reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciaza a umowa o pracę

Natalia960622

Początkująca w BB
Dołączył(a)
29 Sierpień 2017
Postów
16
Witam jestem w 10 tygodniu ciąży.
Umowę o pracę miałam wcześniej na rok do 30.09.2017 roku dzisiaj ( 29.09.2017)podpisałam drugą umowę o pracę z dniem rozpoczęcia 2 października do 30 czerwca 2019r( z tym samym zakładem firmy ). I rzecz w tym że ze względów zdrowotnych dostałam zwolnienie od ginekologa od 29.09.2017 roku .
Pytanie brzmi : czy pracodawca może jeszcze rozwiązać umowę o pracę ? Czy spokojnie mogę ukazać zwolnienie czy czekać do poniedziałku? Czy pracodawca ma możliwość przedłużenia mi umowy tylko do dnia porodu ? Czy spokojnie mam umowę zapewnioną do 30 czerwca ? Proszę o pilną odpowiedź
 
reklama
Rozwiązanie
Ja kontroli z ZUS w sprawie ciąż miałam kilka. Jeśli nic nie było kombinowane, w firmie faktycznie pracowałaś - to nie mają prawa do niczego się przyczepić, ale sprawdzić muszą.
Przyjdą do pracodawcy, spytają czy ktoś z klientów może potwierdzić, że z Tobą pracował - albo jak nie pracowałaś z klientami, to czy ktoś ze współpracowników Ciebie zna (i np. zapytają go co w firmie robiłaś). Zrobią protokół i sprawa się zakończy.

Dziękuję bardzo. Twoje odpowiedzi na prawdę mi pomagają
Jeśli masz fair pracodawcę to chyba nie musisz się obawiać. Chroniona jesteś od 12 tyg ciąży. Masz czas dostarczyć l4 w ciągu 7 dni... (po 7 dniach obniżają stawkę) lecz nie wiem jak to się ma do umowy od 02.10, a l4 ciążowe już dziś. Chyba, że pracowawca już wie i mimo to umowę przedłużył. Szkoda, że l4 nie zostało wystawione po 02.10. Osobiście czulabym się bezpieczniej. W tej sytuacji ja poszłabym dla spokoju porozmawiać z szefem/szefową bądź do radcy. Choć z drugiej strony podpis już masz na umowie...
 
reklama
Misiowa a to nie jest przypadkiem tak ze musi byc w 3 miesiacu ciazy przed rozwiązaniem umowy zeby przedluzyli??
Do tej pory to juz urodzi.
Teraz juz nie moga jej zwolnić podpisala papier.
 
Misiowa a to nie jest przypadkiem tak ze musi byc w 3 miesiacu ciazy przed rozwiązaniem umowy zeby przedluzyli??
Do tej pory to juz urodzi.
Teraz juz nie moga jej zwolnić podpisala papier.
W np.8 tyg mogą jeszcze zwolnić np.podając, że nie potrzebują tyle osób. Po 12 tyg. Ciąży już im nie wolno tylko w wypadku upadku firmy. Gdyby wiedzieli przed końcem umowy i te 12 tyg. To wtedy dali by do porodu tylko. Chyba, że ma fair firmę która chce ja zatrzymać.

Ale fakt... papier podpisany w ręku już ma.
 
Przechodzilam podobna sytuację, choc po 12 tyg. A 1-sze l4 poszłam dać osobiście by porozmawiać i się nie martwić. Zależy też jaką pracę wykonuje i czy np.gdy zdrowie pozwoli będzie mogła wrócić bądź wykonywać ja w domu. Rozmowa może dodatkowo uspokoić.

Powodzenia
 
To ja dalam l4 z kodem B tylko i tyle nic sie nie przyczepili a tez nie bylo ciekawie w firmie wtedy o ile dobrze pamiętam
Nawet nie wiedzialam ze moga zwolnić na takiej umowie do 12 tyg wtedy.
 
@olcia1718 Bo nie mogą zwolnić ;-) Tak jak chyba to ty wcześniej pisałaś - jeśli koniec umowy na czas określony przypada po 12 tygodniu ciąży, to zwolnić nie mogą. I nie ma znaczenia kiedy o ciąży powiesz pracodawcy - czy w 5 tygodniu, czy w 13 - nie ma to żadnego znaczenia.

@Natalia960622 Z punktu widzenia ZUS - nie będziesz też miała 30-dniowej przerwy między umowami, więc nie będzie wymagany od Ciebie czas wyczekiwania na ubezpieczenie chorobowe. Jedynie te 2 dni (tfu 1 dzień - 1 października) będą okresem nieskładkowym (pracodawca powinien wyrejestrować Cię z ubezpieczeń i na nowo zarejestrować). Na pewno masz wpisane takie daty w nowej umowie? Może masz jednak umowę od 1 dnia miesiąca z dniem rozpoczęcia pracy 2 października?
 
@olcia1718 Bo nie mogą zwolnić ;-) Tak jak chyba to ty wcześniej pisałaś - jeśli koniec umowy na czas określony przypada po 12 tygodniu ciąży, to zwolnić nie mogą. I nie ma znaczenia kiedy o ciąży powiesz pracodawcy - czy w 5 tygodniu, czy w 13 - nie ma to żadnego znaczenia.

@Natalia960622 Z punktu widzenia ZUS - nie będziesz też miała 30-dniowej przerwy między umowami, więc nie będzie wymagany od Ciebie czas wyczekiwania na ubezpieczenie chorobowe. Jedynie te 2 dni (tfu 1 dzień - 1 października) będą okresem nieskładkowym (pracodawca powinien wyrejestrować Cię z ubezpieczeń i na nowo zarejestrować). Na pewno masz wpisane takie daty w nowej umowie? Może masz jednak umowę od 1 dnia miesiąca z dniem rozpoczęcia pracy 2 października?


Tak mam umowę nową od 1.10.17 a dzień rozpoczęcia pracy to 2.10.17
A komplikuje to z czymś?
 
Nie - wręcz wszystko upraszcza. Masz ciągłość pracy, więc nie będzie problemu z naliczeniem chorobowego. Nie muszą Ciebie ani wyrejestrowywać z ubezpieczeń ani ponownie zgłaszać. Spokojnie zanieś zwolnienie do pracodawcy. Zwolnić Ciebie nie może.
Do tego jeśli po macierzyńskim złożysz wniosek o obniżenie czasu pracy (i nie będziesz korzystała z urlopu wychowawczego) - to będziesz chroniona przed zwolnieniem. Z obniżonego czasu pracy można korzystać przez okres 3 lat (tj. tyle ile może trwać urlop wychowawczy), a chroniona jesteś przez max 12 miesięcy. Oczywiście jeśli umowa jest na czas określony, to wraz z jej końcem ulegnie ona rozwiązaniu.
 
reklama
Do góry