reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Bliźniaki jednojajowe

Sarenka89

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
3 Styczeń 2014
Postów
135
Miasto
Rzeszów, Poland
Witam, wczoraj dowiedziałam się że pod moim serduszkiem już nie bije jedno serce a dwa, dwa maluchy jednojajowe, oczywiście oprócz ogromnego szoku przeczytalam już wszystkie strony o zagrożeniach związanych z taką ciążą, statystyki poronień itd. Mam przed oczami miliony czarnych scenariuszy, czy jest tu ktoś z podobnym "problemem" zbyt dużej wiedzy na temat bliźniaków jednojajowych.

Pozdrawiam, przerażona Mama.
 
reklama
Cześć Sarenka89, jestem w 21tc jednojajowej. To ciążą jednokosmówkowa, dwuowodniowa. Na początku też byłam przerażona i non stop szukałam informacji w internecie. Dam Ci dobrą radę, oczywiście warto coś wiedzieć na ten temat, bo łatwiej zrozumieć, to co mówią lekarze ale najlepiej wybrać dobrego lekarza, specjalistę od tego rodzaju ciąż i mu zaufać. Tego typu ciążę są objęte szczególną kontrolą. Ja mam np usg robione co 2 tyg, a chodzę do państwowej przychodni specjalizującej się w ciążach mnogich. Nie czytaj zbyt dużo, bądź pod dobrą opieką a wszystko będzie dobrze:-)
 
Witam moje dzieci są jednojajowe i choć ciąża była jednokosmowkowa dwuowodniowa to dopiero testy DNA są w stanie określić czy rzeczywiście dzieci są jednojajowe (mieliśmy takie testy zrobione zaraz oo urodzeniu) ciążę najlepiej zeb y prowadził lekarz który specjalizuje się w ciazach jednokosmowkowych (jeżeli mamy jedno łożysko) może wystąpić ttts syndrom źle przepływy ja jestem przykładem ze nawet najgorsza historia może się dobrze skończyć w ciąży miałam dosłownie wszystkie patologie dzieci urodziły się 9 tyg wczesniej najadlam się strachu a teraz rozrabiaja i chowają się świetnie maja nawet ta sama wade spodziewactwo i ta sama grupę krwi i choć są podobni jak dwie krople wody to charakterki maja zupełnie różne jeden rozdania a drugi aniołek pozdrawiam:-)
 
Dziękuje za odpowiedź, od razu jakoś mi lepiej kiedy wiem że gdzieś ktoś zmaga lub zmagał się z taką samą sytuacją, czy któraś z was ma lub miała ten syndrom ttts ? tego się najbardziej obawiam. żeby tylko urodziły się zdrowe. Pozdrawiam.
 
U mnie syndromu nie ma póki co ale właśnie dlatego mam robione co 2 tygodnie usg, aby w porę wychwycić syndrom podkradania. Dlatego właśnie tak ważne jest bycie pod opieką specjalisty od ciąż jednokosmówkowych. Wiem co czujesz, bo na początku czułam się tak samo ale w tej chwili już niewiele od ciebie zależy, poprostu dbaj o siebie i bądź pod opieką dobrego specjalisty. Musisz myśleć pozytywnie, wszystko będzie dobrze:-)
 
Syndrom ttt objawia się tym ze jedno z dzieci przestaje rosnąć ja np miałam źle przepływy tzn do dziecka dochodziło mniej krwi i nie rósł dobrze w syndromie krew miesza się nie wiem dokładnie ale jest jakiś ośrodek w Pl który przeprowadza zabieg laserowy i tak najważniejsze to mieć dobrego lekarza który zna się na USG i potrafi szybko wychwycić zmiany ciąża jednokosmowkowa jest wysokiego ryzyka wiec trzeba się oszczędzać ja nie lezalam non stop ale praktycznie nic nie robilam u mnie jeszcze dzien przed cc dzieci przerwaly membrane i skonczylam na jednoowodniowej ciazy :-) Sarenka ja tez balam się syndromu najbardziej a i tak go nie miałam trzeba dobrze się nastawić wybrać dobry szpital najlepiej 3referencji wczesniaczej :-)
 
Sarenka89 nie leżę. Póki co z ciążą wszystko jest ok, szyjka też w porządku i lekarz nie wspominał nic o leżeniu. Żyję normalnie z tą różnicą, że już nie pracuję, bo nie jestem w stanie wysiedzieć 8h przed komputerem (boli mnie kręgosłup). Oczywiście staram się oszczędzać i odpoczywać ale to wszystko.
Mama290 z tego co wiem, to na mazowszu jedynym ośrodkiem wykonującym zabieg laserowy odnośnie tts jest szpital kliniczny przy Pl.Starynkiewicza. Tam mam prowadzoną ciążę, bo to szpital o najwyższym 3 stopniu referencyjności i mają przychodnię ciąż mnogich. Jestem bardzo zadowolona z ich opieki.
 
Co to jest ten stopień referencyjności ? Nigdy o tym nie słyszałam, jestem z Podkarpacia i obawiam się że nie znajdę tu takiej opieki. Mój lekarz (gabinet prywatny ) prowadził dwie takie ciąże więc nie wiem czy jest jakimś ekspertem, co prawda to bardzo dobry lekarz ( jeden z 3 najlepszych w Rzeszowie ), ale szukam wciąż takiego lekarza który miał z tym większe doświadczenie
 
reklama
Do góry