reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Błagam o porady :( wysokie nt i test pappa 1;38 /21lat

Mi amnio zaproponowano dopiero w 17 tc a jestem w 12 tc to co mam czekać 5 tyg i umierać każdego dnia z nerwów? Gdyby to Nifty było fałszywe to nie było by zlecane jak każde badanie może się mylić i nigdzie nie jest podane 100% wiec każdy robi na swoją odpowiedzialność. Ja mam usg Ok nt jest średnia kilku pomiarów gdzie najwiecej wyszło 2,4 w pierwszej ciąży miałam nt 2,19 tylko to było 7 lat temu wiec ryzyko wyszło niskie może moje dzieci maja taka urodę i tej myśli się trzyma. Nie każdy z nas jest w stanie wychować chore dziecko tylko w naszym kraju nikt nie liczy się z matka i jest jak jest.
Jeżeli Cię stać na to badanie i nie będziesz musiała zaciskać pasa, żeby to badanie kupić, to oczywiście możesz je zrobić dla świetego spokoju.
Ale mówienie: jest pani w 12/13 tc, ryzyko wynosi 1:4, zróbmy sobie teraz badanie za 2000 zł, to wykluczymy 3 rzeczy. A później sobie zrobimy kolejne badanie, żeby wykluczyć inne. A jeszcze poczekajmy na wynik 10 dni roboczych i opóźnijmy decyzje o amniopunkcji… z tego, co wiem, to większość amniopunkcji jest robionych w 15 tc, ale trzeba się na nią wcześniej zapisać.
 
reklama
Jeżeli Cię stać na to badanie i nie będziesz musiała zaciskać pasa, żeby to badanie kupić, to oczywiście możesz je zrobić dla świetego spokoju.
Ale mówienie: jest pani w 12/13 tc, ryzyko wynosi 1:4, zróbmy sobie teraz badanie za 2000 zł, to wykluczymy 3 rzeczy. A później sobie zrobimy kolejne badanie, żeby wykluczyć inne. A jeszcze poczekajmy na wynik 10 dni roboczych i opóźnijmy decyzje o amniopunkcji… z tego, co wiem, to większość amniopunkcji jest robionych w 15 tc, ale trzeba się na nią wcześniej zapisać.
Ale skoro wychodzi wg programow największe prawdopodobieństwo ZD to może lekarz tym się sugeruje...sama już nie wiem. Wiem jedno czas płynie strasznie wolno gdy się czeka. Jestem w 14 tyg. (Wynik ma być w pon. Lub wtorek)więc na amniopunkcje muszę poczekać.
 
Twierdzi Pani, że jak w usg wychodzą niepoprawne wyniki i kobiety robią testy nifty, harmony etc. I wychodzi niskie ryzyko to one są nic niewarte?
Są dużo warte bo mówią nam z niemal 100% pewnością jak stoimy z trzema najczęstszymi trisomiami.
Ale też uważam zalecanie NIPT przydużym ryzyku wad za błąd w sztuce. Dlatego że - i każdy lekarz to wie - pappa jest bardzo nieswoistym wskaźnikiem. Duże ryzyko dla np T21 nie gwarantuje że dziecko ma ZD. Może mieć. Może być zdrowe. Może mieć triplodię która na usg w tym wieku wyglada jak zdrowe dziecko i w testach NIPT nie wyjdzie.(taka sytuacja była z dzieckiem mojej przyjaciółki - idealne sanco, dwa tygodnie radości i wychodzące nagle na usg wady OUN...) A jest to wada dużo poważniejsza od ZD. Więc w przypadku podejrzeń wad z wysokim ryzykiem, zgodnie z wytycznymi ptgip kolejnym krokiem diagnostycznym jest amniopunkcja (lub wcześniej biopsja kosmówki).

Ale są osoby które np z przyczyn ideologicznych nie zrobią amnio i wtedy NIPT jest dla nich najlepszym narzędziem dla nich dostępnym. Są sytuacje kiedy dziecko ma typowe cechy t21 i rodzice chcą to tylko potwierdzić moc się lepiej przygotować na opiekę nad chorym dzieckiem.
Są sytuacje kiedy amnio jest niewskazana ze względów medycznych.
To nie jest czarno białe.
 
Są dużo warte bo mówią nam z niemal 100% pewnością jak stoimy z trzema najczęstszymi trisomiami.
Ale też uważam zalecanie NIPT przydużym ryzyku wad za błąd w sztuce. Dlatego że - i każdy lekarz to wie - pappa jest bardzo nieswoistym wskaźnikiem. Duże ryzyko dla np T21 nie gwarantuje że dziecko ma ZD. Może mieć. Może być zdrowe. Może mieć triplodię która na usg w tym wieku wyglada jak zdrowe dziecko i w testach NIPT nie wyjdzie.(taka sytuacja była z dzieckiem mojej przyjaciółki - idealne sanco, dwa tygodnie radości i wychodzące nagle na usg wady OUN...) A jest to wada dużo poważniejsza od ZD. Więc w przypadku podejrzeń wad z wysokim ryzykiem, zgodnie z wytycznymi ptgip kolejnym krokiem diagnostycznym jest amniopunkcja (lub wcześniej biopsja kosmówki).

