reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a ubezpieczenie w KRUS

Dołączył(a)
19 Lipiec 2020
Postów
3
Drogie mamy! Czy może któraś może mi doradzić w kwestii ubezpieczenia?
Po studiach zaszłam w ciążę w związku z czym nie zdążyłam podjąć żadnej pracy. Razem z mężem doszliśmy do wniosku, że pierwsze kilka lat po urodzeniu spędzę z dzieckiem w domu, ale niestety nie odprowadzam składek na ubezpieczenie społeczne. Chciałabym na ten czas ubezpieczyć się w krusie. Stąd moje pytania:
1. Czy moja teściowa, która nie jest według prawa rolnikiem (jest na emeryturze z ZUS, nie była na krusie tylko zusie), jako właścicielka pola może mnie u siebie ubezpieczyć jako np pracownika?
2. Jestem już w 6 miesiącu ciąży, czy zostanie mi przyznane normalnie kosiniakowe (1000 zł przez rok po urodzeniu), jeżeli ubezpiecze się w trakcie ciąży?

Jeżeli ktoś potrafi odpowiedzieć na moje pytania bardzo proszę o radę.
 
reklama
Rozwiązanie
@Mk25 Kosiniakowe z zasady jest wypłacane osobom, które nie podlegają pod ubezpieczenia społeczne (a ściślej pod chorobowe). Jeśli podlegasz pod ubezpieczenie społeczne, to jest wypłacany zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia (czy też podstawy składek) - jeśli wychodzi mniej niż 1000zł, to jest wyrównywany do tej kwoty. Także nie musisz nic kombinować.

Według mnie to pytanie 2 żeby pobierać świadczenie rodzicielskie (tzw kosiniakowe) nie musisz być ubezpieczona.

Tak, wydaje mi się że normalnie teraz by mi przysługiwało. Jestem bezrobotna nie zarejestrowana w urzędzie pracy, ponieważ ubezpieczenie zdrowotne mam od męża. Jednak chciałabym przejść na KRUS ze względu na ubezpieczenie społeczne. I nie wiem czy w tym przypadku kosiniakowe będzie mi przysługiwać jeżeli w trakcie ciąży się ubezpiecze.
 



Tak, wydaje mi się że normalnie teraz by mi przysługiwało. Jestem bezrobotna nie zarejestrowana w urzędzie pracy, ponieważ ubezpieczenie zdrowotne mam od męża. Jednak chciałabym przejść na KRUS ze względu na ubezpieczenie społeczne. I nie wiem czy w tym przypadku kosiniakowe będzie mi przysługiwać jeżeli w trakcie ciąży się ubezpiecze.
Moja znajoma była ubezpieczona u męża w pracy, również była bezrobotna, a przez rok pobierała pieniądze na dziecko. Także wydaje mi się, że pieniądze dostawać będziesz, jako bezrobotna (znajoma również nie była zarejestrowana w urzędzie pracy).
 
@Mk25 Kosiniakowe z zasady jest wypłacane osobom, które nie podlegają pod ubezpieczenia społeczne (a ściślej pod chorobowe). Jeśli podlegasz pod ubezpieczenie społeczne, to jest wypłacany zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia (czy też podstawy składek) - jeśli wychodzi mniej niż 1000zł, to jest wyrównywany do tej kwoty. Także nie musisz nic kombinować.
 
Rozwiązanie
Do góry