reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Brak świadectwa pracy

aguska2017

Fanka BB :)
Dołączył(a)
12 Listopad 2010
Postów
8 056
Miasto
Elbląg-Płock
Witam mam taką nie przyjemną sytuację i w sumie nie wiem jak mam się za to zabrac.
Zacznę od tego że pracowałam w salonie kosmetycznym najpierw na stażu przez 7 miesięcy a potem szefowa zatrudniła mnie na okres od 1 czerwca 2009r do 30 września 2010r.Ja gdy podpisywałam z nią umowe musiałam być już w ciązy ale nie wiedziałam.pod koniec czerwca oznajmiłam to szefowej oczywiście nie była zachwycona ale nadal pracowałam.w połowie lipca poszłam na zwolnienie.urodziłam 21 stycznia potem przeszłam na urlop macierzyński do 9 czerwca a następnie na urlop wychowawczy do końca umowy czyli do 30 września tego roku.Na świadectwo pracy czekałam około miesiąc bo dodam że moja była pracodawczyni nidgy nie dawala nic w terminie więc czekałam.Następnie mój mąż poszedł do tej pani zakładu i oczywiście nigdy nie mógł jej zastać więc przekazywał wiadomość przez innych pracowników dodam że telefonów nie odbiera.Dopiero w listopadzie był wtedy gdy ta pani także była i oznajmiła że musi wziąść jakieś dokumenty od byłej księgowej.I że wtedy prześle moje dokumenty listownie.obiecała to zrobić do końca listopada w tym czasie oczywiście probowalam sie dodzwonić do tej pani także juz z innych numerów telefonu ale nie odbierala.Nie wiem gdzie mam to dokładnie zgłosić czy iść do PIP-u?
Dodam że pracowalam w płocku ale pod koniec pażdziernika tego roku przeprowadziliśmy sie do Elbląga i nie wiem czy muszę pojechac do płocka aby zgłosić to naruszenie czy mogę tą sprawę załatwic w elblągu?
prosze o pomoc
 
reklama
Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy niezwłocznie (w terminie 7 dni) po ustaniu stosunku pracy.
W razie niespełnienia tego obowiązku pracownikowi, który poniósł szkodę z tytułu nieotrzymania świadectwa w terminie przysługuje odszkodowanie w kwocie nie przekraczającej wysokości zarobków za okres 6 tygodni. Należy w tym przypadku złożyć wniosek o odszkodowanie do Sądu Pracy i oczywiście nalezy udowodnić fakt poniesienia szkody.
Odrębną kwestią jest ewentualne powiadomienia PIP - ma Pani do tego prawo.
 
Myślę, że w zaistaniałej sytuacji możliwe jest zgłoszenie faktu nieotrzymania świadectwa do PIP w Elblągu.Niemniej sądzę, że to przedłuży sprawę.
Na Pani miejscu zgłosiłabym sprawę do PIP w Płocku drogą pisemną (wysłałabym listem poleconym). Skarga nie moze być anonimowa, ale nie jest konieczne dokonanie zgłoszenia osobiście.
 
Witam zglosiłam tą sprawe do PIP-u tak jak pani doradziła była szefowa nagle sobie o mnie przypomniała i ma mi wręczyć pocztą świadectwo pracy.Widocznie Państwo z PIP-u szybko zareagowali:-)
Mam pytanie dotyczące odszkodowania bo wiem że mogę się o takie starać z tym że nie mam pojęcia jak się za to zabrać co jest potrzebne?jakie dokumenty?prosze o pomoc z góry dziękuje
 
A czy wystarczy fakt że chciałam się zarejestrować w Urzędzie Pracy a przez brak świadectwa pracy nie mogłam i była to duża przeszkoda w znalezieniu pracy a także nie miałam ubezpieczenia czyli jaka kolwiek wizyta u lekarza musiałaby być prywatnie.Czy takie argumenty wystarczaja?czy to zbyt mało?
 
reklama
Materiał dowodowy ocenia sąd. Musi Pani jednak udowodnić, że":
1. chciała się Pani zarejestrować w UP
2. odmówiono Pani wyłącznie z uwagi na brak świadectwa
3. gdyby była Pani zarejestrowana znalazłaby Pani pracę.
 
reklama
Do góry