reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a praca przy chemikaliach

Dołączył(a)
15 Styczeń 2017
Postów
6
Witam, chcielibyśmy z partnerem starać się o dziecko. Niestety pracuję przy styrenie i acetonie dokładnie laminat. Moje pytanie brzmi czy powinnam zrobić jakiś odstęp czasu ? I czy ewentualnie jeśli znajdę w ciążę w najbliższym czasie to czy może to być zagrożeniem dla dziecka ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Tez radzę zapytać lekarza ja na początku ciąży robiłam badania w labolatorium do pracy magisterskiej spędziłam kilkadziesiąt godzin z tym ze nie miałam do czynienia z żadnymi szkodliwymi substancjami ale labolatorium to labolatorium pełno chemii... cała ciąża super urodziłam w terminie córkę zdrowa ale malutka 2640g nikt wprost nie powie przyczyny ale wiem jedno drugi raz będąc w ciąży nie wejdę do żadnego pomieszczenia z chemikalia mi... tobie radzę zaraz po zajściu znaleźć dobrego ginekologa który od razu ze względu na szkodliwe warunki pracy będzie wypisywać ci zwolnienia albo prywatnie do ginekologa on wpisze bez problemu... powodzenia
 
Ja pracowalam przy acetonie i amoniaku. Nie bylo mozliwosci zmiany stanowiska pracy. Jedynie zwolnienie. Obecnie jestem w 24tc. Ciaza rozwija sie prawidlowo. Mam juz 5letniego syna. W ciaze poprzednia zaszlam pracujac juz w obecnej firmie. Syn zdrowy. Organizm chyba nawet do pol roku oczyszcza sie z toksyn. Ja od poczatku 5tc jestem na L4 za wzgl na charakter pracy i środowisko. Mysle że najrozsadniej bedzie udac sie do dobrego ginekologa już teraz, zanim doszlo do poczecia.
 
Styren może wpłynąć na poronienie samoistne. Tu masz akt prawny mówiący o tym, że kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą pracować przy styrenie: Dz.U. nr 114, poz.545 z późn.zm.

Nie pamiętam jak jest z acetonem - ale pewnie zależy od jego stężenia w miejscu pracy - musiałabyś popytać jakiegoś inspektora.
 
I jeszcze beatka - jeśli nie ma możliwości zmiany miejsca pracy, to teoretycznie pracodawca powinien zwolnić Cię z obowiązku wykonywania pracy, a lekarz nie powinien wystawiać zwolnienia jeśli z ciążą jest wszystko w porządku.
 
Dokładnie, pracodawca MUSI zapewnić Ci odpowiednie warunki pracy jeżeli będziesz w ciąży i przedstawisz mu zaświadczenie o ciąży ;) Jeżeli nie ma takich możliwości idziesz na l4. Bez gadania. Ja pracowałam w szkodliwych warunkach i od 6tc pracodawca kazał mi iść na zwolnienie ;)
 
Nie każdy organizm taki sam. Radzę porozmawiać z lekarzem, niech rozwieje twoje wątpliwości.
 
reklama
I jeszcze beatka - jeśli nie ma możliwości zmiany miejsca pracy, to teoretycznie pracodawca powinien zwolnić Cię z obowiązku wykonywania pracy, a lekarz nie powinien wystawiać zwolnienia jeśli z ciążą jest wszystko w porządku.
Dobrze napisalas za TEORETYCZNIE. A jak wiadomo teoria swoje a praktyka swoje....
 
reklama
Do góry