reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a dentysta

Witam, ja w 24 tyg ciąży miałam usuwaną chirurgicznie dolną ósemke. W znieczuleniu miejscowym dla kobiet ciężarnych. Wszystko poszło ok.
 
reklama
Dziewczyny od kilku lat wiadomo (były prowadzone długoletnie badania i obserwacje) że najbezpieczniej znieczulić w ciąży jest normalnym środkiem zawierającym lek zwężający naczynia (czyli artykaina z adrenaliną) Bo dowiedziono, że ilość adrenaliny którą nasz organizm wydziela w stresie gdy nas coś boli jest kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt razy większa niż ta która jest w środku znieczulającym. Poza tym lek podaje się pozanaczyniowo, działa tylko lokalnie w miejscu znieczulenia. A roźcieńczenie tego leku jest ogromne bo 1:200 000 (czyli np jakby wlać 1 mililitr oleju do 200 litrów wody ;)) Oczywiście najbezpieczniejszy jest drugi trymestr, ale jak jest infekcja i trzeba leczyć ub usunąć to zawsze znieczulajcie się ! A jeśli chodzi o RTG to nie powinno się robić, ale jak już jest konieczność to RVG cyfrowe punktowe (czyli komputerowe jednego zęba) przy porządnej osłonie na brzuch i tarczycę daje nam mniej więcej taką dawkę promieniowania jak spędzenie kilku dni na słonecznej plaży :)
 
Chore zęby trzeba koniecznie usunąć. Bakterie z zęba krążą po całym organizmie i przedostają się do płodu. Choroby zębów i dziąseł są jedną z przyczyn przedwczesnych porodów.
 
Popsute zęby mogą być potencjalną przyczyną przedwczesnego porodu więc moja pani ginekolog jak najbardziej kazała leczyć zęby, a dentyście jak powiesz o ciąży zastosuje znieczulenie i leki bezpieczne dla dziecka.
 
Podczas ciązy należy szczególnie dbaćo ząbki. Dostałam takie zalecenie od lekarza, warto jednak porozmawiać ze swoim i wysłuchać co ma do powiedzenia na ten temat. Ponadto warto poczytać dobre artykuły na ten temat, jeden taki znalazłam na forum wrocławskiej klinki. Daje sporo do myślenia, - Seria artykułów - Wrocław Leczenie Kanałowe? W razie ptytań słyżę pomocą :)
 
w ciąży obumarł mi ząb leczony rok wcześniej. Stomatolog miał problem żeby sobie z nim poradzić truł go kilka razy. Nie wiem czy to był powód i sie nie dowiem pewnie nigdy ale poroniłam zaraz po. Wszystkie zeby miałam wcześniej wyleczone, a plomby powymieniane
 
Hej Dziewczyny!Proszę o wsparcie, pomoc,!
Tydzień temu dowiedziałam sie ze jestem w ciązy, dwa dni po tym fakcie odezwała sie (przyczajona i uspiona od 5 lat ) osemka, ktora nie chce wyjsc, i na dodatek ropieje!Byłam u stomatologa ale nic nie pomogło, boli mnie dniami , w nocy budzę sie po 5-6 razy i wyje z z bolu! Ćzy ja moge wyrwać ten ząb, czyli zapewne bez dłutowania sie nie odbędzie, :( czy moge zrobic przed zdjecie RTG/ RVG? Co powinnam zrobic, Ból jest okropny, (przeciw bolowych tabletek nie chce brac, delikatnie robie okłady z szałwi ( ktora i tak podobno jest nie zdrowa dla osob w ciazy) i jem ciągle lody na usmiezenie bolu, w pracy ledwo co wytrzymuje!Prosze o wsparcie! ;(
 
reklama
Heja,
Opowiem ,o swoich przezyciach bo może ktorejs z przyszlych mam sie to przydarzy. Choć nie zycze tego uczucia żadnej z Was!
Byłam u kolejnego dentysty, ten wyczyscił zęba, przypisał antybiotyki ktore nie maja wpływu na dziecko .
Zostałam wysłąna do chirurga szczekowego ktory obejrzal zab , (w moim przypadku troszke ta 8 byla widoczna- ale tyci tyci ) i bez zdjecia /RTG chirurg zadecydowała ze odbedzie sie dłutowanie. Antybiotyki ktore przyjmuje bede jeszcze po zabiegu zazywać na pokrycie rany po wyrwaniu,Lepsze to niz w bolu meczyc sie i ma miec Twoj zły stan wpływ na rozwój dziecka. Odwagi dziewczyny, pozdrawiam~.
 
Do góry