reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania w czasie ciąży.

Belinea

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
1 Luty 2012
Postów
141
Mam pytanie do wszystkich doświadczonych Mam. Mianowicie chodzi o badania w ciąży.

Jak często i jakie miałyście robione badania krwi/moczu/itd? Jakie są te najważniejsze, które powinny być zrobione? Kilka mam za sobą ale wolałabym się upewnić czy to faktycznie niezbędne i czy jeszcze jakieś powinnam mieć.

Szwagierka powiedziała mi, że jest jedno badanie z którym trzeba pójść do sanepidu, wiecie może czy ma ono swoją nazwę i na czym polega? Martwię się bo o tym nic lekarz nie wspominał a podobno związane jest z pewną bakterią, która może zagrozić maleństwu;/

Wiadomo,lekarz powinien wiedzieć najlepiej ale chodzę do takiego, którego trzeba ciągnąć za język żeby się czegoś dowiedzieć.

Dziękuję za każdą odpowiedź!
 
reklama
Jak widzę jesteś już w 36 tygodniu ciązy więc to końcówka. Teraz powinnaś zrobić wymaz na paciorkowca -chyba nazywa się to badanie GBS, bez skierowania robi się to prywatnie np w Diagnostyce (koszt 35zł, znajdziesz adresy w internecie), HIV (koszt 20 zł), podstawowe badania morfologia i mocz. Za sobą powinnaś mieć krzywą cukrowa (28 tydzien). Ponadto kontrolować tętno malucha czyli robić KTG możliwie często u ginekologa no i jeszcze jedno badanie USG przed porodem. To tyle ze standardowego zestawu badań.
Do żadnego Sanepidu się w ciąży nie chodzi, ale przypuszczam że szwagierce chodziło właśnie o paciorkowca :-D
Powodzenia:)
 
Koleżanka w poście wyżej już właściwie wszystko Ci pięknie wyjaśniła, ale ja od siebie jeszcze dodam, żebyś nie martwiła się tym badaniem Na paciorkowce beta-hemolizujące (GBs). Po pierwsze - dosyć rzadko wychodzi wynik dodatni (czyli obecność tych paciorkowców w pochwie), a po drugie - jeśli coś już wyhodują (hodowla ok. 10 dni, mniej więcej tyle się czeka na wynik nawet do 2 tyg.) to w czasie porodu podadzą odpowiedni antybiotyk na te bakterie, aby maleństwu nie zagrażały. Po to się robi ten wymaz, aby wiedzieć czy podać kobiecie antybiotyk czy nie jest to konieczne. W moim rejonie w niektórych szpitalach podają antybiotyk każdej kobiecie, która nie ma takiego badania zrobionego.

Jesli chodzi o częstość badań w ciązy (morfologia i mocz to te podstawowe) to to zależy od lekarza. Ja chodziłam prywatnie i praktycznie przy kazdej wizycie musiałam mieć świeże wyniki morfologii i moczu. Ale pewnie to też zależy od tego czy ciąża jest prawidłowa czy zagrożona (w moim przypadku była ta druga opcja).
3 badania USG w ciązy są obowiązkowe (ok. 11-12 tyg.ciąży, ok. 20-22 tyg. i ok. 32-34 tyg.)Na początku ciąży ja miałam jeszcze takie badania jak badanie w kierunku kiły WR, glukoza na czczo, grupa krwi plus obecność przeciwciał, WZW B, C, toksoplazmoza. W ok. 26 tyg. glukoza po obciążeniu. Po 38 tyg. ciąży zalecane są kontrolne zapisy KTG w szpitalu, ale nie jest to regułą. niektórzy lekarze zalecają je po terminie porodu.
 
monia_26 - jeśli chodzi o paciorkowca to właśnie bardzo dużo kobiet jest jego nosicielem niestety. A nie wszyscy lekarze zalecają to badanie i bardzo często kobieta nawet nie wie że to ma...

Ja np jestem miałam dodatni, ale tak jak pisze monia dostałam antybiotyk a mała miała robione od razu po urodzeniu badania. WARTO ZROBIĆ TO BADANIE!
 
ja miałam w pierwszym trymestrze morfologie, mocz, glukoze, hbs, toxoplazmoze, odczyn usr, hiv, różyczka.
Plus usg prenatalne w I trymestrze, teraz wybieram sie na drugie...
O paciorkowcu jak narazie nic nie slyszlam, ale dobrze wiedziec.. napewno jak cos to sie upomne:tak: a ECHO serca płodu kazdy robi? czy to tylko jesli cos jest nie tak?
 
Racja, bardzo dużo kobiet jest nosicielem. Naprawdę warto zrobić badanie (bakteria może spowodować np. zapalenie płuc u malucha tuż po porodzie jeśli nie jest podany antybiotyk). Co do badań, ja jeszcze miałam robione przeciwciała przeciw różyczce i kontrolne USG nerki bo mam piasek.
 
Do sanepidu oddaje się kał, który bada się pod kątem pasożytów, ale to nie jest standardowe badanie wykonywane w ciąży, tylko do książeczki zdrowia przed podjęciem pracy:) W ciąży powinno się wykonać minimum dwa razy badanie ogólne krwi i moczu, badanie na obecność kiły, dwa razy poziom glukozy na czczo. Dodatkowo można wykonać badanie tarczycy, badanie na toksoplazmozę, ale lekarze te badania zwykle wykonuje się na własny koszt, oprócz tego minimum 3 razy badanie usg:) 
 
w pierwszej ciąży chodziłam prywatnie i co miesiac miałam mocz i morfologię, plus obciążenie glukozą ok 28tyg, do tego różyczka, toksoplazmoza, HIV itp, za które dałam ok 200zł, miałam też posiew z pochwy robiony własnie w sanepidzie, musiałam znanieść im próbkę. USG robione co 4 tyg.
W tej ciąży chodzę na kasę chorych i mam mieć 3 razy usg, mocz i morfologię na razie miałam 2 razy, HIV, tokso itp już mi zlecił i na szczęście nic nie płaciłam, za posiew też nic. Teraz idę 23 do lekarza i na pewno da mi skierowanie na mocz i krew. O paciorkowcu nic mi nie wiadomo, ale pewnie miałam tylko nie wiedziałam bo skrótów nie znam.
 
reklama
Dziewczyny, a 35 tydzień ciąży to dobry moment na badanie GBS? Pytam, bo nie wiem czy wynik będzie miarodajny, a ponieważ chcę to badanie zrobić prywatnie, to wolę mieć pewność, że już mogę. W ogóle jakie jeszcze badanie powinnam zrobić w 35 tyg. ciąży? (skoro mam zrobić już jedno to lepiej zrobić wszystkie, które powinnam.) Może trochę panikuję, ale chcę mieć pewność, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.
 
Do góry