reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne

Jestem po badaniach penetralnych i po pobraniu krwi i porownaniu wynikow z parametrami to jest o minimalnie podwyzszony norma to do 5,00 a moj mynik wychodzi 5,02 i zaproponowano mi zrobienie amnipunkcji i mam sie zastanowic z mezem i porozmawiac z lekarzem prowadzacym i nie wiem co robic kolezanka tez miala podobna sytuacje i zrobila amniopunkcje i po tygodniu poronila.:biggrin2:
Na ostatnim usg u mojego lekarza prowadzacego bylo widac ze malenstwo sie doberze rozwija. Do robienia amniopunkcji nie jestem bardzo przekonana. A co wy o tym sadzicie moze mi doradzicie.
 
reklama
Jestem po badaniach penetralnych i po pobraniu krwi i porownaniu wynikow z parametrami to jest o minimalnie podwyzszony norma to do 5,00 a moj mynik wychodzi 5,02 i zaproponowano mi zrobienie amnipunkcji i mam sie zastanowic z mezem i porozmawiac z lekarzem prowadzacym i nie wiem co robic kolezanka tez miala podobna sytuacje i zrobila amniopunkcje i po tygodniu poronila.:biggrin2:
Na ostatnim usg u mojego lekarza prowadzacego bylo widac ze malenstwo sie doberze rozwija. Do robienia amniopunkcji nie jestem bardzo przekonana. A co wy o tym sadzicie moze mi doradzicie.

Ja robilam amniopunkcje od razu na swoja prosbe, ze wzgledu na zespol Downa mojej siostry. I powiem szczerze, ze gdybym jej nie zrobila to miala bym teraz mega stresa. Na USG lekarze mowili, ze dziecko sie idealnie rozwija, ale ja i tak chcialam miec pewnosc. Dopiero pozniej zaczely wychodzic jakies podejrzenia wady serducha (taka jak maja dzieci z Z. Downa), a pod koniec ciazy wynika, ze mala przestala normlanie rosnac . Na szczescie wszytsko jest dobrze , ale gdyby nie amniopunkcja to bym teraz miala stresa, ze ma jakas wade genetyczna.
Co do poronienia ryzyko jest minimalne i nie ma w 100% potwerdzenia, ze jak kobieta poroni, to wlasnie powodem byla amniopunkcja. Dobry lekarz dokladnie Ci wytlumaczy jak to jest. Po amniopunkcji do poronien dochodzi wtedy kiedy plod jest slaby, lub obarczony jakas wada.Czyli i tak niestety najprawdopodobniej doszlo by do poronienia, albo dziecko urodzilo by sie z jakas wada.:-(

Oczywiscie to jest Twoja decyzja co zrobisz, ale uwazam, ze nie ma sie czego bac.
Wazne jest tez zebys odpowiedziala sobie na pytanie: Czy urodzila bys dziecko z niepelnosprawnoscia. Jesli jestes pewna, ze tak , ze urodzisz bez wzgledu na wynik badan genetycznych to wtedy takie badanie jest zbedne. Jezeli jednak zastanawiasz sie co bys zrobila jakby tfu tfu okazalo sie , ze dzieciatko jest obarczone jakas wada genetyczna to wtedy nie zastanawiaj sie i rob amniopunkcje.
Jak masz jakies pytania odnosnie amniopunkcji to pisz:tak:

Pozdrawiam
 
ale u mnie i od strony meza nie ma zadnych wad w rodzinie .

Wady genetyczne nie sa wadami dziedzicznymi i nie ma zaleznosci czy w rodzinie ktos mial czy nie jakas wade genetyczna jak np. Z .Downa.
Mi lekarze mowili, ze nie mam sie co martwic, ze jak mam chora siostre to nie ma wiekszego ryzyka, ze moje dziecko bedzie chore. Ja zrobilam to dla wlasnego czystego sumienia i dla pewnosci.
Dlatego tak jak pisalam decyzja nalezy do Ciebie ;-) i najlepiej pogadaj z dobrym lekarzem na temat wyniku testu z krwi i jak sami radza zebys zrobila to ja mysle, ze warto zrobic.
Na usg mozna wykryc z. Downa, ale naprawde musisz trafic na bardzo dobrego specjaliste od USG. Amniopunkcja pozwala na wykrycie wiekszosci wad genetyczych, choc od razu mowie, ze malych wad genetycznych i mozaikowosci nie wykrywa.
Zobaczysz wszystko bedzie dobrze :tak: A moze jak nie chcesz robic amniopunkcji to zrob jescze inne badanie nieinwazyjne, ktore potwierdzi, ze wszytsko jest ok?? :tak:
 
Ja osobiście bym nie robiła amniopunkcji, moje koleżanki które są w ciąży żadna się nie zdecydowała na to badanie ze względu na możliwość poronienia po tym badaniu, ja dopiero jutro mam spotkanie z położną więc pewnie też mnie zapyta i już wiem, że się nie zgodzę.:no:

Wiem, że nie jest łatwo ale decyzja należy do Cibie:-)
 
Oczywiście to indywidualna sprawa.
Amniopunkcja rzadko powoduje poronienia, to ryzyko 0,1%.
Jest to inwazyjna metoda sprawdzenia, czy dzidzia nie ma wady,
nieinwazyjne to test Pappa lub potrójny. Polega na pobraniu krwi i badaniu pod kątem usg płodu. Ważne jest też usg - jesteś w 14tyg. polecam badanie przezierności karkowej:) I uszki do góry, pozdrawiam:)
 
Decyzja o takim badaniu nalezy tylko do Ciebie. Jest ono obiązone ryzykiem poronienia, jak również ja musiałam mieć świadomość co zrobię jeśli badanie wykaze jakąś chorobę. Nie była to amniopunkcja tylko biopsja kosmówki. W odróżnieniu od amnio się przeprowadza ją wcześniej bo od 10 do 12 tyg ciaży jak również wyniki są wcześniej (osobiście czekałam ok. 10 dni), co dla mnie było o tyle ważne, ze w przypadku "czegoś" miałam czas na podjęcie decyzji również tej o usunięciu.
Badanie jest inwazyjne. Ale jestem spokojna.

O tych badaniach poinformowała mnie połóżna z doktórką, nikt do niczego mnie nie namawiał, sama musiałam to przemyśleć, nie mogłam się ich pytac o kosnultacje :no:
Niestety nie wiem jak jest z tymi badaniami u nas w kraju. Ale powinno być tak, ze lekarz ma prawo i obowiazek powiadomić o możliwości ich wykonania, nie powinien nakłaniać, jak równiez sprzeciwać sie (używac argumentu bo młody wiek, ze nie ma konieczności etc.), a decyzję należy podjąć samemu.
 
Na początku piszesz, że jesteś po badaniach prenatalnych ale rozumiem, że nieinwazyjnych czyli np. test papp-a? Wazne jest tez dlaczego mialaś to zlecone - takich badań nie robi sie standardowo tylko gdy sa jakies wskazania.
 
Badania penetralne mialam robione dlatego ze staralismy sie o dzidzie 4 lata. Ale za badanie nie placilam mialam je bezplatne przeziernosc karkowa tez mialam robiona to jest te badanie krwi i oni na podstawie tego wyniku obliczaja parametry.
 
reklama
Nie chcę być złośliwa, ale poczytaj może najpierw troszkę o tych badaniach w necie. Bo wiesz- nawet nazwy dokładnej nie znasz. Nie ma badań penetralnych. Są prenatalne.
 
Do góry