reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a umowa zlecenie.

Ile taki zasiłek macierzyński wychodzi? Czy jego kwota jest uwarunkowana jakoś, czy dla każdego jest ta sama? Przepraszam, że zapytam ale jak pisałam wcześniej nie orientuje się jeszcze w tych tematach.
Będzie wynosił tyle ile zarabiałaś pracując jeszcze. To nie jest stała kwota. Jest ona uzależniona od Twoich zarobków.
 
reklama
a rozumiem, ale jeśli 99 to twój rocznik to jeszcze masz czas:) ja się zaczęłam starać w poprzedniej pracy gdzie miałam bardzo dobre warunki pod ciążę, umowę na czas nieokreślony itd a udało mi się zajść w ciążę po 3 latach, w kolejnej już pracy gdzie umowę będę miała do porodu jedynie:) w życiu nie wszystko się zaplanuje, najlepiej jest sobie zaoszczędzić jakieś własne pieniądze, zabezpieczyć się mieszkaniowo, ważne żeby partner miał stałą pracę itd
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie :)
 
Przede wszystkim jako studentka nie jesteś zgłoszona do ZUS, zatem nie będą Ci nic przysługiwać z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenie.
Na ten moment będzie Ci przysługiwać jedynie kosiniakowe.

PS. Muszę teraz kończyć. Potem napiszę, co możesz zrobić.
 
Niestety jako osoba, która nie ukończyła 26. roku życia i posiada status studenta, nie podlegasz zgłoszeniu do ZUS-u, ale także nie możesz przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnego.

Także jedynym wyjściem jest niestety umowa o pracę.
 
Niestety jako osoba, która nie ukończyła 26. roku życia i posiada status studenta, nie podlegasz zgłoszeniu do ZUS-u, ale także nie możesz przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnego.

Także jedynym wyjściem jest niestety umowa o pracę.
A nie może przystąpić na ZUS ZUA na kodzie 190000? Czy to jej nie da macierzyńskiego?
 
Ale tutaj ważne jest chorobowe a nie składki społeczne. Poza tym za studenta do 26 roku życia zleceniodawca nie musi opłacać składek.
Myślę o samodzielnym zgłoszeniu się studenta do ZUS. Jestem ciekawa, czy faktycznie student nie może się zgłosić, czy też może się zgłosić tylko do emerytalno-rentowej i nie zostanie objęty ubezpieczeniem chorobowym. Pomijam sensowność/ryzyko podważenia takiego ubezpieczenia w celu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
 
reklama
Myślę o samodzielnym zgłoszeniu się studenta do ZUS. Jestem ciekawa, czy faktycznie student nie może się zgłosić, czy też może się zgłosić tylko do emerytalno-rentowej i nie zostanie objęty ubezpieczeniem chorobowym. Pomijam sensowność/ryzyko podważenia takiego ubezpieczenia w celu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Są to tylko składki emerytalno-rentowe, nie chorobowe. Poza tym taki student musiałby sam sobie opłacać te składki. Myślę, że nie za bardzo się to kalkuluje.
 
Do góry