reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

bioderka - 8,5 m dziewczynka

eddi29

MamaZosiaszka
Dołączył(a)
3 Wrzesień 2009
Postów
226
Miasto
śląsk
Witam, pediatra u mojej 8,5 m córki zauwazył słabe odwodzenie biderek i dał skierowanie do ortopedy i ośrodaka rehabilitacyjnego. Jesteśmy po wizycie u ortopedy, który napisał w książeczce zdrowia:
W usg bioderek P=Ia L=Ia, ograniczenie odwodzenia i rotacji zewnętrznej (odpowiednio 20 stopni i 10 stopni) Dziecko nie wymaga rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego. Kontrola w pionizacji.
W ośrodku rehabilitacyjnym po zbadaniu przez lekarza od rehabilitacji ruchowej córka dostała skierowanie na rehabilitację względu na "słabe" bioderka i zakrojony zakres odwodzenia. Jesteśmy po dwóch wizytach, mała płacze podczas rehabilitacji. Rehabilitantka czuje "pewien opór" w bioderkach. Rehabilitacja trwa 30 min i ma odbywac się 2 razy w tygodniu. Rehabilitowana metodą Bobath.
Zastanawiam się teraz co robić, kto ma rację. Ortopeda dodał, że lepiej z dzieckiem pobawić się w domu niż niepotrzebnie rehabilitować, narażac na stres itp. Nie wiem co oznaczają cyfry 20 i 10 stopi czy to dużo czy mało? Dodam, że córka miała w okresie noworodkowym robione dwa razy usg bioderek które wyszło dobrze. Mała w chwili obecnej przekręca się z plecków na brzuszek i odwrotnie. Próbuje pełzać po zabawkę ale łatwiej jest jej sę po nią poturlać. Nie raczkuje, nie siada, nie siedzi samodzielnie. Moim zdaniem córka rozwija się wolniej ale prawidłowo (mam porównanie z starszą córką, która również robiła pewne czynności wolniej), mała jest uśmiechnięta, pogodna.
Bardzo proszę o opinię. Nie chciałabym niczego zaniedbać ale i również nie chciałbym niczego przyspieszać w rozwoju córki. Nie martwi mnie u niej brak pewnych umiejętności tylko sprawa odwodzenia bioderek.
Z góry dziękuję za odpowieź, pozdrawiam.
raport
 
reklama
Przepraszam, zapomniałam napisać, że u ortopedy byliśmy prywatnie bo z NFZ trzeba czekać 3miesiące. Zapłaciliśmy słono za wizytę i raczej już nie stać nas na koleję no chyba że poczekamy na wizytę państwową.
 
Witam, proszę nie rezygnować z rehabilitacji, to fajny sposób na stymulację rozwoju. A co do bioderek, to: wyniki USG sa prawidłowe, ale trzeba poprawić odwodzenie, cyfry 10 i 20 stopni to pomiar ile brakuje do pełnego odwiedzenia. Proszę spróbować dodatkowo zakładać tetrową pieluszkę na pampersa ALE! UWAGA!: pampers musi być zapięty ponad zgięciem bioderek i body trzeba rozciąć na szwach po 4 cm aby nie utrudniało zgięcia i odwiedzenia. Zapięte body ma podtrzymywać pieluchy na swoim miejscu, żeby się nie zsuwały na uda. Proszę spróbować, to prosty sposób na poprawę. Pozdrawiam.
 
Do góry