reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Baza wiedzy i ciekawe linki

reklama
to może na początek o badaniach jakie należy wykonać do 10 tyg. ciąży

Kobiecie w ciąży przysługuje szczególna opieka zdrowotna. W ciągu pierwszych 10 tygodni ciąży, czyli do około połowy trzeciego miesiąca ciąży obejmuje ona bezpłatne świadczenia profilaktyczne, działania w zakresie promocji zdrowia, badania diagnostyczne i konsultacje medyczne.

Do 10 tygodnia ciąży kobieta powinna uzyskać następujące świadczenia profilaktyczne wykonywane przez lekarza lub położną:*
1. Badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe.
2. Badanie ginekologiczne (we wzierniku i zestawione).
3. Ocena pH wydzieliny pochwowej.
4. Ocena wydzieliny pochwowej (test z KOH).
5. Badanie cytologiczne.
6. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
7. Badanie piersi.
8. Pomiar wysokości ciała.
9. Pomiar masy ciała.
10. Indeks masy ciała.
11. Ocena ryzyka ciążowego.
12. Propagowanie zdrowego stylu życia.
13. W przypadku opieki sprawowanej przez położną podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - obowiązkowa konsultacja lekarza ginekologa.




Badania diagnostyczne i konsultacja medyczne przysługujące kobiecie w ciąży do 10 tygodnia:*
1. Grupa krwi i Rh (jeżeli nie wykonano przed ciążą).
2. Przeciwciała odpornościowe (Odczyn Coombsa).
3. Morfologia krwi.
4. Badanie ogólne moczu.
5. Badanie poziomu glukozy we krwi na czczo.
6. VDRL.
7. Przeciwciała anty-HIV (u kobiet w okresie ciąży z podwyższonym ryzykiem po uprzednim uzyskaniu zgody - z poradą przed pobraniem krwi i po uzyskaniu wyniku) oraz oznaczenie przeciwciał anty-HIV u partnera ciężarnej po uprzednim uzyskaniu zgody.
8. Konsultacja lekarza dentysty z oceną stanu uzębienia liczbą PUW-z, stanu przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Edukacja prozdrowotna w zakresie zdrowia jamy ustnej matki i wpływu diety na prawidłowy rozwój narządu żucia u dziecka. Profilaktyka indywidualna.


Skróty w opisie badania USG u kobiety w ciąży

Wyniki badań USG kobiety w ciąży zawierają oprócz zdjęć ukochanego maleństwa również opis, w którym występują różne skróty. Co oznacza AC, AFI, ASP, BPD, CRL, EDD, EFW, FHR, FL, GS, HC w badaniu USG ciąży? Zobacz...

AC - obwód brzuszka
AFI - indeks płyny owodniowego
ASP - patrz FHR
CRL - długość ciemieniowo-siedzeniowa, czyli od czubka głowy do końca tułowia dziecka (odległość między główką a kością ogonową)
BPD - wymiar dwuciemieniowy główki (szerokość główki od ciemienia do ciemienia)
EDD - przybliżona data porodu

EFW - przybliżona waga dziecka
FHR (lub ASP) - czynność serca płodu (bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę)
FL - długość kości udowej
GS - średnica pęcherzyka ciążowego
HC - obwód główki



Jak liczyć tydzień i miesiąc ciąży?

Przez lekarzy, zgodnie z regułą Naegelego, pierwszy tydzień ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli około 14 dni przed faktycznym poczęciem dziecka. Stąd też przyjmuje się, iż cała ciąża trwa 280 dni (w praktyce 266 dni od koncepcji), czyli 40 tygodni, a więc 9 miesięcy kalendarzowych.
Miesiące i tygodnie ciąży

Przyjmuje się, że:
- 1 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 1 do 4 tygodnia,
- 2 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 5 do 8 tygodnia,
- 3 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 9 do 13 tygodnia,
- 4 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 14 do 17 tygodnia,
- 5 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 18 do 22 tygodnia,
- 6 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 23 do 27 tygodnia,
- 7 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 28 do 31 tygodnia,
- 8 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 32 do 35 tygodnia,
- 9 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 36 do 40 tygodnia.

