reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Celiakia

paulawawa112

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Luty 2012
Postów
366
Miasto
Warszawa/Manchester
Rozwiązania
0
Ponieważ nie mogłam znaleźć ogólnego tematu celiakii i mamuś, które zmagają się z dietą bezglutenową, postanowiłam założyć nowy temat.
Jeśli powieliłam, to przepraszam.
_____________

Może zacznę od ogólnego przedstawienia na czym problem polega.
_____________

Czym jest celiakia?
Celiakia charakteryzuje się stałą nietolerancją pokarmową glutenu.
Gluten jest białkiem znajdującym się w pszenicy i takich innych zbożach, jak owies, jęczmień, żyto, pszenica płaskurka, kamut, orkisz i pszenżyto. U osób o skłonnościach genetycznych, tak dzieci jak i dorosłych, spożywanie produktów zawierających gluten, nawet w małych ilościach, powoduje reakcję odpornościową jelita cienkiego wywołując chroniczne zapalenie, w wyniku którego następuje zanik kosmków oraz pojawienie się bardzo zróżnicowanych objawów.
U osoby zdrowej ścianki jelit pokryte są kosmkami i mikrokosmkami, których zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania jelitowego składników pokarmowych. Natomiast u osoby dotkniętej celiakią kosmki te ulegają prawie całkowitemu zanikowi, a błona śluzowa zostaje uszkodzona. Gładka powierzchnia pozbawiona warstwy wchłaniającej redukuje lub uniemożliwia wchłanianie substancji odżywczych w postaci białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin i soli mineralnych, powodując objawy zespołu złego wchłaniania i różne niedobory.
Nietolerancja glutenu jest w skali światowej jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń. W krajach, w których populacja wywodzi się głównie z Europy (Europa, Ameryka Północna i Południowa oraz Australia), jest nią dotknięta jedna osoba na sto. Podobną częstotliwość odnotowuje się również w takich regionach, jak Afryka Północna, Bliski Wschód i Indie, w których spożywane są duże ilości pszenicy.
Co to jest gluten?
Gluten jest białkiem znajdującym się w takich zbożach, jak pszenica, owies, jęczmień, żyto, pszenica płaskurka, kamut, orkisz i pszenżyto. Wartość odżywcza glutenu jest bardzo niewielka. Proteina ta spełnia przede wszystkim rolę "kleju", która wiąże mąkę, przyczyniając się do nadania pieczywu odpowiedniej struktury.
Czynniki genetyczne
Rola czynnika genetycznego wynika z rodzinnego występowania celiakii - 10 razy częściej występuje ona u krewnych pierwszego stopnia w porównaniu z populacją ogólną. Nie są jednak znane wszystkie liczne geny, które przyczyniają się do wrodzonej predyspozycji. Wśród nich wybijają się na czoło pewne elementy układu HLA - zespółu genów, których podstawową funkcją jest "rozpoznanie" obcych dla organizmu cząsteczek.
U większości osób dotkniętych celiakią (przynajmniej 95 %) występują genotypy HLA-DQ2 i/lub DQ8. Mimo tego, że obecność HLA-DQ2/DQ8 jest konieczna, nie jest jednak wystarczająca do rozwinięcia się choroby, ponieważ te same czynniki genetyczne występują w dużej ilości u osobników zdrowych (u 20-30% populacji ogólnej)..
Jak się objawia celiakia?
Objawy celiakii mogą być różnorodne, a w niektórych przypadkach mogą nawet nie występować.
