reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badanie nasienia - czy aż tak źle?

Robaczeeek

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
25 Luty 2021
Postów
50
Kobietki i mężczyźni !
Wczoraj byliśmy na wizytcie w klinice gdzie robiliśmy badanie nasienia.
Lekko się podłamałam po odczytaniu wyników i interpretacji przez lekarza - gdzie w sumie wyszliśmy stamtąd z kartką aby brać Proxeed i będzie może okej.. Następne badanie mamy wykonać za 3 tygodnie + badanie MIOXSYS.
Dziewczyny, dodam tutaj wyniki - proszę oceńcie i poradzcie co można zrobić na poprawę morfologi?
Przeczytałam już cały internet - zamówiłam pare witamin (leki i suple), ale wiem, że Wy tutaj macie ogromną wiedzę i doświadczenie.

Czas upłynnienia 20 ≤ 60 minut
Objętość 3.7 ≥ 1,5 ml
pH 8.4 ≥ 7,2
Kolor szaro - opalizujący

OCENA MIKROSKOPOWA NASIENIA
Agregacja: obecna

OCENA KONCENTRACJI I RUCHLIWOŚCI PLEMNIKÓW
Miliony w ml -> 95.25 NORMA ≥ 15 mln/ml
Całkowita liczba w ejakulacie ->352.43 NORMA ≥ 39 mln/ejakulat

R.postępowy PR (a+b)-> 39.1% | 37.24mln/1ml | 137.80mln/ejakulat
R.niepostępowy NP (c)-> 15.2% | 14.48mln/1m | 53.57mln/ejakulat
R.całkowity PR + NP (a+b+c)-> 54.3% | 51.72mln/1ml | 191.37mln/ejakulat
Nieruchome IM (d)-> 45.7% | 43.53mln/1ml | 161.06mln/ejakulat

Wartości referencyjne: ≥ 32 % plemników o ruchu PR ( ≥ 12,5 mln/ejakulat)
≥ 40 % plemników o ruchu PR + NP. ( ≥ 15,6 mln/ejakulat)
Za parametr nadrzędny w diagnostyce płodności uznaje się całkowitą liczbę plemników w ejakulacie (wg WHO 2010)

OCENA ŻYWOTNOŚCI PLEMNIKÓW PRZY UŻYCIU MIKROSKOPII ŚWIETLNEJ
Plemniki żywe -> 73.0% NORMA ≥ 58 %
Liczba plemników żywych -> 257.27 mln/ejakulat NORMA ≥ 22,6 mln/ejakulat

OCENA MORFOLOGII PLEMNIKÓW
Plemniki o prawidłowej budowie -> 2% NORMA 4%
W całym ejakulacie prawidłowych -> 7.05 mln
Plemniki o nieprawidłowej budowie -> 98% NORMA 96%
W całym ejakulacie nieprawidłowych -> 345.38 mln

Nieprawidłowości w analizowanej morfologii plemników dotyczyły 37% akrosomów oraz 32% wstawek.
20% plemników wykazywało macro rozmiar główki.
Agregacje < 20 plemników.

Dziewczyny, poradźcie coś
:)
Morfologia wyszła źle
:(
Czy można ją jakoś poprawić?
 
reklama
Hmmmmm dziwne. Chyba chcą was naciągnąć bo wyniki nie są złe! Z tego co widzę to tylko morfologia 2% a tak to wszystko jest ok ale przy tak dużej ilości plemników to i tak jest bardzo dobrze :)
Wolałabym te wyniki analizować z kartki bo tak jak przepisałaś to trochę mi się miesza w oczach :D
Morfologie można lekko podnieść zdrowym stylem życia, suplementami itp. Ruch jest na pogranicy ale i tak jest powyżej normy :) Jak chcecie poprawić ruch to należy włączyć do suplementacji l-karnityne :)
 
Hmmmmm dziwne. Chyba chcą was naciągnąć bo wyniki nie są złe! Z tego co widzę to tylko morfologia 2% a tak to wszystko jest ok ale przy tak dużej ilości plemników to i tak jest bardzo dobrze :)
Wolałabym te wyniki analizować z kartki bo tak jak przepisałaś to trochę mi się miesza w oczach :D
Morfologie można lekko podnieść zdrowym stylem życia, suplementami itp. Ruch jest na pogranicy ale i tak jest powyżej normy :) Jak chcecie poprawić ruch to należy włączyć do suplementacji l-karnityne :)
Dziękuję za szybką odpowiedź !
Za chwilkę ogarnę wyniki to wrzuce tutaj zdjęcie :)
 
Jeszcze mam lekkie wątpliwości co do zasadności badania nasienia za 2-3 tygodnie. Przecież plemnik "tworzy się" około 75 dni więc hmm?
Zastanawiam się czy ie wybrać sie do androloga + usg jąder + badania MAR igg? Co sądziecie? Dodam, że mąż ma 31 lat. Ja 29 i robiłam również badanie AMH.
 
Jeszcze mam lekkie wątpliwości co do zasadności badania nasienia za 2-3 tygodnie. Przecież plemnik "tworzy się" około 75 dni więc hmm?
Zastanawiam się czy ie wybrać sie do androloga + usg jąder + badania MAR igg? Co sądziecie? Dodam, że mąż ma 31 lat. Ja 29 i robiłam również badanie AMH.
Tak, ale skąd mamy wiedzieć kiedy mija to 75 dni? :) Dlatego często każą powtórzyć za 3 tygodnie żeby zobaczyć różnice, ale ja bym odpuściła i pierw udała się do androloga tylko na USG i żeby omówić wyniki :)
Ale głowa do góry! Nie jest źle :)
 
Hej, wyniki są okay, nie załamywałabym się.
Ogromna ilość plemników, 10 razy ponad normę. Dobra ruchliwość.
Morfologia do poprawy, zdrowa dieta, sport, suplementy i ograniczenie plastiku i powinny się poprawić. 2% z takiej ogromnej ilości to i tak bardzo dobrze!
Na agregacje mąż powinien pić więcej wody, to powinno problem rozwiązać.
Dzieki @PatPatPat za oznaczenie!
 
reklama
No i co dla facetów jest zalecane:
- suplementy
- warzywa, owoce
- witaminy takie jak wit c 1000, wit d, koenzym q10
- sport
- regularny seks
- nie przegrzewać jajek
- luźne bokserki
 
Do góry