Ciąża dzielona jest również na trzy trymestry:
- 1 trymestr trwa w przybliżeniu od 1 do 14 tygodnia,
- 2 trymestr trwa w przybliżeniu od 15 do 27 tygodnia,
- 3 trymestr trwa w przybliżeniu od 28 tygodnia ciąży do porodu.
 
Ostatnia edycja:
Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu (1-4 tydzień)

Dziecko w 3 tygodniu ciąży

Pierwszy dzień trzeciego tygodnia ciąży jest właściwym dniem zapłodnienia. Jednocześnie jest więc to pierwszy dzień kształtowania się płodu, który w trzecim tygodniu jest jeszcze bezkształtną masą komórek. Pod koniec 3 tygodnia ciąży zarodek ma około 2,5 mm długości. Wówczas powstaje zawiązek serca oraz tworzą się układ krwionośny i układ nerwowy. W tym momencie kobieta najczęściej jeszcze nie wie, że zostanie mamą.






Dziecko w 4 tygodniu ciąży

W czwartym tygodniu podczas badania USG można wyróżnić głowę dziecka, na której widoczna jest jama ustną. Ponadto zaczyna pracować prymitywne serce - bije ono od około 21 dnia ciąży (czyli jakieś 7 dni po zapłodnieniu). Pod koniec 4. tygodnia ciąży dziecko jest wielkości ziarenka ryżu - mierzy około 6 mm długości. Dziecko ma już przewód pokarmowy, nerki i wątrobę. W tym czasie tworzy się pępowina i powstają zawiązki kończyn.


Rozwój dziecka w drugim miesiącu ciąży (5-8 tydzień)

W drugim miesiącu ciąży dziecko rośnie około 1 mm dziennie i osiąga długość około 2,5 cm. W tym czasie szybko rozwija się łożysko, które stanowi system podtrzymywania życia. Powstają mięśnie, grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna tworzyć się kręgosłup i zaczątki żeber.
Głowa rozwija się bardzo szybko i w drugimi miesiącu stanowi około 1/2 długości dziecka. Tworzy się mózg i zaczyna powstawać kora mózgowa. Wykształca się twarz. Dziecko wykonuje już spontaniczne ruchy, ale nie są one jeszcze odczuwalne przez kobietę.


Dziecko w 5 tygodniu ciąży

W piątym tygodniu ciąży dziecko przypomina jeszcze przejrzystą galaretkę i ma kolor szarawy. Jednakże w tym czasie zaczyna się już kształtować mózg i tworzy się kręgosłup.
Dziecko w 6 tygodniu ciąży

W szóstym tygodniu ciąży podczas badania USG można już u dziecka wyraźnie wyróżnić głowę i ogonek.



Dziecko w 7 tygodniu ciąży

W siódmym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości małego orzeszka i systematycznie rośnie 1 milimetr dziennie. Dziecko posiada już wszystkie główne organy i układy wewnętrzne - pojawiają się płuca, trzustka, pracują nerki, wątroba wytwarza komórki krwi, a serce jest w pełni ukształtowane i pompuje krew.

Dziecko w 8 tygodniu ciąży

W ósmym tygodniu ciąży dziecko ma wielkość fasoli. Tułów jest już wydłużony i można łatwo odróżnić go od reszty ciała. Kształtują się ręce i stopy łącznie z paluszkami i liniami papilarnymi, oczy z zamkniętymi jeszcze powiekami, uszy, koniuszek nosa, podniebienie, język, żuchwa i szczęka z zawiązkami zębów mlecznych.
Podczas badania USG można dostrzec już ramiona i nogi. Na twarzy widać oczy i koniuszek nosa. Można również zobaczyć, jak bije malutkie serduszko - wówczas serce uderza około 144 razy na minutę (i to jest normalne!).

Pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko może osiągnąć długość nawet 3,5 cm i ważyć około 10 gramów.