Najczęstsze objawy to biegunka, spadek wagi i osłabienie, wzdęcia i bóle brzucha, wymioty, a u dzieci - zahamowanie wzrostu. W innych przypadkach mogą z kolei być to objawy niedotyczące układu trawiennego, np. anemia, osteoporoza, amenorrhea (brak miesiączki), niedobór witamin i soli mineralnych, albo objawy typowe dla innych schorzeń, które czasem występują razem.
Jednak celiakia nie zawsze objawia się w sposób oczywisty. Posiada ona wiele postaci klinicznych, które należy wziąć pod uwagę
Możliwe objawy kliniczne celiakii mogą zostać więc podzielone na przypadki typowe, charakteryzujące się wyraźnymi symptomami żołądkowo-jelitowymi (obecnie występującymi coraz rzadziej), oraz coraz częstsze przypadki nietypowe, charakteryzujące się objawami mało oczywistymi, jak np. pozornie banalny zespół jelita drażliwego lub niedobór żelaza, oporny na terapię doustną. Istnieją też formy bezobjawowe, które - z powodu braku wyraźnych symptomów - zostają zdiagnozowane przypadkowo u osób z tzw. grupy ryzyka, a więc u krewnych osób cierpiących na celiakię lub u cukrzyków poddanych badaniu surowicy krwi. W przypadkach takich objawy są "nieme" tylko pozornie, gdyż - w rzeczywistości - po rozpoczęciu kuracji zauważalna jest poprawa stanu psycho-fizycznego. U jeszcze innych pacjentów podejrzenie rodzi się w wyniku stwierdzenia problemów wychodzących poza układ jelitowy, jak np. opryszczkowe zapalenie skóry, aftowe zapalenie jamy ustnej, cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia płodności, zapalenie tarczycy, uczulenia, nietolerancje i pewne schorzenia neurologiczne, które mogą towarzyszyć celiakii. W bardzo rzadkich na szczęście przypadkach celiakia może od początku pojawić się manifestując takie poważne komplikacje, jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy chłoniak jelit.
Co należy zrobić w przypadku podejrzenia celiakii?
Mając do czynienia z objawami towarzyszącymi celiakii, często wystarczy wykonać specjalistyczne badania krwi, aby wstępnie stwierdzić nietolerancję glutenu. Jednak diagnoza definitywna może zostać postawiona dopiero po biopsji jelit, tj. po pobraniu fragmentu tkanki i poddaniu go badaniu histologicznemu, które umożliwi ewentualne stwierdzenie zaniku błony śluzowej jelita cienkiego (atrofia kosmków).
Badania krwi
Niektóre wyniki analizy krwi mogą potwierdzić podejrzenie celiakii. Wśród nich należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przeciwciała przeciwko transglutaminazie (anty-tTG) klasy IgA - badanie bardzo skuteczne i zautomatyzowane. Równie skuteczne, ale mniej standardowe jest wykrycie przeciwciał przeciwendomysialnych (EMA). Przeciwciała przeciwgliadynowe (AGA) w klasie Iga i IgD są szczególnie istotne w przypadku dzieci poniżej 3 lat, ponieważ mogą okazać się pozytywne przed przeprowadzeniem wszystkich innych badań. Pojedyncze zaburzenia AGA-IgG nie mają zwykle wpływu na diagnozę, z wyjątkiem dzieci z niedoborem ciał IgA
Jak leczyć celiakię?
Skrupulatne przestrzeganie diety bezglutenowej stanowi jedyną skuteczną terapię.
Skrupulatne przestrzeganie diety bezglutenowej to obecnie jedyna skuteczna terapia, która zapewnia osobom dotkniętym celiakią dobry stan zdrowia wraz ze zniknięciem objawów klinicznych, powrót do normy wyników badań oraz przywrócenie normalnej struktury śluzówki jelit.
