reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Bruksella

Witam serdecznie

Mam do Was ogromna prosbe. Moja przyjaciolka ktora jest w 15 tyg ciazy, wyjezdza z mezem na 3 lata do Brukseli. Moglybyscie w skrocie opisac ( albo podac linka do informacji ) jak wyglada tam opieka w ciazy i z jakimi kosztami nalezy sie liczyc. Dodam, ze ona bedzie dopisana do ubezpieczenia meza.
Pozdrawiam
Agnesta
 
reklama
Hej Agnesta!
Kilka informacji dla Twojej kolezanki.Wizyty u ginekologa:jesli chodzisz do kontroli co miesiac,lekarz bardzo chetnie i bez pytania robi USG,uwaga-kasa chorych pokrywa koszty tylko 3 USg,wizyta plus usg ok50 euro.Co do porodu w szpitalu,ubezpieczenie (hospitalisatie verzekering)pokrywa calosc,ale nalezaloby sie dopytac.W szpitalu dostajesz pokoj jednoosobowy,pobyt +- 5 dni.W tej kwestii mam malo doswiadczenia,moje dzieci urodzily sie w domu.Polozna przychodzila do mnie przez 7 dni,koszt=jakies 150 euro pokryla calkowicie kasa chorych.Dostaje sie tez premie(becikowe?)Ok 700 euro i jednorazowo czek 120 e (tu zalezy do jakiej kasy jest sie zapisanym,my nalezymy do CM-christelijke mutualiteit)oraz pudlo z gadzetami typu:skarpetki,grzechotka,bajeczka dla malucha,pare kuponow znizkowych na pampersy itp.Z niemowlakiem mozna chodzic na kontrole do Kind&Gezin,bezplatnie wazenie,mierzenie,szczepionki,itd.Kind&Gezin ma swoja strone int.,ale nie pamietam dokladnego adresu,wyszukiwarka pomoze :)Masz wiecej pytan? :)"Wal smialo" :)
 
Bardzo dziekuje za odpowiedz :)
Mam jeszcze pytanie odnosnie jezyka, czy sa duze problemy zeby znalesc lekarza angielsko jezycznego?
I jeszcze pytanie o koszty, bo nie wiem czy dobrze zrozumialam pierw trzeba zaplacic za pobyt w szpitalu a potem kasa oddaje?
Pozdrawiam
A
 
hej,Agnesta
No problem,kazdy(no prawie)lekarz mowi po angielsku,chociaz w Brukseli to pewnie sami francuskojezyczni.Z oplatami w szpitalu to jest tak:trzeba miec przy sobie zolte nalepki z kasy chorych tzw.gele klevers i SIS-kaart,zawsze prosza o to w recepcji,czasem tez podczas wizyty u lekarza(to dowod na to ze ma sie jakies ubezpieczenie),szpital na tej podstawie zalatwia wszelkie oplaty bezposrednio z kasa chorych.Jesli maz twojej kolezanki jest tutaj legalnie i ma ubezpieczenie,to nie powinno byc zadnych problemow.Aha,jeszcze jedno,ja na co dzien posluguje sie flamandzkim,jak na prawde jest w Brukseli?Hmm,podejrzewam,ze kroluje tam francuski i pewnie w tym jezyku trzeba sie zmagac z biurokracja ;)
 
Dziekuje za odpowiedzi
Koleazanka jest Czeszka, mieszkajaca obecnie w Anglii dlatego tez pytalam sie angielsko jezycznych lekarzy.
Pozdrawiam :)
 
Hehe no tak.. ja mieszkam w samej Brukselii i tu już troszkę lekarzy mi się przewineło :) Najbardziej przypadła mi do gustu polka która jest bardzo popularna wśrodowisku brukselskim :).

A tak w ogóle witam Cię miss dior i nula! :)
Miło że znalazły się nowe mamuśki! :)
 
hej,hej,
Polskich mamus w Belgii jest mnostwo,tylko pewnie nie wiedza o istnieniu tego forum.Szkoda,ze wszyscy mieszkaja tak straaaasznie daleko ;) Przy Brukseli Hasselt(gdzie czasem mozna mnie spotkac)to raczej prowincja ;D.
 
reklama
Do góry