reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenetalne.

Dołączył(a)
1 Listopad 2020
Postów
13
Witam wszystkich jestem tu nowa.Chcialam napisac o moim problemie i prosić o poradę bo nie wiem co robić.
Otóż jest to moja pierwsza ciąża,mam 29 lat.Ostatnio robilam badanie prenatalne i USG wyszło dobrze natomiast biochemia nie za ciekawie.
Oto wyniki:
FHR 163 ud/min
Dł.ciemieniowo-siedzeniowa(CRL) 54.0 mm
Przeziernosc karku (NT) 1.6 mm
Wymiar dwuciemieniowy (BPD) 17.0 mm
Wyniki biochemiczne czyli z krwi:
Wolne b-HCG -3,759 MoM
PAPP-A - 0,502 MoM
Wyszla mi trisomia 21-ryzyko skorygowane 1:102
Nie wiem co robić w tej sytuacji strasznie się boje.Co tym myslicie?
 
reklama
Rozwiązanie
Witam wszystkich jestem tu nowa.Chcialam napisac o moim problemie i prosić o poradę bo nie wiem co robić.
Otóż jest to moja pierwsza ciąża,mam 29 lat.Ostatnio robilam badanie prenatalne i USG wyszło dobrze natomiast biochemia nie za ciekawie.
Oto wyniki:
FHR 163 ud/min
Dł.ciemieniowo-siedzeniowa(CRL) 54.0 mm
Przeziernosc karku (NT) 1.6 mm
Wymiar dwuciemieniowy (BPD) 17.0 mm
Wyniki biochemiczne czyli z krwi:
Wolne b-HCG -3,759 MoM
PAPP-A - 0,9502 MoM
Wyszla mi trisomia 21-ryzyko skorygowane 1:102
Nie wiem co robić w tej sytuacji strasznie się boje.Co tym myslicie?
Witam ponownie zdecydowalam sie na płatny test SANCO.Wynik wyszedł prawidłowy tj.niskie ryzyko.Bardzo balam sie jaki będzie wynik.Na szczescie wyszlo dobrze.
Teraz mnie...
Jest to wysokie ryzyko tej trisomia więc będziesz miała propozycje wykonania badań diagnostycznych inwazyjnych, czyli amniopunkcji. Jeśli ich nie zrobisz będziesz ciągle myśleć czy z dzieckiem jest wszystko ok. Możesz wykonać też nieinwazyjne badania DNA dziecka z krwi matki. Wszystkie są dość drogie. Sama miałam przy tej trisomii ryzyko pośrednie. Bo 1:309 i nie dawało mi to spokoju. Po nocach spać nie mogłam i zdecydowałam się na test nifty pro. Zrobiłam poczekałam i się uspokoiłam. Jeśli bym miałam propozycje wykonania amniopunkcji też bym się zdecydowała, ale to jest moje zdanie.
 
Hej, a lekarz który robił ci usg coś mówił? Zauważył cos na badaniu? Ja na Twoim miejscu zrobiłabym test z DNA bo to jest badanie nieinwazyjne a dopiero kiedy i na tym badaniu wyjdzie coś nie tak, to wtedy amniopunkcja lub inne badanie inwazyjne.

Przede wszystkim uszy do góry, było tu mnóstwo dziewczyn, które miały podobne ryzyko a nawet wyższe a dzieciaki urodziły się zdrowe :)
 
Hej, a lekarz który robił ci usg coś mówił? Zauważył cos na badaniu? Ja na Twoim miejscu zrobiłabym test z DNA bo to jest badanie nieinwazyjne a dopiero kiedy i na tym badaniu wyjdzie coś nie tak, to wtedy amniopunkcja lub inne badanie inwazyjne.

Przede wszystkim uszy do góry, było tu mnóstwo dziewczyn, które miały podobne ryzyko a nawet wyższe a dzieciaki urodziły się zdrowe :)
Właśnie lekarz powiedział ze USG w porzadku i mówił ze czekamy na wyniki badan z krwi.No i ten caly test PAPP-A popsuł wszystko..
 
