, ale planowałam jeszcze popracować, a w tej sytuacji nie wiem co będzie najlepsze dla dziecka.
Dziękuje Wam za każda odpowiedź!
Cześć, u mnie ryzyko preklampsji troszeczkę mniejsze, ponieważ 1:53 przed 37tc. Lat 28. Badania robione w 12+5 pod koniec lutego. T21 1:306, T13 i T18 <1:20000. Ze względu na zwiększenie skorygowanego ryzyka dla T21 zdecydowaliśmy się wykonać nifte pro i czekamy na wyniki.
Jeżeli chodzi o preklampsje dostałam takie samo zalecenie: 150 mg acard 1x na noc. Szczerze przyznam, że badanie PlGF zrobiłam, bo dostałam taka propozycje w klinice, w której wykonywałam 1. badania prenatalne. Względem przepływów i ciśnienia nie wyglądało, żeby coś wskazywało na preklampsje. Nawet Pani doktor stwierdziła, że wszystko jest w normie, ale dla pewności można wykonać PlGF. Po wzroście ryzyka zaczęłam mocniej zagłębiać się w temat i okazało się, ze żadna z moich koleżanek, które są w ciąży lub po, pierwszy raz słyszą o takim badaniu i nie miały go wykonywanego, także doświadczeń żadnych nie ma.

Lekarka oprócz acardu nie zaleciła mi nic innego. Również pracuje w korporacji i również jest sporo stresów ale nie dostałam zalecenia żeby odpuścić.
Czy wiesz może coś więcej po Twojej wizycie ?

Paulina
 
reklama
Do góry