reklama

Chodzenie na paluszkach

Temat na forum 'Porady rehabilitantki' rozpoczęty przez ankusch, 8 Październik 2012.

1. ankusch

ankusch Fanka BB :)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Pani Aniu mam pytanie dotyczące jak długo może dziecko chodzić na paluszkach?? Moja córeczka niedługo skończy roczek i chodzi przy meblach krokiem dostawnym na paluszkach sprytnie jej to wychodzi jest szybka ale zastanawim się jak długo to może trwać i czy to przy samodzielnym chodzeniu może być przeszkodą wspomnę że gdy przystaje to na całych stopach stoi.

2. Anna Maria Sikorska

Anna Maria Sikorska Ekspert BB. Rehabilitacja

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam, to naturalne, że początki chodzenia mogą być na paluszkach, obciążanie jak przystaje świadczy o wygaszaniu odruchu chwytnego stóp. Proszę obserwować czy coraz częściej stawia stópki na całej powierzchni. Przypominam żeby nie prowadzać teraz za rączki, niech mała doskonali chód dostawny i wzmacnia w ten sposób stabilizację stawu skokowego:). Czekam na dalsze relacje z rozwoju:) Pozdrawiam.

3. reklama
  4. ankusch

ankusch Fanka BB :)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Dziękuje pięknie za odpowiedz...teraz częściej i dłużej sama stoi ale na paluszkach nadal śmiga.Ale zauważyłam że jak np.wezmę ją za rączki oczywiście raz na jakiś czas ;-)to jakby jedną nóżkę stawiała częściej całą albo jak szybko chce iść to wtedy duże kroki i na palcach.Albo jak za jedną rączką to wtedy całą nóżkę stawia..Oczywiście ciotki i teściowa paniukują że pierwszy raz widzą że tak dziecko chodzi i już mnie stresuje:wściekła/y:A do ortopedy dopiero mamy iść w lutym.Pozdrawiam

5. agalodz

agalodz Fanka BB :)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam!!Moj synek tez chodzi tylko przy meblach i tylko na paluszkach..Ostatnio pani doktor powiedziała ze powinien juz chodzic za raczke przez długi czas chodziłam na rehabilitacje i wiem ze tego robic nie wolno czekam az on sam bedzie gotowy..Ale srobowałam i nie ma szans zaraz siada jak chce z nim isc:tak:a najwiekszy problem mamy z butami nie ma szans aby mu załozyc kozaki cały czas podkurcza palce czy to normalne???Dziekuję za odpowiedz i pozdrawiam.

6. Koralowa-mama

Koralowa-mama Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Mój syn przestał chodzić na paluszkach w momencie kiedy zaczęłam mu zakładać buciki do nauki chodzenia Memo, jakoś tak rach ciach i zapomniał o tych paluszkach :) więc pewnie trzeba obserwować i polecić się ortopedy czy to odpowiedni moment na zakładanie bucików :)

7. Anna Maria Sikorska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam, skoro mały siada przy próbie postawienia to daje wyraźny sygnał, że jeszcze nie jest gotów na takie wyzwania. Proszę nie prowadzać za rączki:) Nawet jeśli zacznie chodzić w 14 miesiącu życia to też będzie w normie rozwojowej. A na spacery dopóki nie chodzi samodzielnie można zakładać grube skarpety i nie będzie problemu z paluszkami. Pozdrawiam

8. ktr

ktr :)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam,

odnawiam temat, jednak ja mam prawie 1,5 rocznego synka i czasem chodzi na paluszkach. Czasem idzie i jedną nóżkę stawia na paluszkach, a druga normalnie. ale jak mu zwrócę uwagę to idzie ładnie całymi stopami. Z tym, że teraz co raz częściej się tak się zdarza w ciągu dnia: np.4-5 razy po 1-2 minucie. a potem już idzie normalnie. Czy to coś złego i powinnam się wybrać do ortopedy/pediatry? Powiem, że szczególnie zwracają mi na to uwagę teściowie i rodzice i ciągle pytają czemu synek tak chodzi na paluszkach.
    Aha - synek zaczął chodzić samodzielnie jak miał 10,5 miesiąca.

Z góry dziękuję za odpowiedź

9. EKOMAMA

EKOMAMA Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Ktr - mój syn zaczął chodzić gdy skończył 9 m-cy.Gdy miał ok.14m-cy zaczął chodzić na palcach,a nawet na kostkach palców,tak bardzo je zginał.Robi to tak do tej pory,a teraz ma prawie 3 lata.Z początku myślałam,że po prostu się bawi i nie zwracałam na to uwagi,dziwiło mnie tylko,że tak potrafi.Nie ma jakiejś konkretnej sytuacji gdy to robi.Czasami gdy jest zestresowany a czasami podczas zabawy.Był okres(jakiś miesiąc temu),że prawie już w ogóle tak nie chodził,a od niedawna znowu zaczął.
    Któregoś dnia poszłam z moimi dziećmi na zwykłą kontrolę do pediatry i zaniepokoiła mnie jej reakcja gdy zobaczyła jak synek chodzi na palcach,powiedziała,żeby absolutnie iść z nim do ortopedy (bo synkowi strasznie"idą" kolanka do środka) i do neurologa.
    Poszliśmy do ortopedy,powiedział,że synek ma spastyczność,że to jest taki minimalny uraz mózgu,który nawet nie powinien martwić i że jego zdaniem nie musimy iść do neurologa,bo to mu przejdzie,wyrośnie z tego.Ale jakoś mnie nie przekonał ten ortopeda,bo powiedział,że z wszystkiego mój syn wyrośnie.Może jaśniej wytłumaczę:poszłam do ortopedy,bo synek chodzi na palcach,ma koślawe kolanka i nie ma wszystkich kręgów wyczuwalnych pod palcami,ma je wygięte do wewnątrz.I tak,na kolanka powiedział,że z tego wyrośnie tylko ma jak najczęściej siadać po turecku,na kręgi,że to nic takiego,że nie wszystkie kręgosłupy są idealne,a te chodzenie na palcach jest spowodowane urazem mózgu i też z tego wyrośnie.
    Potem zadzwoniłam do pediatry,opowiedziałam jej o wizycie ,a ta się zdziwiła,że nic nie kazał z tym robić i poradziła,by jednak iść do neurologa.Myślę,że za jakiś miesiąc pójdziemy,tylko najpierw muszę znaleźć jakiegoś porządnego i z doświadczeniem.
    Być może nie będzie potrzebna żadna rehabilitacja,ale wolę być tego pewna.

Ostatnio edytowane przez moderatora: 9 Styczeń 2013
  10. reklama
  11. Anna Maria Sikorska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Przyczyny chodzenia na palcach mogą być różne, np.: nieraz dzieci w ten sposób dostymulowują sobie zmysł równowagi, może nie zaniknąć odruch chwytny stóp. Proszę się nie martwić, trzeba pokazać małego lekarzowi ortopedzie i na wszelki wypadek neurologowi, jeśli ci specjaliści nie stwierdzą nic niepokojącego, wtedy można poprosić o ocenę terapeutę integracji sensorycznej specjalizującego się w pracy z takimi maluchami. Nieraz pomaga założenie sandałków z wysokim zapiętkiem, które dobrze trzymają piętę i utrudniają chodzenie na palcach. Pozdrawiam i czekam na dalsze informacje:)

12. cinki23

cinki23

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam. U naszego Oskara także występuje ten problem. Właśnie taką poradę otrzymaliśmy od naszej lekarki. Mam nadzieję, że to pomoże :-)

Poleć forum