reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

cebula, malina czy apteka czyli jak nie dać się chorobom

znalazłam ciekawą propozycję polecaną dla kobiet w ciąży na kaszel:
0,25 litra dobrej jakości wody pitnej
1 mała drobniutko posiekana cebula
1 łyżka suszonego tymianku
1 łyżka suszonej szałwii
garść cukru kandyzu „Cukier Królewski”
Wykonanie:Wszystkie składniki umieść w rondelku. Gotuj, mieszając, aż do rozpuszczenia cukru (około 5 minut). Uważaj, aby syrop się nie zagotował (nie może wrzeć...). Lekko przestudzony przecedź przez gęste sito lub gazę.

Syrop tymiankowo - szałwiowy możesz spożywać ciepły lub zimny.
Po wystudzeniu przelej do ciemnej butelki, zakorkuj i przechowuj w lodówce.
Pij na kaszel po 1 łyżce 3 razy dziennie.

Wklejam jeszcze b. fajny artykuł- czym można leczyć przeziebienie

Katar

Od niego zaczyna się przeziębienie. Nie lekceważ kataru, bo może przerodzić się w poważniejszą infekcję. Zacznij od domowych sposobów. Lekarza odwiedź, jeśli wydzielina zmieni kolor z przezroczystej na zieloną lub żółtą.
Najlepsze na katar są czosnek i cebula, bo zawierają naturalne substancje działające podobnie jak antybiotyk (fitoncydy). W pierwszej fazie infekcji ich stosowanie daje świetne rezultaty.

Przy silnym katarze pomaga regularne wąchanie chrzanu, mającego działanie bakteriobójcze. Dobre efekty daje również zjadanie dwóch-trzech łyżeczek tartego chrzanu do każdego posiłku.

Sięgnij po witaminę C, ale w naturalnej postaci. Pij soki cytrusowe i herbatę z cytryną.

Do nosa możesz zakraplać roztwór soli morskiej albo sól fizjologiczną. Nie stosuj kropli do nosa, mogą zaszkodzić dziecku.

Ulgę przyniosą ci inhalacje z wody z solą lub olejku miętowego, albo parówka z ziół: rumianku i lawendy z dodatkiem olejku eukaliptusowego.

Skórę pod nosem posmaruj maścią majerankową, dostępną w aptece.

Bezpieczne leki: tylko woda morska (Sterimar, Marimar) i sól fizjologiczna (Tetrisal), krople homeopatyczne (Euphorbium) ewentualnie Rutinoscorbin w dawce ustalonej z lekarzem.

Kaszel

Jest niebezpieczny dla ciężarnych, bo może spowodować przedwczesne skurcze macicy i wywołać poród. Dlatego, jeśli kaszlesz dużo i często, lepiej nie czekaj z wizytą u lekarza. To, które z domowych sposobów na kaszel zastosujesz, zależy od tego, czy męczy cię kaszel suchy czy mokry. Suchy występuje na początku choroby, później przeradza się w mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny.

Jeśli dręczy cię suchy kaszel, przygotuj roztwór z siemienia lnianego. Łyżeczkę siemienia zalej szklanką wody i gotuj przez 10 minut. Dodał łyżkę miodu. Pij dwa razy dziennie.

Na suchy kaszel pomaga też mieszanka soku z cytryny z oliwą z oliwek (200 ml). Taką miksturę pij po 1 łyżeczce, 3 razy dziennie.

Imbir dobrze nawilża śluzówkę i przynosi ulgę przy suchym kaszlu. Kawałek imbiru (ok. 5 cm) pokrój na kawałki, zalej 0,5 litra wody i gotuj przez 20 minut. Przecedź wywar i wymieszaj z niewielką ilością miodu. Pij po szklance, rano i wieczorem.

Trzy razy dziennie pij napar z prawoślazu i lukrecji. Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które osłaniają podrażnione kaszlem gardło. Lukrecja działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie.

Jeśli ziołowe napary wzbudzają u ciebie odruch wymiotny, po prostu połóż się do ciepłego łóżka. Ciepło wspomaga produkcję i wydalanie śluzu. Suchy kaszel powinien szybko zmienić się w mokry.

Na mokry kaszel dobrze robi syrop z czosnku, który dzięki zawartości działającej przeciwbakteryjnie allicyny, jest uważany za naturalny antybiotyk. Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku wymieszaj z sokiem z dwóch cytryn i zalej przegotowaną, chłodną wodą. Miksturę odstaw na kilka dni w ciemnym słoiku. Następnie odcedź i pij 3 razy dziennie.

