reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Chorobowe/zasiłek w ciąży

Dołączył(a)
21 Czerwiec 2021
Postów
4
Dzień dobry, mam taki dylemat. Pracuje na umowę o pracę na cały etat. Od stycznia 2020r, pracowałam prawie 6 msc potem bylam na urlopie bezpłatnym 7msc, pózniej znowu 3 msc pracowałam ( w tym wybrałam urlop płatny) i obecnie jestem na 3msc urlopie bezpłatnym. Wracam do pracy 1 sierpnia.
Obecnie jestem w ciąży ( sam początek), co będzie dla mnie korzystniejsze? Wrócić do obecnej pracy, czy podjąć nową ( mam propozycje na okres próbny 3 lub 6 msc do ustalenia). Jeśli chodzi o wynagrodzenie to jest bardzo podobne w jednej jak i drugiej pracy.
Jak będzie liczone ewentualne chorobowe czy zasiłek macierzyński ? W obu przypadkach będzie to taka sama kwota? Coś czytałam, że jakoś liczony jest ostatni przepracowany rok ( w moim przypadku było dużo urlopu więc nie wiem jak to zostanie potraktowane.
 
reklama
Nie jestem specjalistą, ale z tego, co gdzieś ostatnio wyczytałam, to jeśli zmienisz pracę (będąc w ciąży) i pójdziesz zaraz po tym na L4, to grożą Ci jakieś konsekwencje finansowe.
 
Ostatnia edycja:
Korzystniej l4 bo masz płatne 100%. Jeżeli kończyć bedzie ci sie umowa a bedziesz juz 86 dni w ciazy to autoamatycznie umowa przedluza sie do dnia porodu. A w nowej pracy jesli sie dowiedza o ciazy do tych 86 dni moga nie przedłużyć umowy bo im to sie nie oplaca i musisz przepracowac 30 dni zeby na l4 iść. Co do macierzynskiego to licza 12 miesiecy wstecz wiec 7-9 miesiecy masz 100 procent z l4 to ci nadbije te miesiace gdzie kwoty były niższe. A co do nowej pracy bedac w ciąży jezeli jest to praca odrobine fizyczna to medycyna pracy Cie nie dopusci do pracy i masz lipe. Wiem bo bylam na badaniach po dluzszym l4 bedac w ciazy zeby wrócić i isc na nowy okres ale nie przeszło i ciagne 270 dni i potem rehabilitacyjne.
 
Korzystniej l4 bo masz płatne 100%. Jeżeli kończyć bedzie ci sie umowa a bedziesz juz 86 dni w ciazy to autoamatycznie umowa przedluza sie do dnia porodu. A w nowej pracy jesli sie dowiedza o ciazy do tych 86 dni moga nie przedłużyć umowy bo im to sie nie oplaca i musisz przepracowac 30 dni zeby na l4 iść. Co do macierzynskiego to licza 12 miesiecy wstecz wiec 7-9 miesiecy masz 100 procent z l4 to ci nadbije te miesiace gdzie kwoty były niższe. A co do nowej pracy bedac w ciąży jezeli jest to praca odrobine fizyczna to medycyna pracy Cie nie dopusci do pracy i masz lipe. Wiem bo bylam na badaniach po dluzszym l4 bedac w ciazy zeby wrócić i isc na nowy okres ale nie przeszło i ciagne 270 dni i potem rehabilitacyjne.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Praca biurowa, nie fizyczna na szczęście. A jeśli bym dostała umowę na 6msc od razu w nowej pracy to automatycznie mi się przedłuży do porodu i potem po porodzie 80% przez 12msc? I jeśli chodzi o macierzyński ( to jeśli zarabiałabym w obu pracach taką samą kwotę) to te 12msc liczone do macierzyńskiego byłoby liczone tak samo? W sensie przy kontynuacji umowy za urlop bezpłatny za te kilka msc policzą mi 0zł. A w nowej, też będą liczyli 0zł, bo nie pracowałam ( przed zawarciem umowy) czy to już jakoś inaczej liczą?
 
jesli dobrze pamietam to jezeli jest umowa na okres próbny i na zastepstwo to przepisy o przedłużeniu umowy nie maja miejsca. Troche na początku ciazy sie tym interesowałam. Ale u mnie byla kwestia ze l4 przekraczylo by 270 dni. Poczytaj w kodeksie pracy tam jest jasno napisane odnoscie ochrony ciężarnej. Jezeli po tych 6 miesiacah umowy o prace będziesz powyzej 86 dni czyli conajmniej w 12 tyg ciazy to powinni przedłużyć do dnia porodu. U mnie byl to juz 25 tydz wiec dostałam z pracy informacje ze zgodnie z kodeksem pracy przedluzaja do dnia porodu ale ja juz ponad 2 lata w 1 firmie pracowałam. Najlepiej dowiedziec sie osoby ktora na codzien zajmuje sie kadrami ;)
 
reklama
Do góry