Ale są osoby które np z przyczyn ideologicznych nie zrobią amnio i wtedy NIPT jest dla nich najlepszym narzędziem dla nich dostępnym. Są sytuacje kiedy dziecko ma typowe cechy t21 i rodzice chcą to tylko potwierdzić moc się lepiej przygotować na opiekę nad chorym dzieckiem.
Są sytuacje kiedy amnio jest niewskazana ze względów medycznych.
To nie jest czarno białe.
u mnie były nieprawidłowości na usg, nie dane było mi zrobić amnio (w sumie nie wiem czy bym się zdecydowała), dlatego zrobiłam nifty pro - nawet ze względu na ubezpieczenie wyniku, wyszło niskie ryzyko. Na dzień 31 maja było wszytsko ok, łącznie z osobnym echem serca. Mimo bardzo, bardzo dużych obaw mam nadzieje ze wynik nifty pro jest u Nas rzetelny..
 
Przepraszam, że powiem w taki sposób. Wszystko zależne jest od tego co chcemy zrobić dalej. Jeśli tylko kolejno potwierdzac wady, jesli takie wyjda.. żeby ustalić plan działania po porodzie to ja wszystko rozumiem. Ale jeśli chodzi o terminacje ciąży to czas gra główną rolę. Wszystko zależy od naszego myślenia.

Ja już na starcie w kolejnej ciąży zrobię nifty, niezależnie od badania USG. @kasiaa91 proszę powiedz mi czy jest jakieś lepsze badanie na start ? Bez podejrzeń.. biopsja kosmowki jest już inwazyjna.. masz takie samo podejście więc proszę o wiedzę.
 
Bo na przyklad nie można jej zrobić w 12 tygodniu ? Nt podwyższone nie jest chyba jakaś wielka nieprawidłowością siostra narzeczonego miała 2.9 i wszystko ok taka natura
Jeśli na usg wychodzi wszystko dobrze poza nt i wynik sanco wyjdzie dobrze też radzicie zrobić ? Ja np robię sanco żeby spokojniej czekać do aminopunkcji a jak wyszło by źle zrobiłabym biopsję kosmówki ponieważ nie mam warunków absolutnie żadnych do tego żeby chore dziecko wychowywać :( nie jestem wyrodną osobą po prostu wiem że nie mogłabym pomóc dziecku jak trzeba
Zrobiłam sanco w pierwszym możliwym dniu kiedy się dalo, tak żeby zdążyć jeszcze na aborcję w Czechach przed 12 tygodniem. Nie uważam się za wyrodną osobę mimo że zrobiłabym to z własnej wygody. Raczej za nieglupią.
 
Czy ten lekarz jest genetykiem? Skierował Cię do poradni genetycznej?
Z tego co wiem ma uprawnienia do badań prenatalnych, jednym z dwóch w moim mieście.co najciekawsze w połowie 11 tygodnia stwierdził, że jest wszystko w jak najlepszym porządku, przy kolejnych badaniach w 12 tyg. okazał się, że dziecko nie ma nosa i jest fala wsteczna w serduszku.Na podstawie programu wyliczył ryzyko.Wczesniej byłam u innego lekarza który zaniepokojony przeziernoscia karku 3.2 pokierowal mnie na badania prenatalne ostatecznie w 11 tygodniu przeziernosc karku wyniosła 1,7
 
reklama
Przepraszam, że powiem w taki sposób. Wszystko zależne jest od tego co chcemy zrobić dalej. Jeśli tylko kolejno potwierdzac wady, jesli takie wyjda.. żeby ustalić plan działania po porodzie to ja wszystko rozumiem. Ale jeśli chodzi o terminacje ciąży to czas gra główną rolę. Wszystko zależy od naszego myślenia.

Ja już na starcie w kolejnej ciąży zrobię nifty, niezależnie od badania USG. @kasiaa91 proszę powiedz mi czy jest jakieś lepsze badanie na start ? Bez podejrzeń.. biopsja kosmowki jest już inwazyjna.. masz takie samo podejście więc proszę o wiedzę.
Badanie prenatalne miałam w 13 TC, w 14 wyniki nifty, więc amnio i tak nie mogłam jeszcze zrobić, czas nie miał tu znaczenia, bo zanim mogłam zrobić amniopunkcję, dostałam już wyniki.

Z resztą u mnie USG miało markery na zd, a pappa była idealna, więc ryzyko wraz z krwią były 1:1300, a bez krwi 1:67. Amnio mi nie przysługiwało w tej sytuacji.
 
Do góry