reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Bilans dwulatka

a mi lekarka mówiła że płaskostopie występuje u dzieci do 3 lat wiec sama nie wiem jak to jest bo pewnie ile lekarzy tyle opinii

tu znalazłam artykuł :Płaskostopie u dzieci do 4 roku życia traktowane jest jako fizjologiczne, zatem rodzice w tym okresie nie powinni się niepokoić. Płaskostopie występujące u dzieci powyżej 5 roku wymaga korekcji.
;-)

elfica - nie bój sie tego płaskostopia, bo to fizjologia u naszych małych dzieci.:tak: tak jak pisze Gosia, dopiero w 5 roku życia, gdy nie ustepuje należy szukac pomocy i ćwiczyc z dzieckiem. Jestem fizjoterapeutką i pracuję z dziećmi z wadami postawy, na szczęście coraz żadziej rodzice odsyłaja takie maluszki z płaskostopiem, bo to fizjologia;-). Ale jak widac jeszcze sie zdarzają.
Gorzej to z kolankami. Rozumiem, że krzywe to znaczy koślawe czyli X, tak? :baffled:Kolana razem, a stopy oddalone od siebie?:confused: Na to niestety musisz uważać. Pilnuj, aby nie siadał w klęku z nogami wyciągniętymi obok pupy (pupa pomiędzy stopami - ŹLE). Możesz się trochę bawić np w trzymanie piłki między kolanami i starać się złączyć stopu i np skakać, kulać się lub co Ci przyjdzie do głowy. (pamiętaj, że nasze dzieci są jeszcze małe i maluch może nie wykonac każdego ćwiczenia, bo nie utrzyma równowagi. Wtedy lepiej nie ćwiczyć, niż ćwiczyć źle). :happy2:Możesz w siadzie z nogami ugiętymi i podciągnietymi przytrzymać mu nóżki razem, piłka między kolana i sie pobujac na boki. jeżeli wada jest duża, to skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Co do bucików - niestety u nas dobre buty, to sa drogie buty. niejednokrotnie drozsze niż dobre buty dla dorosłych. Co to znaczy dobre buty:confused:
1) but się musi zginac nie w połowie, jak namolnie wciskaja sprzedawczynie w CCC (sory, ale mnie wkurzaja jak mi ciemnotę wciskają):wściekła/y:ale w 1/3 od przodu. Zobacz, gdzie sie zgina stópka jak maluch staje na palcach, spójrz na swoją stopę. To jest 1/3, nie połowa.
2) but nie musi byc ze skóry. Może byc tekstylny czy z jakiejś ekoskóry. Ważne, aby nie był workiem, przez który stópka nie może oddychać.
3) nie może obcierać. Szycia powinny byc zabezpieczone, zapiętek miękki.
4) pasek, który trzyma kostkę od przodu nie może uniemożliwiać zginania nogi w stawie skokowym. Czyli - albo pasek idzie nad kostka poziomo do okoła nogi nad stawem, albo jest nad śródstopiem.
5) dziecko musi mieć możliwość poruszania paluszkami i troche stópką, ale podczas chodzenia nóżka nie powinna się sama przemieszczać.

Wrzucę Ci kilka modeli fajnych bucików, żebyś wiedziala o co chodzi w tymi paskami:tak:
 
Ostatnia edycja:
reklama
do ewerysta

Widzisz ja zawsze chodzę zestresowana do naszej pediatry bo już wcześniejsze jej uwagi jak Eryk była malutki były nieuzasadnione - np. stwierdziła, że jak leży na brzuszku to patrzy tylko w jedną stronę a patrzyła na niego chwilę dosłownie - straszyła rehabilitacją a za miesiąc nawet nie pamiętała, że coś takiego mówiła - i to się powtarzało. Stąd moje uwagi. Co innego jakby był jakiś ciąg dalszy choćby wspomniała, że jest wszystko jak trzeba albo pokierowała dalej do specjalisty a tu nic.
Aha, no to rozumiem, faktycznie...lepiej zmienic, jak dziewczyny radza
 
A! i jeszcze do tego co dodala Antylopka: but powinien byc troche wiekszy od nozki, minimu 5 mm, maksimum 1cm, bo stopka w czasie chodu sie wydluza :). Nie moze byc za szeroki ani za waski...
I pytaie do Antylopki: czy maz tez do czynienia z dziecmi w wieku poznoniemowlecym, i takim ktore ZACZYNAJA chodzic?Bo tak jak pisalam wczesniej-juz pewne przejawy plaskostopia pojawiaja sie na etapie stawania przy meblach. Wiem bo moje dziecko rehabilitowalam sporo, i odrazu, jak Mala jeszcze zaczyna stawac na nzoki juz neurolog i rehabilitantka mowi o tej tendencjins twaiania stopek na wew. krawedziach. Rowniez ZAwitkowski o tym pisze, ze owszem plaskostopie jest, ale powinno byc wyraznie widac ze dziecko stawia nozki rowno (czyli nie jak chaplin) i na zew. krawedziach. Takze to potwierdza ortopeda, wioec chyba jednka cos w tym jest?Bo wlasnie potem biora sie wady postawy, jak sie takie symptomy lekcewazy.
JA z tego powodu (oczywiscie dochodzi ten siad plotkasrki, pupa miedzy nozkai), jestem w poradni rehabilitacyjnej i chodzimy na basen, zeby zapobiegac tym tendencjom
 
