reklama

Chrzest.

andzii21

Fanka BB :)
Rozwiązania
1
Witam. Z racji tego, że razem z moim partnerem nie mamy ślubu obawiam się, że ksiądz z mojej parafii nie udzieli chrztu naszemu dziecku. Jest jeszcze trochę czasu, ale zastanawiam się czy po porodzie nie mogłabym od razu zapytać w innej parafii/kościele.

reklama

happybeti

show must go on...
Miasto
Søllinge
Rozwiązania
16
Ja sama katoliczka nie jestem, ale mąż jest. Dziecko ochrzciliśmy bez problemow w kościele katolickim. Ja sama wiem jak sie czuje dziecko nie będące katolikiem gdzie 90% dzieci nimi jest i postanowiłam nie zrobić tego dziecku. Sama zdecyduje jak bedzie miała 16 moze 18 lat tak jak i ja zdecydowałam, a ja będę z nią na 100%.
Cieżko mi sie wypowiadać w tym temacie, bo to kościół powinien być dla Was, a nie Wy dla kościoła.
Ale, przepraszam, jakie "sama zdecyduje" , jesli juz ja ochrzcilas ? Brak w tym logiki i konsekwencji.
Wy, rodzice, zdecydowaliscie, ze jako niemowle zapiszecie ja do KK i po sprawie . Nie wiem, czy masz swiadomosc tego, ze z KK NIE DA SIE "wypisac" . W zaden sposob.
Moja cala trojka niechrzczona .
Dwaj dorosli synowie dzis mi za to dziekuja :) .
ONI mieli mozliwosc wyboru.
Ci ochrzczeni go nie maja .

mamakubusia , polecam grupe "Nie chrzcze - droga do swieckiego panstwa" na FB :) . I "Nasze dzieci nie chodza na religie" :)

GoJ

Miasto
Warszawa
Rozwiązania
10
Witam. Z racji tego, że razem z moim partnerem nie mamy ślubu obawiam się, że ksiądz z mojej parafii nie udzieli chrztu naszemu dziecku. Jest jeszcze trochę czasu, ale zastanawiam się czy po porodzie nie mogłabym od razu zapytać w innej parafii/kościele.
Po pierwsze po co chrzcić dziecko jeśli się nie ma ślubu? Tzn. albo się jest katolikiem i żyje wg. zaleceń jakkolwiek kościoła czyli nim się pocznie dziecko ślub potem chrzest albo nie. Nie widzę sensu chrztu jeśli rodzice nie są religijni. A dziecko samo zdecyduje jak dojrzeje do jakiej religii mu najbliżej.

happybeti

show must go on...
Miasto
Søllinge
Rozwiązania
16
Ciężko i boleśnie,ba..nawet mocno personalnie uderzasz,chcąc argumentować swoje racje. I nawet rozumiem Twoje zdenerwowanie bo sama nie zgadzam się z tym,co teraz się dzieje,co chcą zrobić i jak ograniczyć wybory zgodne z prawem. Ale nie wszystkiemu winien jest kościół (mimo iż nie jestem katoliczka uczestniczaca zbytnio w jego zyciu to staram się nie wrzucać go czt.kosciola,do jednego wora i trabic,ze robią źle wszystko).
Bardzo Ci przeszkadza statystyka KK,piszesz,ze nie da się odstąpić od kościoła,a probowalas? Ja wiem,że się da z przykladu w najbliższej rodzinie.
I tak mam wolną wole bez względu na to czy się komuś to podoba czy nie i używam jej w najtrudniejszych momentach w życiu,najtrudniejszych wyborach. I nie ma takiego prawa,które nakaze mi myśleć inaczej.
Nie stałam przed wyborem o jakim piszesz,mam nadzieję,ze ani moja córka ani nikt nigdy nie będzie stał przed takim wyborem. Nawet nie ze względów politycznych,ale osobistych,wewnetrznych bo strata dziecka jest największym ciosem dla rodzica.

Być może wielu rzeczy nie rozumiem,nawet jestem tego pewna. Im dłużej żyję,tym mniej wiem,choć wiele w swoim życiu doświadczyłam.
Nie da sie "wypisac z KK" . mozesz dokonac apostazji, bedacej jakby "dobrowolna ekskomunika", ale to tylko adnotacja o jakby "zawieszeniu cie w prawach czlonka", nadal jestes traktowana jako "ochrzczony katolik" i ujmowana w statystykach.
Na gruncie cywilnym, przez oswiadczenie woli tez nie mozna . Tzn. mozna , ale Twoimi danymi, jako osoby ochrzczonej, KK nadal ma prawo sie poslugiwac i ujmowac cie w statystykach.
Tak wiec, de facto, by mialo to jakies skutki prawne, nie mozna :( .
Mozna wykonac taki gest, dla poprawy swojego samopoczucia, jesli ktos chce, ale w liczbach nic on nie zmienia .
Co do owego wyboru - ja, oczywiscie, NIKOMU go nie zycze . Zycze nam wszystkim jednak , bysmy wlasnie mialy WYBOR i mogly go dokonac w zgodzie z soba i SWOIM sumieniem.

jasani

Miasto
Wrocław
Rozwiązania
24
Nie wiem jak jest w innych miastach i parafiach, ale u mnie potrzeba zgody z parafii tam gdzie mieszkam na chrzest w innej. I tutaj może, ale nie musi być problem. Bo skoro nie udzieliliby chrztu w Twoim Kościele to mogą nie wyrazić zgody na chrzest w innej. Nie musisz czekac na poród, możesz teraz popytać w innych parafiach.

Margonelka

Rozwiązania
0
Idźcie najpierw i zapytajcie w swojej parafii,jeśli ona jest dla Was najważniejsza. Rozumiem Twoje obawy,ale nie ma co gdybac i się zastanawiać. Przede wszystkim zapytajcie:)
Jeśli jednak ksiądz odmówi to trudno,jego strata. Znajdziecie wtedy inną parafię,w której ochrzcicie dziecko:)

Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Konkurs

Odważnie, lecz bezpiecznie – instakonkurs z Bella Baby Happy

Zgłoszenia przyjmujemy do 04/07/2019

Konkurs

Wygraj innowacyjny grzejnik wraz z montażem! Konkurs

Zgłoszenia przyjmujemy do 29/07/2019

Test

Przetestuj wózek Lila Maxi-Cosi

Zgłoszenia przyjmujemy do 30/07/2019