Waga dziecka w ciąży

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, ile aktualnie waży dziecko i czy jest to za dużo lub za mało. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i nie ma sztywnych wartości dotyczących prawidłowej wagi płodu.
Tymczasem waga dziecka, którą można poznać podczas badania USG, jest tylko wartością przybliżoną.
Ile przeciętnie waży dziecko w kolejnych tygodniach ciąży?

Poniżej średnia waga dziecka dla 9-39 tygodnia ciąży.
9-10 tydzień - 5 g
11-12 tydzień - 12 g
13-14 tydzień - 25 g
15-16 tydzień - 80 g
17-18 tydzień - 150 g
19-20 tydzień - 260 g
21-22 tydzień - 350 g
23-24 tydzień - 540 g
25-26 tydzień - 900 g
27-28 tydzień - 1100 g
29-30 tydzień - 1360 g
31-32 tydzień - 1800 g
33-34 tydzień - 2250 g
35-36 tydzień - 2750 g
37-38 tydzień - 3100 g
39-40 tydzień - 3600 g


Wielkość dziecka w ciąży

Podczas ciąży kobiety chcą jak najwięcej wiedzieć o tym, jak w danym momencie wygląda ich Maleństwo. Interesujące jest nie tylko to, jakie narządy rozwijają się w kolejnych tygodniach ciąży, ale również to, ile waży dziecko oraz jakie ma aktualnie rozmiary. Niekiedy pojawia się troska o to, czy nie jest ono za duże lub za małe. Tymczasem wymiary dziecka zależą od wielu czynników i nie należy się martwić, gdy nieznacznie odbiegają one od powszechnie prezentowanych "norm".
Podczas badania USG można poznać przybliżoną długość ciemieniowo-siedzeniową dziecka, czyli odległość od główki do kości ogonowej. Gdy badanie ultrasonograficzne nie jest akurat wykonywane, to wielkość dziecka w danym momencie ciąży można jedynie przewidywać na podstawie wartości przeciętnych.
Ile przeciętnie mierzy dziecko w pierwszych tygodniach ciąży?

Przeciętna wielkość dziecka w ciąży:
6 tydzień - około 1-2 mm
7 tydzień - około 2-8 mm
8 tydzień - około 9-15 mm
9 tydzień - około 16-24 mm
10 tydzień - około 25-33 mm
11 tydzień - około 34-42 mm
12 tydzień - około 43-52 mm
13 tydzień - około 53-60 mm
 
Badania w 11 - 14 tygodniu ciąży

Jeśli nie było wcześniej wskazań do wykonania badania USG, lekarz prowadzący powinien zalecić ich wykonanie między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dodatkowo w tym czasie kobieta powinna otrzymać szereg innych bezpłatnych świadczeń profilaktycznych.

Między 11 a 14 tygodniem ciąży kobieta podczas wizyty u lekarz lub położnej powinna uzyskać następujące świadczenia profilaktyczne:*
1. Badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe.
2. Badanie ginekologiczne (we wzierniku i zestawione).
3. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
4. Pomiar masy ciała.
5. Ocena ryzyka ciążowego.
6. Propagowanie zdrowego stylu życia.

Między 11 a 14 tygodniem ciąży kobieta powinna mieć przeprowadzone profilaktyczne badanie diagnostyczne ultrasonograficzne (USG) i uzyskać konsultację medyczną w tym zakresie.*

UWAGA! Przez lekarza prowadzącego mogą być zalecone również inne badania, jeśli uzna on, iż są one konieczne. Przykładowo jeśli wcześniej nie były wykonane badania profilaktyczne do 1o tygodnia ciąży jak grupa krwi i Rh, morfologia krwi czy badanie moczu

Badania w 15 - 20 tygodniu ciąży

Między 15 a 20 tygodniem ciąży u kobiety z Rh (-) przeprowadzane są badania na przeciwciała anty-Rh. Wszystkie kobiety w ciąży mogą liczyć na inne świadczenia profilaktyczne.

