reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Brak Prawej dwójki

anihira

Kluskowa mama :)
Dołączył(a)
29 Kwiecień 2009
Postów
814
Miasto
Chełm
Witam
Mam trochę nietypowe pytanie Mój synek Kuba ma teraz 13,5 miesiąca Urodził się z prawostronnym rozszczepem wargi i podniebienia miękkiego Ma również minimalnie zaznaczony rozszczep na wyrostku zębodołowym widoczny w zasadzie tylko dla specjalistów (mimo szczerych chęci nie potrafię go dokładnie zlokalizować więc jest naprawdę minimalny) Jesteśmy już po operacji wargi i podniebienia Kiedy na kontroli u chirurga pytałam o zęby pani profesor kazała czekać cierpliwie aż same wyjdą żeby dokładnie stwierdzić co dalej. I tu właśnie jest problem Kuba ma juz wszystki jedynki i trzy dwójki, zaczynają mu intensywnie isć trójki i czwórki a tego konkretnego zabka nie ma (dwójka po stronie rozszczepu) i nie bardzo widać żeby coś się działo z dziąsłem. Czy powinnam mu jednak zrobić prześwietleni i sprawdzić zawiązki zębowe, czy może jeszcze spokojnie poczekać? Dodam jeszcze że jesteśmy pod stałą opieką ortodonty niestety kolejna wizyte mamy umówioną dopiero w maju (straszne kolejki:no:)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam.
U dzieci, które urodziły się z rozszczepami w zakresie wyrostka zębodołowego zaburzenia w wyrzynaniu się zębów występują prawie zawsze. Może dotyczyć to czasu, miejsca oraz ustawienia w łuku zębodołowym. Ząbkowanie może być opóżnione, zęby mogą wyrastać poza łukiem zębowym, mogą być obrócone bądź przechylone.
Ponieważ, jak piszesz, Kuba ma dopiero rok i 2 mieś.to dziś nie martwiłbym się brakiem dwójki. Wg mnie o wiele ważniejszą sprawą jest kontrola chirurga i ortodonty w zakresie rozwoju podniebienia i wyrostka zębodołowego szczęki. Zapewne będą potrzebne w przyszłości aparaty ortodontyczne, a w toku dalszego leczenia może się także okazać, że Kuba będzie miał wykonany za kilka lat zabieg korekcyjny na wyrostku szczęki.
Ciężko mi jest napisać coś więcej ponieważ nie znam małego pacjenta. Myślę, że należy posłuchać pani profesor i po prostu czekać.
Pozdrawiam.
 
Do góry