reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a RTG zęba

angelika1989

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
16 Grudzień 2015
Postów
38
Miasto
Wadowice
Hej dziewczyny, jestem załamana. W drugi dzień okresu byłam u dentysty z bolącym zębem i zrobiłam jego RTG. Jednakże okazało się że to nie był prawdziwy okres. Byłam w ciąży, 4-5 tc. Teraz nie mogę spać spokojnie :/
Bardzo się martwię, we wtorek mam dopiero wizytę u gin.
Dziewczyny jakie macie doświadczenia z tym tematem..
 
reklama
Wyluzuj się:-) czasu nie cofniesz, jest to baaaaardzo mało prowadopodobne, żeby to zaszkodziło. Co innego rtg np. miednicy. Byłaś osłonięta płaszczykiem i do brzucha daleka droga.Też miałam rtg na początku. Synek zdrowy. Obecnie uważa się wręcz, że rtg zęba można wykonać na każdym etapie ciąży jeśli jest to konieczne, bo gorszy może być stan zapalny zęba czy opóźnienie leczenia kanałowego. Poczytaj w poradach lekarzy w necie. Dbaj o siebie i myśl pozytywnie.
 
Nie ma realnego zagrożenia żadnego. Po pierwsze za mała dawka promieni , po drugie pewnie byłaś osłonięta, ale nawet jeśli nie to takie zdjęcie nie jest szkodliwe. Naprawdę bez obaw.
Moja znajoma miała trzy razy RTG klatki piersiowej więc i takie sytuacje się zdarzają a dziecko oczywiście zdrowe..
 
Angelika wszystko sie okaze. Wiez ze bedzie dobrze choc moja znajoma poronila ale czy to przez rtg zeba tego nie wiemy.


OMG!!! Nie straszmy dziewczyny! Litości!!! Prawdopodobieństwo poronienia z powodu rtg zęba jest praktycznie żadne! To nie było prześwietlenie miednicy, żeber czy kręgosłupa!
 
Blacckberyy kazdy maswoje zdanie. Moim zamiarem nie jest straszenie , tak miala moja kolezanka wiec to napisalam. Opcje sa dwie.

P.S
Gdyby rtg bylo tak bezpieczne nie musialybysmy podpisywac dokumentow ze nie jeste,m w ciazy. Test nie jest drogi i kazda kobieta uprawiajaca seks przed pojsciem na rtg powinna zrobic bhcg lib chociaz test.
 
Blacckberyy kazdy maswoje zdanie. Moim zamiarem nie jest straszenie , tak miala moja kolezanka wiec to napisalam. Opcje sa dwie.

P.S
Gdyby rtg bylo tak bezpieczne nie musialybysmy podpisywac dokumentow ze nie jeste,m w ciazy. Test nie jest drogi i kazda kobieta uprawiajaca seks przed pojsciem na rtg powinna zrobic bhcg lib chociaz test.

No tak, jasne, a teraz załatwimy poczucie winy, że testu nie zrobiła. Chciałabym wiedzieć ile kobiet robi test ciążowy przed prześwietleniem zęba. Oczywiście poza Tobą. Trochę to nie fajne.
Wracając do sedna pozwolę sobie wkleić cytat z artykułu dotyczącego rtg w ciąży:

"Zdjęcie stomatologiczne RTG jest to zdjęcie zębów wykonane za pomocą wiązki promieni rentgenowskich. Przez lata panowało przekonanie, że w ciąży badania tego absolutnie nie wolno wykonywać, bo promienie uszkadzają płód, powodując u niego poważne wady rozwojowe. Opinię tę do dziś powtarzają niektórzy lekarze ginekolodzy - a nawet stomatolodzy! - skazując kobiety w ciąży na cierpienie z powodu braku możliwości np. leczenia kanałowego zęba. Okazuje się jednak, że to nieprawda - RTG zębów można robić w każdym okresie ciąży, gdy jest konieczne.
Wpływ promieniowania rentgenowskiego na płód był tematem wielu badań naukowych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Jakie są z nich wnioski?

Stosowana w nowoczesnych radiografach dawka promieniowania nie przekracza 0,1 cGy (0,06 cGy). Również dawka w starszych aparatach (0,27 cGy) nie stanowi zagrożenia dla płodu. Badania przeprowadzone na materiale zwierzęcym oraz na grupie ciężarnych wykazały, że w I trymestrze dopiero dawka przekraczająca 5 cGy, a w II i III trymestrze - 10 cGy może doprowadzić do ograniczenia wewnątrzłonowego wzrostu płodu oraz do wystąpienia wad wrodzonych. Stosowane w radiodiagnostyce stomatologicznej dawki nie mają szkodliwego wpływu na płód i według Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mogą być bezpiecznie stosowane u kobiet ciężarnych. Również National Council on Radiation Protection w Stanach Zjednoczonych stwierdza, iż dawka promieniowania poniżej 5-10 cGy nie stanowi rzeczywistego zagrożenia dla płodu.
Dodatkowym zabezpieczeniem - stosowanym chyba na wszelki wypadek - jest specjalny płaszcz ochronny, którym osłania się brzuch (macicę, jajniki) ciężarnej kobiety. Wielu specjalistów uważa, że to jest niepotrzebne, bo obszar naświetlania w radiodiagnostyce stomatologicznej ogranicza się do głowy i szyi, a poza tym po co ta osłona, skoro dawki promieniowania są nieszkodliwe?

Ponieważ jednak w jednej z prac naukowych wykazano związek pomiędzy stosowaniem radiografii stomatologicznej a niską masą urodzeniową dziecka, w okresie ciąży diagnostyka radiologiczna powinna być ograniczona do minimum i wykonywana jedynie w koniecznych przypadkach.

A zatem warto pamiętać: zdjęcie RTG zęba można wykonać bezpiecznie w każdym okresie ciąży, ale tylko wtedy, gdy jest naprawdę niezbędne. Jeśli stomatolog lub technik dentystyczny mówi coś innego i straszy wadami dziecka - lepiej go zmienić, bo jest niekompetentny."
 
Ostatnia edycja:
Popieram temat pt: nie panikuj. Myślę, że aż tak wczesna ciąża nie rozwinie się skoro została uszkodzona przez rtg, co innego taka bardziej "zaawansowana"...
 
reklama
Do góry