reklama

ciąża a L4, rodzice bez ślubu a narodziny dziecka

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez dzemo, 20 Luty 2013.

1. dzemo

dzemo Fanka BB :)

Witam,

bardzo proszę o poradę.
    jestem w 7 tygodniu ciąży i już przebywam na zwolnieniu lekarskim - ciąża podwyższonego ryzyka, podejrzewam że doktor będzie kontynuować zwolnienie aż do porodu. czy w momencie gdy przebywam na zwolnieniu lekarskim mam obowiązek przebywać w domu? czy mogę np. udać się na wypoczynek na kilka dni nad morze? w zwolnieniu mam wpisane 'chory może chodzić'.

druga sprawa w której proszę o pomoc to formalności związane z narodzinami nieślubnego dziecka.
    ja i mój partner mamy ślub zaplanowany na 5 lipca 2014 roku, wieść o dziecku trochę nas zaskoczyła, zastanawiamy się czy nie wziąć wcześniej ślubu cywilnego przed narodzinami dziecka, moje pytanie brzmi o ile więcej jest formalności i czy są jakieś trudności z rejestracją dziecka gdy rodzice nie mają ślubu?

pozdrawiam i dziękuję,

2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie ma Pani obowiązku przebywania w domu, ale ZUS moze skontrolować zasadnosć zwolnienia.
    Nie ma trudnosci z rejestracją. jedyna różnica jest taka, ze musicie Państwo udać sie do USC razem, nie może tego zrobić jedno z rodziców. Konieczne będzie bowiem uznanie dziecka.

Poleć forum