Mi też test pappa wyszedł mocno średnio, bo ryzyko T21 1:227. Zrobiłam amniopunkcję bo bym nie spała w nocy ze stresu a po odebraniu wyniku też nie spałam bo wyszedł kariotyp 45 XY. Dwa chromosomy, 13 i 14 skleiły się krótkimi ramionami i to jest translokacja robestrosonowska zrównoważona. Na szczęście nie rzutuje to na rozwój ani zdrowie dziecka, niemniej jednak wyszło mi też ryzyko przedwczesnego porodu (niski poziom białka pappa: 0.2 MoM) i urodziłam z powodu złych przepływów i bardzo wysokiego ciśnienia w 31 tygodniu.
Ja bym tak czy siak zrobiła amnio.
 
A ja polecam płatne testy genetyczne, sama robiłam w wieku 23 lat i przynajmniej ciaza minęła mi bardzo spokojnie 😅 na amnio bym się nie zgodziła.. ale to jzu zależy od wyboru i twojego zdecydowania, dla mnie bezpieczniejsza opcja było sanco
 
Dziewczyny, podepnę się do pytania, bo widzę, że jesteście obeznane.
Mój Syn ma padaczkę genetyczną, badania robione jak miał roczek, uszkodzony konkretny gen.
Badania zrobiono również mnie i mężowi, ale wyszły "czyste", nie mamy uszkodzonego genu odpowiedzialnego za padaczkę Syna.
Czy w takiej sytuacji badanie DNA matki w ciąży, w celu wykluczenia wad u nienarodzonego dziecka, miałoby w ogóle sens? Gdybym zrobiła w ciąży takie badanie, to czy wyszłaby informacja o chorobie Syna?
 
Dziewczyny, podepnę się do pytania, bo widzę, że jesteście obeznane.
Mój Syn ma padaczkę genetyczną, badania robione jak miał roczek, uszkodzony konkretny gen.
Badania zrobiono również mnie i mężowi, ale wyszły "czyste", nie mamy uszkodzonego genu odpowiedzialnego za padaczkę Syna.
Czy w takiej sytuacji badanie DNA matki w ciąży, w celu wykluczenia wad u nienarodzonego dziecka, miałoby w ogóle sens? Gdybym zrobiła w ciąży takie badanie, to czy wyszłaby informacja o chorobie Syna?
To zależy od genotypu dziecka. Ty już wiesz czego konkretnie szukasz, więc wydaje mi się, że to badanie powinno wyjść. Możesz zadzwonić do instytutu genetyki i zapytać ich konkretnie o badanie. Oni ci odpowiedzą, czy są w stanie wyłapać taka wadę z badania krwi jak będziesz w ciąży, czy potrzebujesz bardziej zrobić amnio z mikromacierzy. Warto spróbować. Możesz zapytać nawet na stronce test dna, czy ci takie badanie zrobia. Oni robią badania z porada genetyka
 
reklama
Dziewczyny, podepnę się do pytania, bo widzę, że jesteście obeznane.
Mój Syn ma padaczkę genetyczną, badania robione jak miał roczek, uszkodzony konkretny gen.
Badania zrobiono również mnie i mężowi, ale wyszły "czyste", nie mamy uszkodzonego genu odpowiedzialnego za padaczkę Syna.
Czy w takiej sytuacji badanie DNA matki w ciąży, w celu wykluczenia wad u nienarodzonego dziecka, miałoby w ogóle sens? Gdybym zrobiła w ciąży takie badanie, to czy wyszłaby informacja o chorobie Syna?
Musiałabyś zrobić amniopunkcję i poprosić o sprawdzenie tego konkretnego genu.
 
reklama
To zależy od genotypu dziecka. Ty już wiesz czego konkretnie szukasz, więc wydaje mi się, że to badanie powinno wyjść. Możesz zadzwonić do instytutu genetyki i zapytać ich konkretnie o badanie. Oni ci odpowiedzą, czy są w stanie wyłapać taka wadę z badania krwi jak będziesz w ciąży, czy potrzebujesz bardziej zrobić amnio z mikromacierzy. Warto spróbować. Możesz zapytać nawet na stronce test dna, czy ci takie badanie zrobia. Oni robią badania z porada genetyka

Nie nie nie, nie chodzi o to, ja już nigdy więcej ciąży nie planuję, przy dziecku chorym genetycznie nie zaryzykowałabym kolejnej ciąży, po prostu byłam ciekawa, czy gdybym w ciąży z Synem zdecydowała się na badanie mojego DNA, to mogłabym wiedzieć, że Syn będzie chory.

Dziękuję za odpowiedzi :)
 
Do góry