reklama

choroby genetyczne

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez basiaa123, 9 Lipiec 2015.

1. basiaa123

basiaa123 Aktywna w BB

[FONT=Liberation serif, serif]Trzy miesiace temu zaszalam w ciaze. Z jednej strony się ciesze a z drugiej jak sobie pomysle ze mój bobasek moglby mieć jakieś choroby genetyczne to jestem przerazona. W mojej rodziny są do tego sklonnosci. Isc z tym do lekarza? Do kogo?[/FONT]

2. judy38

judy38 Fanka BB :)

Zrób usg genetyczne w 12 i 20 tygodniu ciąży. Oprócz tego można zrobić testy np nifty. Jeśli masz choroby genetyczne w rodzinie to mozesz mieć na to refundacje. Podpytaj swojego ginekologa.

3. reklama
  4. adam_beatka

adam_beatka Zaciekawiona BB

[FONT=Liberation serif, serif]Zawsze jest taka obawa ale na pewno urodzisz zdrowe dzieciatko. Ja z moim tez mialam takie obawy i poszlam do dr W. Ałaszawskiego. To specjalista od badań prenatalnych. Dla pewnosci lepiej się do niego przejdz.[/FONT]

5. kate_p7

kate_p7 Fanka BB :)

Jeżeli było to naturalne zapłodnienie to nie zostało Ci wiele czasu, bo badanie genetyczne wykonuje się pomiędzy 11- 13tc. obecnie jesteś w 12tc (chyba), a że ciąża może być "starsza" o parę dni i już nie da się przeprowadzić miarodajnych badan przezierności, testu PAPPA.
    Musisz wybrać ginekologa, który specjalizuje się w badaniach prenatalnych, potocznie zwanych badaniami genetycznymi. Lekarz ten musi posiadać certyfikat FMF. Badanie w 12tc jest badaniem szukającym wad genetycznych u dziecka, w badaniu "połówkowym" (ok. 20-22tc) nie ma możliwości zobaczenia ZD itp., jedynie wady fizjologiczne jak np.wady serduszka.
    Ja bym wykonała usg genetyczne oraz test PAPPA, nie jest to duży koszt w porównaniu do testu Nifty. Jeżeli test PAPPA wychodzi dobrze nie robiłabym dalszej diagnostyki:-) Co do reszty testów przesiewowych jak Nifty czy Harmony badane są tylko 4 zespoły genetyczne. Natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny, jednak wszystko zależy o jakich chorobach genetycznych mówimy, bo nie wszystkie choroby genetyczne idą w parze z uszkodzonym kariotypem. Jeżeli sprawa jest poważna można się wybrać do genetyka, który oceni prawdopodobieństwo występowania wad genetycznych(konkretnych) u twojego potomstwa:-)

6. Emiemila

Emiemila Początkująca w BB

Hej robiłyscie biosie kosmowki w ciąży ? Czy któraś z was miała dziecko z wadami genetycznymi ?

7. kate_p7

kate_p7 Fanka BB :)

emiemila załóż osobny watek, może ktoś odpowie. A czemu chcesz robic biopsje kosmówki. Bo jeżeli usg genetyczne wyszło źle, i test papa tez. To są inne testy mniej inwazyjne, ale kosztowne jak Harmony czy Nifty.Czasem usg wychodzi źle a dziecko zdrowe.

Poleć forum