reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Becikowe i inne przepisy prawne:)

Gorgunia wypłatę wyliczają ze średniej z ostatnich 12 przepracowanych miesięcy:)

ale uscislajac - dotyczy to aktualnie obowiazujacej umowy, nie poprzednich (skoro nie ma kontynuacji stosunku pracy a zamiast tego przerwy). czyli jesli n tej umowie pracujesz ponad 12 miesiecy to fajnie ale jesli pracujesz 3-4 no to biora te 3-4, bo nie maja czego wiecej brac.
 
reklama
Jeśli komuś się przydarzy opisuję swój przypadek z Mężem byliśmy dziś w zus-ie aby dowiedzieć się co i jak wg ich przepisów:
Umowę o pracę mam do dnia 31.08 termin porodu na 19.09 - umowa zostaje przedłużona na podstawie kodeksu do dnia porodu. Moja szefowa nie przedłuży mi umowy na okres macierzyńskiego. Tym samym wypłatę macierzyńskiego przejmuje zus. Pracodawca ma obowiązek wypełnić odpowiedni formularz zus i przesłać go na adres albo mój albo odpowiedniego oddziału zus dodatkowo. Do zusu trzeba mieć jeszcze świadectwo pracy od tego pracodawcy oraz świadectwo urodzenia dziecka, kserokopię dowodu osobistego.
Jak pracodawca wystawi dokumenty trzeba je jak najszybciej przesłać - zawieść wszystkie do oddziału zus gdyż tym szybciej dostaniemy wypłatę swojego macierzyńskiego.
Wypłata macierzyńskiego to średnia z 12 mc przepracowanych brutto odjąć od tego 13,71% składki i od kwoty która wyjdzie trzeba odjąć jeszcze 18% podatku- są to jakieś liczby które w przypadku bycia bezrobotną na macierzyńskim w zusie opłacamy samodzielnie od kwoty brutto pensji którą otrzymywałyśmy.
Okres macierzyńskiego to 140 dni /20 tygodni możemy we wniosku od razu ubiegać się o dodatkowy macierzyński tj 4 tygodnie. Jeśli zrzekamy się macierzyńskiego tatuś może kontynuować nasz macierzyński trzeba złożyć odpowiedni wniosek w zusie a tatuś u swojego pracodawcy.
 
ja mam umowę do 13 stycznia 2013 to by mi przepadły 2 miesiące macierzyńskiego, czy w takim przypadku też Zus przejmie te świadczenia?
no i czy mogę skladać papiery do Zusu w mieście w którym urodzę i mieszkam, ale nie mam meldunku?
może ktoś się oriętuje?
 
stokrotka.af z zusem niestety jest tak ze zawsze działa tam gdzie jest meldunek ... i z doświadczenia wiem i już Ci polecam jeśli oczywiście jesteś w stanie załatwić sobie czasowy meldunek w miejscu gdzie jesteś powiem szczerze że ułatwi Ci to wizyty w zusie - bez których i tak sie nie obejdzie. czasem wystarczy jak załatwisz sobie taki czasowy meldunek np od początku stycznia na okres do 3 mc i już będziesz miała spokój i bliżej.
Pejkaa ma rację skonsultuj te pozostałe kwestie z prawnikiem ale też na spokojnie jak masz czas i siły dojedź do najbliższego zusu oni tam też wszystko wyjaśnią
 
stokrotka macierzynski bedziesz miec palcony przez zus.. ja mam umowe do konca wrzesnia i z tego co sie orientowałam to normatnie bede miala placone jeszcze caly macierzynski...
 
Stokrotka urlop wychowawczy przysługuje tytlko pracownikom... Ty od stycznia już nie będziesz zatrudniona więc nie przysługuje Ci urlop wychowawczy. Natomiast bylo tak, ze je zeli byłaś pracownikiem i dochód na osobę nie przekraczał 504 zł to wychowawczy był platny cos kolo 540 zł jeżeli przekroczyłaś jest bezplatny, ale musisz być zatrudniona na umowę o pracę
 
reklama
Do góry