reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a staż z UP

kiniusia

Mamusia Bartusia :)))
Dołączył(a)
19 Marzec 2007
Postów
1 682
Miasto
Pabianice :)
W takim razie i ja się zapytam w swojej sprawie :tak:
Jestem osobą bezrobotną, zarejestrowaną w Urzędzie Pracy, w ciąży, zdolną do pracy :tak:
Dostałam dziś skierowanie na staż do prac biurowych (bardzo się cieszę, bo każdy grosz się teraz przyda :tak:, a praca ciężka nie jest).:tak:
Pracodawca mnie zaakceptował i na ten moment jestem w trakcie załatwiania badań lekarskich :tak: Staż należy mi się na 12 m-cy, czyli podejrzewam, że do maja/czerwca przyszłego 2011 roku.
Chciałabym pracować jak najdłużej (choćby do porodu, jeżeli będę się dobrze czuła).
Moje pytania brzmią:
1. Czy lekarz z medycyny pracy może mi wystawić "niezdolność" do pracy tylko z powodu ciąży (jeżeli badania przejdę dobrze i wszystko jest ok)???
2. Wiem, że na stażu mogę iść na l4 i wiem, że nie należy mi się zasiłek macierzyński, ale jak jest w sytuacji porodu i okresu po porodzie na stażu, jeżeli umowa stażu będzie do maja/czerwca przyszłego roku? Rozumiem, że na okres porodu i pobytu w szpitalu, dostanę l4 ze szpitala w dniu wypisu, ale co dalej? Czy jest jakiś okres czasu, który mi przysługuje na opiekę dla dziecka, czy po wyjściu ze szpitala muszę wrócić od razu do pracy, żeby staż nie przepadł?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi :tak:
Pozdrawiam :-)
 
reklama
Skierowanie osoby bezrobotnej na staż przez UP nie oznacza, że osoba ta podpisuje umowę o pracę. Umowa o staż zawierana jest między pracodawcą (stażodawcą) a UP. Nie jest Pani zatem pracownikiem. Pobiera Pani z UP stypendium, od którego nie są odprowadzane składki na ubezpiecznie chorobowe.
Będąc na stażu nie przysługuje Pani zasiłek chorobowy i macierzyński. Jesli Pani zachoruje (lub urodzi dziecko) do momentu ukończenia stażu pobiera Pani niezmienne stypendium. Stypendium to może zostać cofnięte jeśli okres choroby jest dłuższy niż limit wyznaczony prawem.
Jesli na stażu urodzi Pani dziecko, nalezy się Pani przerwa w stażu (płatna - stypendium) przez 20 tyg lub do momentu wygaśnięcia umowy o staż.
Co do zaświadczenia lekarskiego (badań okresoych) - ciąża nie jest chorobą.
 
Do góry