reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badanie prenatalne w 11 tygodniu ciąży.

Jestem z kujawsko Pomorskiego Toruń
I niestety w tym województwie ( nie wiem jak w innych) jeżeli nie spełniasz wymagań to oczywiście prywatnie możesz zrobić sobie te badania ale NFZ ci tego nie sfinansuje
Oczywiście jak rodziła córkę 9 lat temu to ginekolog zbadał aparatem usg w 13 tyg.kosc nosowa
Jednak teraz to jest inne badanie i albo spełniasz wymagania albo płacisz prywatnie
Witam koleżankę :) robię w citomedzie i ma ono trwać około 15-20 minut ... Jest bezpieczne:)
 
reklama
A tu jakby komuś link nie odpalal

Dodam że jest to że strony NFZ

Kto może korzystać z programu
Program adresowany jest do kobiet w ciąży, spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  1. wiek powyżej 35 lat;
  2. wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
  3. stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  4. stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
  5. stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Tryb włączania do programu
Wymagane jest skierowanie zawierające informacje o wskazaniach do objęcia programem, wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.
Pierwsza wizyta wskazana jest w 12 tygodniu ciąży.

Świadczenia zdrowotne w poszczególnych etapach realizacji programu
  1. Badania nieinwazyjne w diagnostyce prenatalnej:
    a) badania USG płodu
    b) badania biochemiczne (oznaczenia w surowicy krwi); lekarz prowadzący decyduje o wykonaniu określonych testów w zależności od wieku ciąży
  2. wykonanie komputerowej oceny ryzyka choroby płodu na podstawie testów przesiewowych
  3. podjęcie decyzji o włączeniu pacjentki do dalszych etapów postępowania diagnostycznego;
  4. porada genetyczna obejmująca m. in. wywiad lekarski z uwzględnieniem wywiadu genetycznego, ocenę i interpretację wyników wykonanych badań oraz decyzję, co do dalszego postępowania (w przypadku wskazań medycznych skierowanie na badania inwazyjne po wyrażeniu przez pacjentkę zgody na ich wykonanie);
  5. procedury inwazyjne w diagnostyce prenatalnej - pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji/ biopsji trofoblastu/ kordocentezy pod kontrolą USG;
  6. badania genetyczne
W przypadku, kiedy konieczne jest wykonanie dalszej diagnostyki, niemieszczącej się w ramach programu, należy skierować pacjentkę do ośrodka specjalistycznego realizującego odpowiedni rodzaj świadczeń.

Cel programu
Celem programu jest umożliwienie wczesnej identyfikacji ryzyka wad (testy biochemiczne) i wczesne rozpoznanie wad płodu (USG), zwiększenie dostępności do badań prenatalnych w Polsce oraz wdrożenie systemu organizacyjnego badań prenatalnych w naszym kraju.

Opis problemu zdrowotnego
W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8 - 10% ogólnej liczby porodów. Powyżej 35 r.ż. wzrasta statystycznie istotnie, ryzyko wystąpienia patologii płodu uwarunkowanej aberracją chromosomalną.

Ryzyko populacyjne urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3 - 5%. Część z tych wad dzięki diagnostyce obrazowej możliwe jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr ciąży). Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą biochemicznych i genetycznych badań.
Określenie ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych i wykrycie wielu wad rozwojowych we wczesnym okresie ciąży pozwala na bezpieczne prowadzenie ciąży i umożliwia podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego. Pozwala także rodzicom dziecka przygotować się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki medycznej po jego urodzeniu.

W przypadku ciąż z grupy wysokiego ryzyka diagnostyka prenatalna jest bezwzględnym wskazaniem medycznym. Poradnictwo genetyczne wzbogacone współczesnymi możliwościami diagnostyki prenatalnej stanowi podstawowy element profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób genetycznych.

Obecnie uważa się, że priorytetowe są badania biochemiczne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży, wspólnie z badaniem USG, oceną przezierności karku (NT - nuchal translucency), obecnością kości nosowej (NB - nasal bone) i pomiarem stężenia PAPP-P oraz wolnej gonadotropiny kosmówkowej. Wartość wykrywcza (DR-Detection Rate) tego badania, wykonanego pomiędzy 11 a 13 (+ 6 dni) tygodniem ciąży wynosi 95 %, a procent wyników fałszywie pozytywnych 5 %.
 
