reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a praca

Dołączył(a)
3 Kwiecień 2019
Postów
1
Witam, pracuje w sklepie spożywczym. Ciągle dźwiganie, praca w szybkim tempie. Ogólnie masakra. Z mężem staramy się o dziecko, a umowę mam do końca sierpnia. Ogólnie jestem pewna że mi przedłużą umowę, ale co jeśli zajdę w ciążę? Jakie są moje prawa, a jakie ma prawa czy obowiązki pracodawca? Od razu pisze że nie dotyczy mnie przekształcenie umowy na nieokreślona jak w nowych przepisach bo zatrudniona jestem od sierpnia 2018.
 
reklama
Rozwiązanie
Jeżeli na dzień 31 sierpnia będziesz w co najmniej 12 tc to umowa z automatu zostanie przedłużona do dnia porodu. Później wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS. Jeżeli jesteś pewna przedłużenia umowy to nie masz się o co martwić. Pracodawca musi Ci dać taką pracę, która nie będzie zagrażać Tobie i dziecku.
Jeśli pytasz o przedłużenie umowy to zgodnie z przepisami pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z twojej winy. Z kolei umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Potem zasiłek przekazywany jest do wypłaty przez ZUS. I to prawdopodobnie może być Twój przypadek. Nie możesz tez pracować więcej niż 8 godzin.
 
Jeżeli na dzień 31 sierpnia będziesz w co najmniej 12 tc to umowa z automatu zostanie przedłużona do dnia porodu. Później wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS. Jeżeli jesteś pewna przedłużenia umowy to nie masz się o co martwić. Pracodawca musi Ci dać taką pracę, która nie będzie zagrażać Tobie i dziecku.
 
Rozwiązanie
Do góry