Leczenie celiakii wymaga usunięcia z jadłospisu wszystkich pokarmów zawierających pochodne pszenicy, włącznie z jej odmianami mniej powszechnymi. Należy pamiętać, że nawet niewielkie ilości glutenu mogą być szkodliwe. Trzeba więc zwracać uwagę na składniki produktów dostępnych na rynku, ponieważ mogą w nich znajdować się śladowe ilości glutenu.
Terapia polegająca na diecie jest ułatwiona dzięki obecności na rynku dużego asortymentu produktów przeznaczonych dla osób dotkniętych celiakią (chleb, makaron, ciastka, spody do pizzy, mąka do ciasta itp.), łatwo rozpoznawalnych dzięki umieszczonemu na opakowaniu "przekreślonym kłosie", który jest symbolem produktów bezglutenowych.
www.celiakia.freshsite.pl , Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Co można jeść?
Produkty bezglutenowe, które trzeba umieć rozpoznać.
Identyfikację tzw. produktów "ryzykownych" ułatwia ostatni przepis unijny o etykietach, który nakłada na producenta obowiązek informowania o obecności w produkcie glutenu, nawet w przypadku minimalnych ilości.
Świadome lub przypadkowe spożycie śladowych ilości glutenu często nie powoduję natychmiastowych następstw, ale może okazać się szkodliwe długoterminowo powodując na nowo uszkodzenia śluzówki jelit. Należy więc skrupulatnie przestrzegać diety, nie ulegając jednak fobii lub "psychozie glutenowej", gdyż postawy takie są absolutnie nieusprawiedliwione.
Rozpoczęciu kuracji dietetycznej towarzyszy zanik objawów klinicznych, normalizacja wyników badań na przeciwciała i przywrócenie normalnej struktury śluzówki jelit. U osoby z objawami typowymi rezultaty kuracji są wręcz nieoczekiwane: w ciągu kilku dni następuje poprawa apetytu i nastroju, po czym stopniowo zanika biegunka, a u dzieci - ustępuje zahamowanie wzrostu. Również takie ewentualne zmiany metaboliczne, jak np. niewielka zawartość minerałów w strukturze kostnej lub anemia wywołana brakiem żelaza, powoli ulegają normalizacji. Zastosowanie diety, zwłaszcza wczesnej, redukuje niebezpieczeństwo komplikacji długoterminowych, ale nie eliminuje zupełnie ewentualności wystąpienia komplikacji autoimmunologicznych. Należy tu wymienić zapalenie tarczycy (Hashimoto), a więc dolegliwość dość często występującą w okresie dojrzewania, szczególnie u dziewcząt.
Czy zamiast diety bezglutenowej można zastosować jakąś inną kurację?
Poszukiwania alternatywnych metod terapeutycznych.
Ich celem jest umożliwienie pacjentom uwolnienie się od "uciążliwości" diety bezglutenowej. W trakcie badań są np. różnorodne odmiany mniej toksycznych zbóż, enzymy będące w stanie metabolizować proteiny najmniej "strawne" dla osób cierpiących na celiakię, lekarstwa przeciwdziałające transglutaminazie lub cytokinom, oraz immunomodulatory blokujące przesadne reakcje na gluten (tzw. "szczepionka). Na razie badania nad skutecznością tych potencjalnych terapii alternatywnych są jeszcze w fazie embrionalnej. Przejście z prób laboratoryjnych do prób klinicznych jest spowolnione przede wszystkim tym, że u żadnego gatunku zwierząt nie występuje celiakia. Na dzień dzisiejszy nie można jeszcze przewidzieć, kiedy w przyszłości zostanie odkryta odpowiednia terapia alternatywna. Należy podkreślić, że wszelkie działania innowacyjne muszą okazać się skuteczniejsze od kuracji pewnej, skutecznej i będącej do dyspozycji, tj. diety bezglutenowej.
 
