reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badanie prenatalne i złe samopoczucie

Dołączył(a)
11 Czerwiec 2018
Postów
4
Hej dziewczyny, jestem tutaj nowa i potrzebuję rady. Nie chciałam zakładać dwóch osobnych tematów, więc opiszę w jednym. Byłam na pierwszych badaniach prenatalny (05.06), lekarz niestety nic mi nie wytłumaczył, nic nie powiedział z wyjątkiem tego, że mogłoby być lepiej bo kość nosowa jest trochę krótka, ale mieści się w granicy i fałd karkowy też... w sumie zestresowałam się. Mam wizytę prywatnie u mojej pani ginekolog, ale to dopiero pod konie czerwca, a chciałabym wiedzieć coś więcej. O co właściwie chodzi, dlaczego tak jest? (Choć nie wiem czy to pytania na miejscu). Czytałam opis badań i tam jest jeszcze napisane, że poród może być przed 34 tc... Mam coś robić, żeby donosić ciążę, mam na to jakiś wpływ?
A druga sprawa to bardzo niskie ciśnienie ( 80/60, ostatnio 6047) i często mdleję, nigdzie nie mogę sama pójść, nawet w domu kołuje mi się w głowie... Co mogę robi, żeby nie zaszkodzić Bąblowi a sobie choć trochę pomóc?
 
reklama
A masz wynik badania? Ile ma fałd karkowy? Kość nosowa jest raczej oceniana zero-jedynkowo - tj. albo jest albo jej nie ma.

Moim zdaniem trafiłaś do lekarza bez empatii. Ja bym pewnie poszukala innego lekarza i wykonała USG prenatalne ponownie (choćby prywatnie).

A z ciśnieniem powinnaś coś zrobić. Być może będzie potrzebna wizyta u kardiologia, bo faktycznie bardzo niskie je masz.
 
Kardiolog w ciąży za bardzo na to nie pomoże, miałam podobnie 90/50 przez większość czasu ale bywało i niżej. Polecam picie co najmniej 2l wody dziennie, mi ginekolog pozwoliła też na 2 filiżanki słabej kawy. Najgorzej u mnie było w obu ciazach do 20 tyg. Potem już zdarzało się ciśnienie 100/60 A to już można jakoś funkcjonować:)
A jeżeli chodzi o fałd karkowy to też tu dużo zależy od ułożenia dziecka, jeżeli jest w normie (nawet w dolnej granicy to jest ok). Nie czytaj Internetu bo od tego można zwariować;) Twój ginekolog jeśli cokolwiek by się działo na pewno będzie reagować:)
 
Obecnie nie mierzy się kości nosowej tylko stwierdza się jej obecność. Warto sprawdzić czy twój ginekolog ma certyfikat do wykonywania badań prenatalnych.
Test pappa oprócz oceny ryzyka chorób genetycznych u dziecka ocenia tez ryzyko przedwczesnego porodu. Jeżeli jest wysokie trzeba po 30 tc kontrolować przepływy i wzrost dziecka. Zaleca się częstsze usg i wnikliwa kontrolę ruchów czasami wdraża się leki np acard
Na niskie ciśnienie polecam lekki ruch- szybki marsz, gimnastykę, basen o ile ne ma przeciwskazania.
 
Lekarze dodatkowo mierzą nosek ale na badaniu polowkowym (bardzo wazne badanie) w 20 tyg jeszcze raz bo w 1 trymestrze tylko 60 % dzieci z zespolem Downa go nie ma. i sprawdzają czy plyn sie wchlonal..Wiadomo kazdy ma inny nosek ale granica to 5 mm jak jest 3 albo 2 to lekarze musza obserwować czy nie ma wady właśnie czy ZD..
Ten lekarz mial certyfikat i dobry sprzęt? Moze jakies badania dodatkowe zebys sie uspokoila bo jakis on malo empatyczny..albo powtorz usg jeszcze raz u dobrego lekarza.?
I pamiętaj ze to tez tylko maszyna. I radze takze nie czytac na necie bo człowiek później spac po nocach nie moze..
 
U mnie lekarz też nie mógł znaleźć noska, ja nie ogarniałam o co chodzi z tym noskiem.. ale lekarz kazał mi przyjść za tydzień bez kolejki bez płacenia no i na drugim badaniu też było słabo widać.. wieczorem do mnie zadzwonił i powiedział ze cały dzień myślał o tym nosku powiedział mi że po weekendzie bedzie w invicta przyjmował i że mam przyjść... tak samo sie nie rejestrować itd. że po za kolejką mnie zbada no i zbadał było już lepiej widać dziecko było większe .. tak więc nie masz się co martwić spróbuj pójść za tydzień jeszcze maleństwo podrośnie i bedzie wszytko widać..
 
W internecie jest imienny wykaz lekarzy którzy mają certyfikaty do wykonywania badań prenatalnych. Można sobie sprawdzić. Reszta jak wyżej napisano.
 
reklama
Dziękuję Wam bardzo. 28 będę u mojej ginekolog, mam pewność, że ona jest kompetentna. Lekarz ma certyfikat. Ale jeżeli będzie możliwość polowkowe wykonam gdzie indziej. A tymczasem będę spała spokojniej.
 
Do góry