reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a szkodliwe warunki pracy

Lebara84

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
18 Styczeń 2012
Postów
138
Miasto
Warszawa
Witam serdecznie
W październiku wracam do pracy-po rocznym urlopie wychowawczym(mam umowę o pracę na czas nieokreślony).
Z racji rozważania drugiej ciąży,mam do Pani kilka pytań:
Pracuję w systemie 3 zmianowym-po 7 dni lub nocy pod rząd.Z tego co się orientuję-kobieta w ciąży nie może pracować w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych(czyli rozumiem,że w grę wchodzi tylko 40 godzin pracy tygodniowo).
Zajmuję stanowisko biurowo-kasowe,ale w dużym zakładzie poligraficznym,w otoczeniu wielu komputerów oraz dużych maszyn drukarskich.Moja praca polega na obsłudze klientów w dziale biurowym,co wiąże się z korzystaniem z komputera przez 8 godzin,plus praca głównie stojąca.Rozumiem,że pracodawca musiałby uwzględnić stan ciąży odnośnie takich warunków pracy?
Jednak nie to mnie najbardziej martwi:martwią mnie warunki,które być może mają wpływ na dziecko-chodzi mi o silny zapach maszyn drukarskich.Przeczytałam odpowiednie rozporządzenie co do prac szkodliwych dla kobiet w ciąży,ale nie jest tam wprost napisane jak takie maszyny wpływają na ciążę(jest tam dużo o promieniowaniu,o szkodliwych pierwiastkach i substancjach chemicznych,jednak ja dokładnie nie wiem która maszyna ile zawiera takich substancji).Więc w razie ciąży kto miałby zdecydować o mojej bezpiecznej pracy w ciąży w wyżej przedstawionych warunkach?
Kto decyduje o zwolnieniu pracownicy w ciąży z obowiązku pracy?Czy praca w takim zakładzie poligraficznym uprawnia do takiego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?Jak wtedy wygląda kwestia wynagrodzenia?-czy jest liczone z 12 miesięcy(czyli załóżmy,że wynosi tyle co na urlopie macierzyńskim-bo rozumiem,że skoro nie przepracowałam w firmie 12 miesięcy do momentu zajścia w ciążę,a przebywałam na bezpłatnym urlopie wychowawczym,to wynagrodzenie jest równe temu wcześniejszemu jak w pierwszej ciąży?jeśli się mylę,to proszę mnie oczywiście poprawić).Czy może wynagrodzenie wynosi tyle ile na umowie o pracę?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
p.s i jeżeli następuje takie zwolnienie w obowiązku pracy,to o to dokładnie oznacza?że umowa trwa tylko do porodu czy przysługuje mi po porodzie urlop macierzyński(rodzicielski?)
 
Ostatnia edycja:
reklama
W październiku wracam do pracy-po rocznym urlopie wychowawczym(mam umowę o pracę na czas nieokreślony).
Z racji rozważania drugiej ciąży,mam do Pani kilka pytań:
Pracuję w systemie 3 zmianowym-po 7 dni lub nocy pod rząd.Z tego co się orientuję-kobieta w ciąży nie może pracować w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych(czyli rozumiem,że w grę wchodzi tylko 40 godzin pracy tygodniowo).
Tak.

Zajmuję stanowisko biurowo-kasowe,ale w dużym zakładzie poligraficznym,w otoczeniu wielu komputerów oraz dużych maszyn drukarskich.Moja praca polega na obsłudze klientów w dziale biurowym,co wiąże się z korzystaniem z komputera przez 8 godzin,plus praca głównie stojąca.Rozumiem,że pracodawca musiałby uwzględnić stan ciąży odnośnie takich warunków pracy?
Musiałby dostosować Pani pracę do ograniczeń, wyeliminować czynniki szkodliwe.

Jednak nie to mnie najbardziej martwi:martwią mnie warunki,które być może mają wpływ na dziecko-chodzi mi o silny zapach maszyn drukarskich.Przeczytałam odpowiednie rozporządzenie co do prac szkodliwych dla kobiet w ciąży,ale nie jest tam wprost napisane jak takie maszyny wpływają na ciążę(jest tam dużo o promieniowaniu,o szkodliwych pierwiastkach i substancjach chemicznych,jednak ja dokładnie nie wiem która maszyna ile zawiera takich substancji).Więc w razie ciąży kto miałby zdecydować o mojej bezpiecznej pracy w ciąży w wyżej przedstawionych warunkach?
W razie wątpliwości - Inspekcja Pracy.
Kto decyduje o zwolnieniu pracownicy w ciąży z obowiązku pracy?
Z obowiązku świadczenia pracy - pracodawca.

Czy praca w takim zakładzie poligraficznym uprawnia do takiego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?
Sam fakt pracy w zakłądzie poligraficznym - nie.

Jak wtedy wygląda kwestia wynagrodzenia?-czy jest liczone z 12 miesięcy(czyli załóżmy,że wynosi tyle co na urlopie macierzyńskim-bo rozumiem,że skoro nie przepracowałam w firmie 12 miesięcy do momentu zajścia w ciążę,a przebywałam na bezpłatnym urlopie wychowawczym,to wynagrodzenie jest równe temu wcześniejszemu jak w pierwszej ciąży?jeśli się mylę,to proszę mnie oczywiście poprawić).Czy może wynagrodzenie wynosi tyle ile na umowie o pracę?
Co do zasady - przyslugiwałoby wynagrodzenie jak za urlop.

p.s i jeżeli następuje takie zwolnienie w obowiązku pracy,to o to dokładnie oznacza?że umowa trwa tylko do porodu czy przysługuje mi po porodzie urlop macierzyński(rodzicielski?)
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oznacza, ze nie musi Pani wykonywać pracy. Umowa nie zmienia się.
 
Do góry