reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cholestaza ciążowa

reklama
Tak, powtórzyłam i wyszły podwyzszone. Byłam u swojego lekarza i mam dietę wątrobowa. Jak zjem coś ciezkostrawnego to skóra mnie swędzi, a jak takie lekkie dania to nic mi nie jest

Napisane na ALE-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Ja.
Urodzilam a cholestaza zostala.
Zle jest to ze nikogo to nie interesuje...

Tola - a co mówi ginekolog? Jakie wyniki miałaś w ciąży, a jakie masz obecnie? Brałaś jakieś leki w ciąży? Bierzesz coś teraz? Bo może to jednak nie była cholestaza, tylko jakaś inna choroba wątroby, skoro nie przeszło po porodzie? Może warto jakieś inne badania zrobić?
 
Nie ma juz innych. To jest cholesyaza ciazowa, ginekolog przestal sie nia intetesowac po porodzie bo jest ginekologiem, nie leczy watroby. Cholestaza intetesowala go bo bral odpowiedzialnosc za płód, a ona zagrazala, tak?
Rodzinny skierowania nie da bo nie moze. Jedynie hepatolog... Pewnie czeka sie rok i to 110 km stad. Kwasy mam na granicy norma do 10 a mam 11, w ciazy mialam 12.
Alat i aspat bardziej podwyzszone niz w ciazy. Od 1 pazfziernika jesyem na diecie i biore cholestil. W ciazy bralam cholestil i ursopol.

A Ty?
 
Mi na szczęście cholestaza po ciąży minęła i wyniki wróciły do normy. Ja brałam Proursan, a w szpitalu Ursocam, a osłonowo na watrobę Sylimarol.
 
reklama
Dzień dobry
Jestem mamą 3 brzdąców (7, 4 lat oraz 2 tygodnie). W trzeciej ciąży zachorowałam na cholestazę ciążową. Niemal całą ciążę byłam okazem zdrowia. Wyniki książkowe, waga książkowa, samopoczucie niezłe. Jednak w 33 tygodniu wątroba nie wytrzymała. Pierwszym objawem który mnie zaniepokoił (a właściwie mojego męża) był ból z prawej strony, pod żebrami, nie żeby był nie do zniesienia, takie powiedzmy pobolewanie. Winę za te odczucia zwalałam na rosnącego malca, który miał coraz mniej miejsca. Dwa dni później, wieczorem poczułam swędzenie. Nie jakieś tam swędzenie, ale swędzenie nie do zniesienia. Nigdy nie byłam alergikiem. Nie miałam żadnej wysypki. Myślałam, że rozdrapie sobie nogi do krwi. Ponadto miałam biegunki, a mocz, który oddawałam był brązowy. Dobrze, że jest ktoś taki jak "wujek google", który podpowiedział, że to mogą być problemy z wątrobą. Rano pobiegłam do laboratorium i zrobiłam próby wątrobowe. Wynik był niezbyt ciekawy (albo wręcz bardzo ciekawy) ALAT 179, ASPAT ponad 200 (norma 0-40). Po konsultacji ze znajomą diagnostą laboratoryjną czym prędzej udałam się do szpitala. USG - powiększona wątroba. Zostawili mnie na patologii ciąży. Pierwszego dnia podali leki na wątrobę (coś ala proliver ;) i zrobili badania - wskaźniki enzymów wątrobowych ponad 400. Następnego dnia zaczęli podawać hepa merz i płukać wodą z glukozą. Po 2 dniach wskaźniki enzymów ponad 600, a kwasy żółciowe 28. w czwartej dobie po przyjęciu na oddział lekarze zdecydowali o rozwiązaniu ciąży. Mały był zdrowy, przepływy przez łożysko ok, waga dziecka ok 2,5 kg. Poród odbył się przez cesarskie cięcie (nie ryzykowali niedotlenienia wcześniaka). Dziecko zobaczyłam dopiero 2 dni po porodzie. Mały podłączony był do CPAPu, ponieważ miał problemy z oddechem (mimo, że podano mi domięśniowo sterydy na rozrost płuc u dziecka zaraz po przyjęciu na oddział), ponadto karmiony był kroplówką i miał sondę do żołądka. Ogólnie wyglądało to okropnie, taki mały chudy golasek pod całą tą pikającą aparaturą. W prawdzie dostał 8 pkt w skali APGAR ale w sumie to nie wiele znaczyło. Mimo, że urodził się dość duży jak na 33 tydzień musiał dostawać antybiotyk i miał niedokrwistość. Po 4 dniach od urodzenia odpięli CPAP, po kolejnych 4 dniach kroplówkę i pozwolili mi karmić go piersią. Mały jest już 14 dzień w szpitalu. Je i wypróżnia się ładnie, przybiera na wadze. Jeszcze czekają nas konsultacje specjalistyczne (kardiolog) i powinniśmy wyjść do domu.
 
Do góry