reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badanie genetyczne z krwi płodu

Czy jeżeli wyszłaby któraś z wad objętych testem rozszerzonym to również potwierdza się je w aminopunkcji?
 
reklama
Czy jeżeli wyszłaby któraś z wad objętych testem rozszerzonym to również potwierdza się je w aminopunkcji?
Mnie lekarze mówili, że jeżeli sanco wyjdzie źle to trzeba zrobić aminiopunkcje.
Sanco to też matematyka tak jak ''test pappa''.
Wynik z aminopunkcji jest najbardziej wiarygodny dla lekarzy.
 
Czy jeżeli wyszłaby któraś z wad objętych testem rozszerzonym to również potwierdza się je w aminopunkcji?
Tak, powinno się potwierdzić. Wszystkie testy genetyczne z krwi to testy przesiewowe, w amniopunkcji bada się kariotyp dziecka z próbki płynu owodniowego. Rozszerzone testy genetyczne robi się raczej po to, żeby wykluczyć konieczność przeprowadzania amniopunkcji.
 
Dzięki, ale czy aminopunkcja jest ukierunkowana również na wady objęte.genetycznym testem rozszerzonym czy tylko na te trzy podstawowe.
 
Dzięki, ale czy aminopunkcja jest ukierunkowana również na wady objęte.genetycznym testem rozszerzonym czy tylko na te trzy podstawowe.
Zobacz, rodzimy się niby zdrowi i np. w wieku dojrzewania wychodzi wada serca czy inne w różnym wieku. To są geny, o niektórych chorobach nie mamy pojęcia, może czasem lepiej jest nie wiedzieć?

Bada te najważniejsze....
aminiopunkcja ocenia kariotyp jeśli zrobisz przy aminopunkcji mikromacierze(nie wszędzie robią) to pokaże dużo więcej wad.
Odpowiedz sobie na pytanie do czego Ci to potrzebne w razie czego? Czy urodzisz mimo wszystko?
 
Skalia1 jeżeli usg w połączeniu z biochemią (pappa, wolne beta hcg) wyjdzie Ci bardzo dobrze to nie ma sensu robić aminiopunkcji.
Wtedy dopiero możesz pomyśleć o sanco czy nifty jak oczywiście masz możliwości finansowe i chcesz spać spokojnie.
Kiedyś robili tylko usg i człowiek wierzył, że dziecko będzie zdrowe. Nie mówię o tych czasach kiedy my się rodziłyśmy ale 15 lat temu kiedy byłam w ciąży lekarz robił podstawowe badania plus usg (jak był dobry w tym co robi to znalazł wady i do porodu kierował do odpowiedniego szpitala).
 
Trochę zamieszałam więc wyjaśniam. Zdecydowałam się na Sanco, mam zrobić 3 stycznia. Zastanawiam się jedynie nad pakietem podstawowym, a rozszerzonym dlatego pytałam czy w razie wykrycia nieprawidłowości w przypadku pakietu rozszerzonego zlecana jest aminopunkcja. Absolutnie nie chcę wykonywać aminopinkcji jeżeli wyniki będą w porządku.
 
Trochę zamieszałam więc wyjaśniam. Zdecydowałam się na Sanco, mam zrobić 3 stycznia. Zastanawiam się jedynie nad pakietem podstawowym, a rozszerzonym dlatego pytałam czy w razie wykrycia nieprawidłowości w przypadku pakietu rozszerzonego zlecana jest aminopunkcja. Absolutnie nie chcę wykonywać aminopinkcji jeżeli wyniki będą w porządku.
Jeśli coś wyjdzie nie tak to trzeba robić aminiopunkcje. Oczywiście to indywidualna decyzja każdego ale takie są zalecenia lekarzy.
W razie złego wyniku i ewentualnej decyzji o terminacji ciąży wymagany jest wynik z aminiopunkcji.
 
reklama
reklama
Do góry