reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a dentysta

donia w I trymestrze nie można metronidazolu. Nie wiem dokładnie co jest z twoim zębem, ale ja na pewno nie założyłabym metronidazolu. Bezpieczniejszy jest wodorotlenek wapnia (można z nim chodzić nawet do rozwiązania pod warunkiem, że jest regularnie wymieniany). W 1 trymestrze nie decyduj się na żadną ekstrakcję (m.in. ze względu na znieczulenie) ani resekcję. Chyba, że ekstrakcja będzie baaardzo konieczna np. opuchlizna, straszny ból zęba, temperatura. Jeśli masz wybór, odwlecz wszelkie ekstrakcje, resekcje i metronidazole.

dziękuję M85 za szybą odpowiedź
ten metronidazol był załozony przed zajściem, nie miałam na to wpływu i noszę go w zębie od początku ciąży. Czy ryzyko jest duże?
poproszę moją dentystkę, żeby założyła mi coś dla "kobiet w ciąży" bo ząb nie jest wyleczony, boli mnie dziąsło nad zębem, jest taka mała gulka i bolesnośc taka jak bym drażniła nerw :(
 
reklama
Metronidazol działa max do 3 tyg po założeniu. Może zrobił Ci się ropień lub przetoka. Na pewno powinni to wymienić na inny lek, tym bardziej, że jak piszesz na dziąśle jest 'gulka'.
Nie ma sprawy, jak coś to pisz :-)
 
dzięki M85 dentystka już sama nie rozumie co się dzieje, najpierw myślała, że została tam zrobiona przetoka przez poprzedniego dentystę i że ząb ma jeden kanał, przy drugim otwarciu dopatrzyła się jednak drugiego kanału a objawy są cały czas takie same. Na codzień nie boli, tylko jak dotykam a poszłam zaleczyć profilaktycznie bo i tak mi mówiono, że kiedyś sie odezwie, no i proszę!!!
Dam znać we wtorek co tam się dzieje, ale za Twoją namową poproszę żeby wymieniła mi ten antybiotyk na inny i na razie poczekamy.
 
Witam! Do tej pory bywałam tu często, żeby poczytać – teraz sama mam pytanie będę bardzo wdzięczna za odpowiedź bo zaczynam wariować.


Po długich rozmowach i miesiącach przemyśleń zdecydowaliśmy się na dziecko. Zrobiłam wszystkie badania (hormony, cytologia, toksoplazmoza, cytomegalia, kila, różyczka itp. itd.) Wszystko w najlepszym porządku. Bardzo ucieszyłam się, że wszystko jest ok i od tego cyklu rozpoczęliśmy starania.


Na wstępie powiem, że wiem kiedy są dni płodne i niepłodne, czym jest owulacja i te sprawy.


Niestety zapomniałam o jednej sprawie...dentyście.


Cykl zaczął mi się 6.08 (czyli 6 dni temu). Cykle trwają po ok 29 - 30 dni. W 3 i 4 dniu cyklu współżyliśmy bez zabezpieczenia. Jestem umówiona na środę czyli 8 dzień cyklu do dentysty bo dzisiaj pobiegłam spanikowana i okazało się, że mam próchnicę do wyleczenia.


Nie należę do osób, które panikują ale prawie zemdlałam – tak bardzo chciałam się dobrze przygotować. A w wirze tych wszystkich badań, usg itp. zapomniałam o zębach!


Pytanie brzmi – czy powinnam iść tego 8 dnia cyklu i wyleczyć zęby?(przecież jeszcze nic nie powinno być, to sam początek cyklu przecież...). Czy może to jakoś zaszkodzić? Czy mogę skorzystać ze znieczulenia?


A może powinnam czekać do końca cyklu i jeżeli się udało wstrzymać się z leczeniem do II trymestru? Nie wiem co na to poradzić. Mój lekarz jest na zwolnieniu spotkam się z nim dopiero 18.07:(


Wiem, że to okres niepłodny, ale sam fakt, że zaczynamy starania i że tak bardzo chciałabym wszystko mieć dopięte na ostatni guzik a tu klops przeraził mnie potwornie.


Będę Wam ogromnie wdzięczna za pomoc!
 