Między 15 a 20 tygodniem ciąży kobieta podczas wizyty u lekarz lub położnej powinna uzyskać następujące świadczenia profilaktyczne:*
1. Badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe.
2. Badanie ginekologiczne (we wzierniku i zestawione).
3. Ocena pH wydzieliny pochwowej.
4. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
5. Pomiar masy ciała.
6. Ocena ryzyka ciążowego.
7. Propagowanie zdrowego stylu życia.

Między 15 a 20 tygodniem ciąży kobieta powinna mieć przeprowadzone następujące profilaktyczne badanie diagnostyczne:*
1. Morfologia krwi.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh (-).
Kobieta powinna uzyskać również bezpłatną konsultację medyczną w zakresie przeprowadzonych badań.

UWAGA! Przez lekarza prowadzącego mogą być zalecone również inne badania, jeśli uzna on, iż są one konieczne np. jeśli wcześniej nie była jeszcze określana grupa krwi i Rh, nie było przeprowadzane badanie ultrasonograficzne (USG), czy też nie była wykonywana cytologia.
 
Tu jeszcze cos o wadze bobasa w ciazy :) Znalazlam na jakims forum :>

Dla dziewczyn, które nie mają jeszcze dzieci i doświadczenia w siatkach centylowych - 10 centyl oznacza, że 10% dzieci waży tyle samo lub mniej, 50 centyl, że 50% dzieci waży tyle samo lub mniej, a 90 centyl, że 90% dzieci waży tyle samo lub mniej. A więc 10 centyl to chudziaczek, 50 centyl to absolutny średniak, a 90 centyl to duże dziecko.

Mozna w sumie założyć, że jeśli na usg w 2 tygodniu dziecko było na 90 centylu, to podczas dalszych również będzie wysoko - można sobie oszacować mniej więcej wagę w następnych tygodniach.

To oczywiście taka bardziej zabawa, a nie wytyczne...
icon_smile.gif


22 tc 374 gram (10 centyl) 575 gram (50 centyl) 754 gram (90 centyl)
23 tc 351 gram (10 centyl) 588 gram (50 centyl) 839 gram (90 centyl)
24 tc 364 gram (10 centyl) 640 gram (50 centyl) 958 gram (90 centyl)
25 tc 409 gram (10 centyl) 726 gram (50 centyl) 1106 gram (90 centyl)
26 tc 483 gram (10 centyl) 841 gram (50 centyl) 1280 gram (90 centyl)
27 tc 584 gram (10 centyl) 983 gram (50 centyl) 1476 gram (90 centyl)
28 tc 708 gram (10 centyl) 1148 gram (50 centyl) 1689 gram (90 centyl)
29 tc 852 gram (10 centyl) 1331 gram (50 centyl) 1915 gram (90 centyl)
30 tc 1014 gram (10 centyl) 1529 gram (50 centyl) 2151 gram (90 centyl)

31 tc 1189 gram (10 centyl) 1738 gram (50 centyl) 2392 gram (90 centyl)
32 tc 1377 gram (10 centyl) 1955 gram (50 centyl) 2634 gram (90 centyl)
33 tc 1572 gram (10 centyl) 2175 gram (50 centyl) 2873 gram (90 centyl)
34 tc 1772 gram (10 centyl) 2395 gram (50 centyl) 3105 gram (90 centyl)
35 tc 1975 gram (10 centyl) 2611 gram (50 centyl) 3326 gram (90 centyl)

36 tc 2177 gram (10 centyl) 2819 gram (50 centyl) 3531 gram (90 centyl)
37 tc 2374 gram (10 centyl) 3015 gram (50 centyl) 3718 gram (90 centyl)
38 tc 2565 gram (10 centyl) 3196 gram (50 centyl) 3880 gram (90 centyl)
39 tc 2746 gram (10 centyl) 3358 gram (50 centyl) 4015 gram (90 centyl)

40 tc 2914 gram (10 centyl) 3496 gram (50 centyl) 4119 gram (90 centyl)
 
reklama
Do góry