reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

becikowe

Dołączył(a)
22 Luty 2017
Postów
4
jak to jest z becikowym jak zglosilam.sie do lekarza w 16 tyg ciazy? z tego co sie dowiedzialam to jeden tysiac mi sie nie nalezy bo za pozno zglosilam sie do lekarza a drugi tysiac powinnam.dostac jednorazowo becikowego jak mam niskie zarobki ? Jak to dokladnie jest???
 
reklama
Rozwiązanie
To ja Wam podsumuje:
1. becikowe - 1000zł z tytułu urodzenia dziecka, o ile dochód na osobę nie przekracza 1922zł
2. dodatek z MOPS z tytułu urodzenia dziecka (tzw. drugie becikowe) - niezależne od pkt. 1, przy czym dochód na osobę nie może przekraczać 504zł
3. kosiniakowe - dla osób nieubezpieczonych lub którym nie należy się zasiłek macierzyński (np. studentki) - 1000zł /m-c przez 12 miesięcy albo dla osób zarabiających mniej niż 1000zł - przysługuje wyrównanie do zasiłku macierzyńskiego do 1000zł przez 12 miesięcy
A dlaczego tak pozno?Należy się jeśli pierwsza wizyta odbyła się przed 10 tyg.
Jeśli masz fajnego lekarza i pogadasz z nim to wpisze Ci ze chodziłas od początku ciazy.
Oni muszą mieć jego pieczątkę i potwierdzenie że byłaś więc jeśli jest spoko to pójdzie Ci na rękę.
Dochód nie może przekroczyć 1922 zł na osobę.
Jeśli urodziłas w 2016 to biorą zarobki za 2015 rok.
A ten drugi tysiąc to za co?
Bo ja będę składać i coś mówią że niektórym należy się dwa becikowego?:p
 
Pogadaj z lekarzem żeby Ci wpisał że się zgłosiłas np w 9 tygodniu pierwszy raz a nie 16 jak jest w porządku to Ci tak napisze.i dostaniesz .ten tysiąc.
 
jak to jest z becikowym jak zglosilam.sie do lekarza w 16 tyg ciazy? z tego co sie dowiedzialam to jeden tysiac mi sie nie nalezy bo za pozno zglosilam sie do lekarza a drugi tysiac powinnam.dostac jednorazowo becikowego jak mam niskie zarobki ? Jak to dokladnie jest???
Link do: Dokumenty do becikowego - potrzebne papiery, warunki otrzymania zapomogi
Coś takiego jest bo babka w mopsie gadala ale nie pytałam jej dokładnie co gdzie i jak :D nie skumalam jej ale znajome mówiły że coś takiego jest tylko trzeba spełniać jakieś kryteria;)


Nie kumam bazy..:D
ale to becikowe extra to nie potrzeba zaswiadczenia od lekarza ze zglosilam.sie do 10 tyg ciazy moze tez byc ze zglosilam sie pozniej???
 
Do tego "drugiego becikowego" Twoj dochód nie może przekroczyć bodajze 504zl na osobe (tyle co do rodzinnego). Tu akurat nie jest wazne kiedy zgłosiłas sie do lekarza bo taki dokument nie jest wymagany.
 
reklama
Drugi tysiąc to dodatek z MOPSu dla kogoś, komu przysługuje rodzinne - po urodzeniu idziesz do MOPSu, składasz dokumenty do rodzinnego i zaznaczasz, że wnioskujesz też o dodatek z tytułu urodzenia dziecka i to właśnie jest "drugi tysiąc becikowego".
 
reklama
A dlaczego tak pozno?Należy się jeśli pierwsza wizyta odbyła się przed 10 tyg.
Jeśli masz fajnego lekarza i pogadasz z nim to wpisze Ci ze chodziłas od początku ciazy.
Oni muszą mieć jego pieczątkę i potwierdzenie że byłaś więc jeśli jest spoko to pójdzie Ci na rękę.
Dochód nie może przekroczyć 1922 zł na osobę.
Jeśli urodziłas w 2016 to biorą zarobki za 2015 rok.
A ten drugi tysiąc to za co?
Bo ja będę składać i coś mówią że niektórym należy się dwa becikowego?:p
Oprócz tych dwóch to jeszcze musi być przynajmniej jedna wizyta na trymestr.
Ale tak jak było napisane- większość lekarzy ci da pieczątkę że byłaś języki poprosisz bo im to różnicy nie robi.
 
Do góry