reklama

Becikowe-czy mi się należy?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Szczęśliwa 10, 12 Sierpień 2010.

1. Szczęśliwa 10

Szczęśliwa 10 Zaciekawiona BB

Spotkała mnie wielka tragedia,gdyż w 38 tygodniu ciąży dowiedziałam się że moja ciąża obumarła i siłami natury musiałam urodzić moją martwą córeczkę. Po porodzie mój mąż złożył wniosek o becikowe. Dodam że byłam pod opieką lekarza ginekologa od 6 tygodnia ciąży.Niestety otrzymaliśmy decyzję o odmowie przyznania prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, gdyż dziecko zostało martwo urodzone.
    Czy to prawda że nie należy nam się becikowe?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Czy może Pani podać uzasadnienie otrzymanej decyzji?

Ostatnia edycja: 13 Sierpień 2010
  3. reklama
  4. Szczęśliwa 10

Szczęśliwa 10 Zaciekawiona BB

Witam. Oto Uzasadnienie.
    W dniu 2010.08.05 złożył Pan wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Zgodnie z art.15b ust.1 Ustawy o świadczeniach rodzinnych z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.Z dołączonego odpisu skróconego aktu urodzenia się dziecka z dnia 2010.08.03 nr.3234/2010/1 wydanego przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej wynika, iż dziecko zostało martwo urodzone. W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji decyzji.
    Czy jeśli prawo nie reguluje tej kwestii jednoznacznie możemy się odwoływać od tej decyzji? I czy są duże szanse że po odwołaniu dostaniemy becikowe?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Rzeczywiscie art. 15d przytoczonej ustawy nakłąda warunek urodzenia żywego. Decyzja jest zatem zgodna z prawem.

Poleć forum