ewrysta - tak, mam dzieci powyżej roku, ale, jak poniekąd piszesz, nie dlatego, że maja plaskostopie, tylko złe nawyki w ustawianiu stópek. Często pomocne są buciki o charakterze rehabilitacyjno-ortopedycznym i uświadomienie rodziców, na co zwracać uwagę.
Nie wim jak to wyglądało u Was, ale my na kontroli bioderek byliśmy 3 razy - jak Wiki miała miesiąc, 3 miesiące i jak samodzielnie chodziła. Nie wstała przy szafie i biegła do napotrkanego przedmiotu, żeby móc się złapać= wpaśc na niego i zatrzymać, tylko jak potrafila iść, zatrzymać sie bez pomocy, iść dalej, zminić kierunek. Ortopeda patrzył jak dziecko idzie w bucikach i na boso. Takie wizyty moga byc bardzo pomocne, bo przeciez nie każdy rodzić dostrzega szczegóły w błędach w chodzie, siadaniu itp.
jak sie wcześnie dostrzeże, to rehabilitacja jest dla dziecka zabawą, a nie pracąi poprawa szybko przychodzi.
Pozdrawiam
 
Mowa sie nie przejmuj moj tez na bilansie nie mowil pani doktor sie sptała czy rozumie a poniewaz my i tak chodzimy do logopedy wiec dała spokoj a maly zaczoł mowic jak mial ponad 3 lata
i zgadzam sie z Antylpa ze rehabilitacja jest zabawa dla dziecka i nie ma powodow sie jej bac
 
Anytlopka-my wlasnie jestesmy przed wizyta ortopedy. Jestesmy pod jego opieka od 1 m-ca zycia, bo corka miala podejrzenie o dsypalazje, ale okazalo se bezpodstawne. No i tak jak mowisz, kolejna wizyta ma sie odbyc wtedy dy dziecko chodzi samodzielnie od 2 m-cy. Wiec sie zgadza. Tylko wiesz , przeraza mnie jak czasami rodzice sa niedoinformowani: boja sie dac dziecku samodzielnosc, troche natury pod nogami (jak w cytowanym wczesniej artykule); no i te buty, jeszcze dziecko nie siada, a juz buty ma na nogach:szok:. Nam ortopeda (we Wroclaiwu chodzimy ponoc do najlepszego) powiedzial zebysmy dziecka nie daj Boze nie prowadzali za rece jak zacznie stawac, nie pomagali wstawac jak upadnie, i nie chronili przed upadkami (widomo do granic rozsadku), to sama bedzie sobie radzic. I tak sie stalo, jeste bardzo samodzielna w tym poznawnaiu swiata.
A buty jak najpozniej, kiedy dziecko juz sprawnie chodzi i mozna z nim chodzic na piesze spacery. I ja sie tego trzymam, ale nie powiem ile jestesmy krytykowani i jak patrza na nas inni rodzice :rofl2:. Nie wposminajac o wyborze butow. Dlatego sie wypowiadam ze warto byc uczulonym na to plaskostopie od poczatku, a nie jak dziecko ma juz 4 czy 5 lat...Moj maz je ma i wiem jak bola go czesto gnaty.
 
ewerysta - zgadzam się;-) Nie jestem lekarzem, tylko fizjoterapeutą, ale w tej dziedzinie medycyny gdzie WIEM, staram sie mówic koleżankom i rodzinie i one jak się zapytają lekarza, to on potwierdza:tak:, ale żeby samemu powiedziec, czy zwrócić na cos uwagę, wyczulić rodziców, to nie maja niektórzy czasu:no:. A skąd ma niby taki rodzic księgowy czy kierowca wiedziec o dysplazji stawów biodrowych??:confused:
Moja tez długo wojowała bez butów. Do tej pory, jak możliwośc to biega na boso - po trawie czy piasku, w domu jak sie bawi na dywanie, a w upały to nawet tam, gdzie mam parkiety.
 
reklama
elfica - na wygląd są ok, tylko podeszwa w drugich od końca jest dośc gruba i masywna, więc trzeba sprawdzić, czy sie dobrze zgina. najlepiej bucik jest przymierzyć, zobaczyć czy dziecku sie łatwo idzie, czy nie obciera. w ogóle, to najpierw wyjmij wkładkę i zmierz stópke na samej wkładce (na stojąco - niektóre maja zarysy gdzie powinny byc paluszki, aby bucik byl ok.
kapcie to zależy jakie masz podlogi. Wiki lubi najbardziej chodzic na boso lub w skapetkach antypoślizgowych i tak chodzi przez większośc czasu. Ma tylko kapcioszki do kapieli i te piankowe buciki z paskiem na pięte i czasami w nich chodzi.
 
Ostatnia edycja:
Do góry