reklama

Sonka

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Luty 2005
Postów
22
Rozwiązania
0
dieta bezglutenowa to nie tylko celiakia, dwójka moich dzieci jest na diecie z powodu alergii na gluten niezależnej od IgE, no to jak nie mogłaś znaleźć mam to już jestem :)
 

Sonka

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Luty 2005
Postów
22
Rozwiązania
0
hmm ja szukałam 1,5 roku bo u na niespecyficznie się objawia - śluzem w drogach oddechowych, bez problemów skórnych ani jelitowych
 

paulawawa112

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Luty 2012
Postów
366
Miasto
Warszawa/Manchester
Rozwiązania
0
U nas mała już prawie 2 miesiąc jest na diecie, ale ostatnio mimo podawania produktów bezglutenowych zdarzają nam się tak samo luźne kupki i bóle brzuszka jak było zanim zaczęliśmy stosować dietę :(
 

Sonka

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Luty 2005
Postów
22
Rozwiązania
0
a myślałaś o tym, że to może być tez inny alergen? nie chce mi się wierzyć, że to może być coś innego ... a jak ty myslisz? wiesz znasz najlepiej swoje dziecko :)
 

paulawawa112

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Luty 2012
Postów
366
Miasto
Warszawa/Manchester
Rozwiązania
0
Robiłam jej testy alergiczne i nic nie wyszło.
Co do celiakii, to mała idzie od poniedziałku do swojego przedszkola na dyżur i co się okazało, że pani dyrektor powiedziała, że będę musiała ją przyprowadzać po śniadaniu, a zabierać przed obiadem, bo oni nie mają możliwości przygotowywania posiłków specjalnie dla Leny :/
 

rubi

wakacyjna mama ;-)
Dołączył(a)
18 Październik 2008
Postów
5 167
Miasto
O'le ;-)
Rozwiązania
0
hej ;-)

U nas mała już prawie 2 miesiąc jest na diecie, ale ostatnio mimo podawania produktów bezglutenowych zdarzają nam się tak samo luźne kupki i bóle brzuszka jak było zanim zaczęliśmy stosować dietę :(
2 miesiące diety to mało...a jesteś pewna że nie podawałaś dziecku ukrytego glutenu? majonez? musztarda? ketchup? albo inne cuda w których glutenu człowiek by się nie spodziewał?
co do przedszkola i posiłków b/g.... poszukaj w okolicy przedszkola dla alergików ;-)
mój syn chodził do takiego :tak: był na diecie bezmlecznej i bezglutenowej ;-) w pierwszym roku przynosiłam mu jego chlebek, a już rok później jak w przedszkolu było więcej "bezglutków" to przedszkole kupowało im chlebek ;-) w ogóle w tym przedszkolu jest osobna kuchnia dla alergików i posiłki są przygotowywane indywidualnie ;-) na początku daje się listę produktów zabronionych i dozwolonych i dietetyczka dopytuje jak ma wątpliwości ;-)
u nas diety chyba przestrzegali ;-) w każdym razie Jasiek nie narzekał na ból brzuszka a i kupy były OK ;-)
 
Ostatnia edycja:

Sonka

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Luty 2005
Postów
22
Rozwiązania
0
a to jest publiczne przedszkole?
mnie pierwszego dnia w przedszkolu po zapewnieniach, że dziecko będzie na diecie powiedziano, że to niemożliwe, żeby trzymać taka dietę jaką ma dziecko, że nikt takiej diety nie widział, po krótkiej rozmowie okazało się, że dieta jest łatwa do prowadzenia, bo wytłumaczyłam, ze dziecko może jeść podobne posiłki kilka razy w tygodniu i grało
drugie dziecko panie na jeszcze bardziej restrykcyjnej diecie, przyjęły już z otwartymi rękami
nigdy nie było żadnej wpadki - panie musiały mnie tylko wlać na pomoc, żebym powiedziała synowi, ze wszystko co mu podaja jest ze mną uzgodnione i może to jeść bo był ciagły etat na poczatku bo mama nie tego nie daje [jak inaczej wygladało]
trzeba czasem tupnac noga - u mnie koronnym argumentem było to, że powiedziałam że poszłam do pracy bo leczenie jest drogie i nie moge siedziec z dzieckiem w domu, jak mi odmówicie żywienia w przedszkolu i bede musiała zostac w domu bo na opiekunke mnie nie stac to wtedy nie bede miała pieniedzy na leczenie wiec od pan zalezy zdrowie dziecka
kto by nie zmiekł?
zreszta nie mojałam sie zbytnio z prawda wiec byłam wiarygodna
 
reklama

paulawawa112

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Luty 2012
Postów
366
Miasto
Warszawa/Manchester
Rozwiązania
0
U nas jest takie przedszkole, ale niestety nie ma miejsc :/
Może zniknie mi niedługo problem, bo mam w planach całkiem niedalekich wyprowadzkę za granicę, tam nie ma takowych problemów.Narazie jakoś wytrzymam te 3 tygodnie niecałe, a jak nie wyjadę (odpukać), to wtedy pomyślę.
rubi

Ciężko stwierdzić, chyba przyprawy jej zaszkodziły, najgorsze, że nie każdy producent pisze, że coś zawiera gluten :/
 
Podobne tematy
Do góry