reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ból w okolicach lędźwiowych w ciaży

Catsun

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Styczeń 2014
Postów
1 023
Miasto
Jaworzno
Witam. Mam pytanie od 2 dni czuję jak by lekki ból i jak by drętwienie w okolicach lędźwiowych kręgosłupa. Nie jest to silne.. Ale niepokoi mnie. Zastanawiam się czy to dziecko uciska mi jakiś nerw czy przeciążenie. Mam już mały brzuszek. Czuję ruchy dziecka. Niepoi mnie to a wizytę mam za tydzień.. Jestem w 19 tygodniu. Proszę o rade:(
 
reklama
Ból kręgosłupa lędźwiowego w czasie ciąży jest bardzo częsty i jest to zjawisko fizjologiczne, wynikające ze zmian w sylwetce kobiety (inne ustawienie miednicy), z rosnącego brzuszka, który jest równoważony napięciem mięśni przykręgosłupowych (stąd zwykle ból); działają też hormony, rozluźniające tkankę łączną, w tym więzadła, co również jest kompensowane zwiększonym napięciem mięśni grzbietu.
Aby zapobiegać bólowi, warto unikać dźwigania ciężkich rzeczy, jeśli już coś podnosić to przez klęknięcie lub kucnięcie, z plecami prostymi, trzymając ciężar jak najbliżej ciała - nie pochylać się do przodu stojąc na prostych nogach, gdyż bardzo silnie obciąża to kręgosłup piersiowo-lędźwiowy. Przy dłuższym staniu np w kuchni, można pod jedną stopę podłożyć niski taborecik, co spowoduje spłycenie lordozy lędźwiowej i przyniesie ulgę.
Kiedy już kręgosłup boli, pomocny będzie delikatny masaż tej okolicy - można pójść na specjalistyczny zabieg masażu ciążowego, lub poprosić bliską osobę, żeby rozmasowała bolesną okolicę - przyniesie to rozluźnienie i ulgę.
Dobrą pozycją odciążającą kręgosłup jest leżenie na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych.
Pomóc może też umiarkowana aktywność fizyczna, gimnastyka, rozciąganie - ponieważ wyrówna napięcie mięśniowe, poprawi ukrwienie i spowoduje wydzielanie endorfin, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe.

Myślę, że te zalecenia powinny pomóc:) Oczywiście na wizycie u lekarza warto wspomnieć o bólu, tak jak o wszystkich innych dolegliwościach, jednak myślę, że moje wyjaśnienie może trochę uspokoić.
Pozdrawiam,
Maria
 
Do góry