I skończmy proszę ten temat odnośnie czy jest standardem czy tylko dla niektórych albo osoby które nie są świadome wymogów takich badań niech najpierw dobrze przeczytają na stronach NFZ
Nie mówię złośliwie ale wejdzie tu jakaś nowa mama przeczyta 1 post i już stwierdzi że lekarza ma do dup... bo jej nie zlecił badań
 
Ok, może się nie zrozumiałyśmy. Usg prenatalne to KAŻDE usg w ciąży. Ja pisałam, że standardem jest właśnie usg genetyczne(12 tc, 1 trymestru itp.), wtedy się robi te wszystkie pomiary, nawet na nfz. Co innego badanie z krwi, to już nie jest standard.
W pierwszym poście autorka pisała o usg prenatalnym w 12 tygodniu, czy nie jest szkodliwe, więc do tego się odniosłam. Myślę, że dziewczyny które piszą że to standard, też właśnie to mają na myśli:)
 
Ok, może się nie zrozumiałyśmy. Usg prenatalne to KAŻDE usg w ciąży. Ja pisałam, że standardem jest właśnie usg genetyczne(12 tc, 1 trymestru itp.), wtedy się robi te wszystkie pomiary, nawet na nfz. Co innego badanie z krwi, to już nie jest standard.
W pierwszym poście autorka pisała o usg prenatalnym w 12 tygodniu, czy nie jest szkodliwe, więc do tego się odniosłam. Myślę, że dziewczyny które piszą że to standard, też właśnie to mają na myśli:)
Ja chodzę do gina prywatnie i to normalne usg standardowe przy wizycie mam co 3 tygodnie za każdym razem
Jednak to które robi się w 11do 12 tyg w poradni badań Prenatalnych jest zupełnie innym badaniem
 
Ok, może się nie zrozumiałyśmy. Usg prenatalne to KAŻDE usg w ciąży. Ja pisałam, że standardem jest właśnie usg genetyczne(12 tc, 1 trymestru itp.), wtedy się robi te wszystkie pomiary, nawet na nfz. Co innego badanie z krwi, to już nie jest standard.
W pierwszym poście autorka pisała o usg prenatalnym w 12 tygodniu, czy nie jest szkodliwe, więc do tego się odniosłam. Myślę, że dziewczyny które piszą że to standard, też właśnie to mają na myśli:)
Tak jak piszesz w 12 tyg każdy lekarz robi dokładniejsze usg. Ale nie jest to badanie genetyczne wykonane przez certyfikowanego lekarza a to właśnie o to sie spieramy. Bo dokładne usg wykonane w tym czasie przez certyfikowanego lekarza jest dla większości kobiet płatne. A to ze Twój ginekolog czy jakikolwiek inny używa określenia badania prenatalne czy genetyczne to nie znaczy że jest to to samo.
 
Nie jest. Usg I trymestru tak, ale to nie to samo: może je wykonać każdy lekarz, nie tylko z certyfikatem FMF i nie ma obowiązku np. liczyć ryzyka. Często te badania są mylone,ale to nie jest to samo! Prenatalne tylko ze wskazaniem.
To jestem zaskoczon
Nie jest. Usg I trymestru tak, ale to nie to samo: może je wykonać każdy lekarz, nie tylko z certyfikatem FMF i nie ma obowiązku np. liczyć ryzyka. Często te badania są mylone,ale to nie jest to samo! Prenatalne tylko ze wskazaniem.
To powiem Ci ze jestem zaskoczona. Wydawało by się ze XXI wiek i środek Europy.
 
reklama
Badania te robi się z kilku wskazań;
-dziedziczne choroby genetyczne w rodzinie lub u pacjentki
- jeśli pacjentka ma inne dzieci z chorobami genetycznymi lub występowały poronienia i podejrzenia wad
- jeśli pacjentka zaszła w ciążę lub termin jej porodu przypadnie po 35 roku życia

Wówczas badania są refundowane przez NFZ.Wylacznie tylko badania prenatalne I i II trymestru.Za trzecie, o ile pacjentka się na nie zdecyduje będzie musiała zapłacić.
Nie jest ono refundowane w żadnym przypadku.
Ale nie musi sie godzic na te badania prawda? Czy sa obowiazkowe?
 
Do góry