Oj to się zdziwisz jak się dziecko urodzi Bo wtedy z tym dopinaniem wszystkiego na ostatni guzik może być różnie:)))) Oczywiście idź do dentysty. Ciąża to nie choroba. Po za tym jeszcze w niej nie jesteś. Jeszcze nie miałaś owulacji najpewniej. A w ciąży można leczyć zęby i inne choroby.
 
posiadanie chorych zebow jest gorsze dla ciazy niz ich wyleczenie. Nie Ty jedna ktora moze byc w ciazy a musi isc do dentysty. Trzeba leczyc zabki.
W pierwszej ciazy miedzy 9 a 14 tygodniem leczylam kanal, teraz w 4 tygodniu mialam dziurke.
Znieczulenie nie zaszkodzi, tylko powiedz, ze mozesz byc w ciazy, zdjecie zeba jesli musi to najlepiej cyfrowe.
 
livastrid nawet jak to napisałaś cyfrowe zdjęcie nie może być wykonane.

LoLaLu nie panikuj tylko lecz zęby póki może być wykonane znieczulenie. W I i III trymestrze mogą być wykonywane pewne znieczulenia, ale nie wszystkie. Lepiej od razu wylecz zęby. Poza tym jeszcze w ciąży nie jesteś więc nie rozumiem skąd ta panika. Na pewno się ze wszystkim wyrobisz, tylko musisz zacząć od razu, nie odwlekać. Także trzymam kciuki, żeby wszystko było dobrze i żebyś szybko zaciążyła :-)
 
livastrid nawet jak to napisałaś cyfrowe zdjęcie nie może być wykonane.

napisalam jesli musi, tak samo jak z niektorymi lekami - jesli korzysc z zastosowania przewyzsza potencjalne ryzyko dla plodu

cyfrowe zdjecie jest kierowane punktowo, do tego jesli cialo zabezpiecza sie olowiem to ryzyko jest znikome, co nie oznacza, ze wyeliminowane w 100%. W rtg cyfrowych dawka naswietlania i promieniowania jest po prostu mniejsza.

ciezarne nieswiadomie wiele razy narazaja sie na dzialanie promieniowania i ta dawka czesto moze byc wieksza niz wykonanie jednego zdjecia cyfrowego, tak swoja droga
 
reklama
Witam! Do tej pory bywałam tu często, żeby poczytać – teraz sama mam pytanie będę bardzo wdzięczna za odpowiedź bo zaczynam wariować.


Po długich rozmowach i miesiącach przemyśleń zdecydowaliśmy się na dziecko. Zrobiłam wszystkie badania (hormony, cytologia, toksoplazmoza, cytomegalia, kila, różyczka itp. itd.) Wszystko w najlepszym porządku. Bardzo ucieszyłam się, że wszystko jest ok i od tego cyklu rozpoczęliśmy starania.


Na wstępie powiem, że wiem kiedy są dni płodne i niepłodne, czym jest owulacja i te sprawy.


Niestety zapomniałam o jednej sprawie...dentyście.


Cykl zaczął mi się 6.08 (czyli 6 dni temu). Cykle trwają po ok 29 - 30 dni. W 3 i 4 dniu cyklu współżyliśmy bez zabezpieczenia. Jestem umówiona na środę czyli 8 dzień cyklu do dentysty bo dzisiaj pobiegłam spanikowana i okazało się, że mam próchnicę do wyleczenia.


Nie należę do osób, które panikują ale prawie zemdlałam – tak bardzo chciałam się dobrze przygotować. A w wirze tych wszystkich badań, usg itp. zapomniałam o zębach!


Pytanie brzmi – czy powinnam iść tego 8 dnia cyklu i wyleczyć zęby?(przecież jeszcze nic nie powinno być, to sam początek cyklu przecież...). Czy może to jakoś zaszkodzić? Czy mogę skorzystać ze znieczulenia?


A może powinnam czekać do końca cyklu i jeżeli się udało wstrzymać się z leczeniem do II trymestru? Nie wiem co na to poradzić. Mój lekarz jest na zwolnieniu spotkam się z nim dopiero 18.07:(


Wiem, że to okres niepłodny, ale sam fakt, że zaczynamy starania i że tak bardzo chciałabym wszystko mieć dopięte na ostatni guzik a tu klops przeraził mnie potwornie.


Będę Wam ogromnie wdzięczna za pomoc!

pieknie wszystko zaplanowalas, nie denerwuj sie niczym z zebami tez sobie poradzisz, jak ze wszystkim

cytuje:
Podczas ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby. Nieleczone zęby są potencjalnym źródłem zakażenia, a choroby dziąseł kilkakrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka.
Pacjentki w ciąży mogą przyjmować znieczulenie miejscowe – lekarz wybiera dla nich bezpieczny środek znieczulający. W miarę konieczności w ciąży można też przeprowadzić zabieg leczenia kanałowego – przeprowadza się go z użyciem neutralnego dla zdrowia endometru, unikając w ten sposób kontroli rentgenowskiej.

Idz jak najszybciej do stomatologa :)
 
Do góry