Z mokrym kaszlem poradzisz sobie też z pomocą syropu cebulowego. Trzy drobno pokrojone cebule wymieszaj z miodem (pół szklanki) i odstaw na 3 godziny. Dodaj 50 ml chłodnej wody i odstaw na kolejne 3 godziny. Przecedź i pij kilka razy dziennie po łyżeczce.

Bezpieczne leki: syrop z babki lancetowatej lub prawoślazu.
Ból gardła

Niestety - często zwiastuje anginę. Jeśli towarzyszy mu gorączka, koniecznie odwiedź lekarza
Na ból gardła najlepiej działają płukanki. Kilka razy dziennie płucz gardło wodą z solą, sodą oczyszczoną lub naparem z szałwii.

Obolałemu gardłu dobrze zrobią okłady z kapusty, zawierającej związki siarki i sól potasową, które przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Liście kapusty sparz gorącą wodą, rozbij tłuczkiem do mięsa, przyłóż do szyi i owiń szalikiem na 20 minut.

Bezpieczne leki: środki do ssania w dawkach zalecanych na opakowaniu, oprócz tych, na których jest ostrzeżenie przed stosowaniem w czasie ciąży (np. Cholinex).

Gorączka

Jeśli przekracza 38°C, koniecznie musisz ją obniżyć, żeby nie zaszkodziła dziecku. Gdy gorączka utrzymuje się dłużej, niż 2-3 dni, wybierz się do lekarza.

Gorączkę szybko obniży kąpiel w chłodnej wodzie lub chłodny prysznic. Nie wchodź jednak do lodowatej wody, bo zamiast sobie pomóc, zaszkodzisz dziecku.

Wypróbuj wywar z kwiatów lipy. Działa napotnie i obniża temperaturę.

Zwykłą herbatę zastąp specjalnym napojem na gorączkę, który ma działanie napotne i zawiera duże ilości witaminy C. Na filiżankę gorącej wody będą ci potrzebne: łyżeczka utartego imbiru, kawałek cynamonu, łyżka miodu i sok z połowy cytryny.

Bezpieczne leki: paracetamol, w dawce nie większej niż 1000 mg dziennie (2 tabletki) i nie dłużej, niż przez trzy dni.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Aestima twój syrop to ostatnia rzecz jaka została mi do srpóbowania na kaszel. Kaszle od dwóch miesięcy ciągle... aż się czasami duszę. I nic nie pomaga. Syrop z cebuli, *spam*, cukierki na kaszel, jakiś syrop od mamy.... Dziś na nagraniu z orkiestrą musieliśmy przeze mnie powtarzać cały fragment bo dostałam ataku kaszlu...masakra już nie wiem co mam robić:( Tylko lekarz mi został a w przychodni pewnie od razu złapię grypę.
 
Oj zdrowiejcie dziewczyny..
myślałam, ze tylko ja mam problem z przeziębieniem...a u mnie to głownie zatoki i gardło, ja w sumie na nic innego nie choruje....
Od 3 dni kuruje sie ciepłym mleczkiem z miodem i masełkiem, kanapeczki z cebulka robie...dziś spróbuje tego specyfiku na zatoki (wąchanie cebulki) Euphorbium mi nie pomaga
Na gardło stosuje Tantum Verde, ale jakoś sie bez uzgodnienia z lekarzem boje za duzo...sposobem babci próbuje sie wyleczyć - w sumie to on zawsze mi pomagał, ale coś teraz mi ciezko idzie....Na 3/4 szklanki letniej wody sypie takie 3/4 łyżki soli - mieszam i płuczę gardełko bulgocząc sobie:-) działa tak ciut znieczulająco, no może to niezbyt smaczne jak sie przez przypadek połknie, ale nie szkodzi maleństwu

herbatka zurawinowa i cytrusy dopiero teraz mi podchodzą - wcześniej miałam zgagę potworną po tym...
 
mysia, ja też zawsze płuczę solą i moja pani doktor ulubiona powiedziała mi kiedyś, że to bardzo wysusza gardełko. Trzeba więc jakoś też nawilżać śluzówkę. To bardzo ważne. Poleciła mi len. Ja kupiłam tak sproszkowany (nie jest taki ohydny) i rozrabiam go z ciepłą wodą, dolewam trochę soczku i co jakiś czas połykam łyżkę- zostawia warstwę ochronną na gardle. Polecam:)
 
Do góry